viduržemio jūros dieta Archives | PANELĖ https://panele.lt/temos/vidurzemio-juros-dieta Panele.lt - Įžymybių gyvenimas, mados, grožio ir stiliaus patarimai, proto ir širdies klausimai, horoskopai Mon, 09 Sep 2024 06:30:57 +0000 lt-LT hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.2 https://panele.lt/wp-content/uploads/2024/04/Panele-icon-logo-60x60.png viduržemio jūros dieta Archives | PANELĖ https://panele.lt/temos/vidurzemio-juros-dieta 32 32 230032671 Viduržemio jūros dieta. Kodėl ji laikoma populiariausia dieta pasaulyje? https://panele.lt/sveika-gyvensena/vidurzemio-juros-dieta-kodel-ji-laikoma-populiariausia-dieta-pasaulyje Mon, 09 Sep 2024 06:29:35 +0000 https://panele.lt/?p=113797 Viduržemio jūros dieta – tai ne tik tam tikri maisto produktai, bet ir gyvenimo būdas, kuris remiasi tradiciniais valgymo įpročiais šalių, esančių aplink Viduržemio jūrą, kaip Graikija, Italija ir Ispanija.

The post Viduržemio jūros dieta. Kodėl ji laikoma populiariausia dieta pasaulyje? appeared first on PANELĖ.

]]>
Išsaugoti0

Viduržemio jūros dieta – tai ne tik tam tikri maisto produktai, bet ir gyvenimo būdas, kuris remiasi tradiciniais valgymo įpročiais šalių, esančių aplink Viduržemio jūrą, kaip Graikija, Italija ir Ispanija. Ši dieta pripažįstama kaip viena sveikiausių pasaulyje dėl savo teigiamo poveikio sveikatai, ilgaamžiškumui ir širdies sveikatai. Daugelio mokslinių tyrimų duomenimis, šis valgymo būdas gali padėti sumažinti širdies ligų, diabeto, nutukimo ir kitų lėtinių ligų riziką.

Pagrindiniai Viduržemio jūros dietos principai

Šios dietos pagrindas yra natūralus, mažai apdorotas maistas, akcentuojant šviežumą, sezoniškumą ir paprastumą. Dieta pabrėžia subalansuotą maitinimąsi ir sveikus riebalus, taip pat riboja perdirbtų maisto produktų, pridėtinio cukraus ir raudonos mėsos vartojimą.

Štai pagrindiniai dietos komponentai:

1. Daug vaisių ir daržovių

Viduržemio jūros dieta skatina gausiai vartoti įvairias šviežias daržoves ir vaisius. Šie produktai yra pagrindinis vitaminų, mineralų ir antioksidantų šaltinis, kurie padeda palaikyti sveiką organizmo funkciją ir mažina ligų riziką.

2. Sveiki riebalai, daugiausia iš alyvuogių aliejaus

Alyvuogių aliejus yra vienas pagrindinių riebalų šaltinių Viduržemio jūros dietoje. Tai sveikų mononesočiųjų riebalų šaltinis, kuris padeda sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje ir gerina širdies sveikatą. Taip pat svarbūs yra riešutai, sėklos ir avokadai, kurie taip pat aprūpina kūną sveikais riebalais.

3. Žuvis ir jūros gėrybės

Žuvis, ypač turinti daug omega-3 riebalų rūgščių (pvz., lašiša, tunas, sardinės), yra reguliari Viduržemio jūros dietos dalis. Omega-3 riebalai yra svarbūs širdies ir smegenų sveikatai bei turi priešuždegiminį poveikį.

4. Viso grūdo produktai

Ši dieta pabrėžia neskaldytų grūdų, tokių kaip avižos, pilno grūdo duona, rudieji ryžiai ir quinoa, vartojimą. Viso grūdo produktai yra puikus lėtai virškinamų angliavandenių, skaidulų ir mineralų šaltinis, kuris padeda palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje ir gerina virškinimo sveikatą.

5. Ribotas raudonos mėsos vartojimas

Nors raudona mėsa nėra visiškai draudžiama, ji vartojama saikingai – daugiausia vieną ar du kartus per mėnesį. Dažniau pirmenybė teikiama liesai mėsai, pavyzdžiui, vištienai, ir augaliniams baltymams, tokiems kaip ankštiniai.

6. Vynas saikingai

Viduržemio jūros dietoje priimtina saikingai vartoti raudonąjį vyną, kuris yra turtingas antioksidantų, ypač resveratrolio, kuris gali turėti teigiamą poveikį širdies sveikatai. Tačiau svarbu vartoti saikingai – moterims rekomenduojama viena taurė per dieną, vyrams – dvi taurės.

7. Pieno produktai saikingai

Pieno produktai, ypač jogurtas ir sūriai, vartojami saikingai. Pirmenybė teikiama fermentuotiems pieno produktams, kurie turi teigiamą poveikį žarnyno sveikatai dėl probiotikų.

Viduržemio jūros dietos nauda sveikatai

1. Širdies sveikata: Dieta turtinga sveikais riebalais, antioksidantais ir maistinėmis medžiagomis, kurios sumažina širdies ligų riziką, reguliuoja cholesterolio kiekį ir gerina kraujospūdį.

2. Mažesnė lėtinių ligų rizika: Dėl didelio vaisių, daržovių ir sveikų riebalų vartojimo ši dieta siejama su mažesne diabeto, vėžio ir Alzheimerio ligos rizika.

3. Svorio kontrolė: Dieta yra subalansuota ir daugiausia orientuota į mažai kalorijų turinčius, bet daug maistinių medžiagų turinčius produktus, todėl ji padeda natūraliai reguliuoti svorį ir gerina virškinimo sistemą.

4. Ilgaamžiškumas: Viduržemio jūros regionuose gyvenantys žmonės dažnai pasižymi ilgaamžiškumu. Mokslininkai tai sieja su šiuo sveiku ir subalansuotu valgymo būdu.

Kaip pradėti Viduržemio jūros dietą?

Jeigu norite pradėti laikytis Viduržemio jūros dietos, svarbu į savo racioną palaipsniui įtraukti daugiau šviežių, visaverčių produktų, pakeisti perdirbtus riebalus sveikaisiais ir reguliariai vartoti žuvį. Taip pat galima išbandyti naujus receptus, naudojant alyvuogių aliejų, daug daržovių ir šviežius ingredientus, kad galėtumėte pajusti tikrą Viduržemio jūros virtuvės skonį.

Svarbiausia – mėgautis maistu ir laikytis saiko, derinant sveiką mitybą su aktyviu gyvenimo būdu bei pozityvia nuotaika – tai, ką propaguoja Viduržemio jūros dieta.

The post Viduržemio jūros dieta. Kodėl ji laikoma populiariausia dieta pasaulyje? appeared first on PANELĖ.

]]>
113797
Kai sukasi galva nuo mitybos modelių: kurį reikėtų rinktis vasarą? https://panele.lt/kas-naujo/kai-sukasi-galva-nuo-mitybos-modeliu-kuri-reiketu-rinktis-vasara Tue, 09 Jul 2024 05:00:36 +0000 https://panele.lt/?p=111739 Dietas privalu atsirinkti pagal norimus rezultatus. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, nesvarbu kokį mitybos racioną pasirinksite, svarbiausia yra gauti visas kūnui reikalingas maistines medžiagas.

The post Kai sukasi galva nuo mitybos modelių: kurį reikėtų rinktis vasarą? appeared first on PANELĖ.

]]>
Išsaugoti1

Atėjus vasarai ne tik daugiau laiko praleidžiame gryname ore, bet ir keičiasi mūsų valgymo įpročiai. Šiuo metų laiku vis daugiau mėgaujamės grilio patiekalais bei stengiamės valgyti kuo daugiau šviežių daržovių. Visgi, dažnas norintis sulieknėti ar valgyti sveikiau, išbando įvairiausius mitybos modelius.

Viduržemio jūros regiono dieta – viena tinkamiausių  

Dietas privalu atsirinkti pagal norimus rezultatus. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, nesvarbu kokį mitybos racioną pasirinksite, svarbiausia yra gauti visas kūnui reikalingas maistines medžiagas.

„Iš atliktų tyrimų matyti, kad Viduržemio jūros regiono dietos racionas yra sveikatai palankiausias ir tinkamas saikingam kūno masės mažinimui, jei tam turite poreikį. Šis racionas yra tas, kurį galima tęsti visą žmogaus gyvenimą. Tačiau vis populiarėjantis paleo racionas yra sunkiau įgyvendinamas, nes reikalauja ypač didelio dėmesio masto produktams. Gyvenantiems Lietuvoje būtų itin sunku šiai dietai surinkti produktų rinkinį“, – sako specialistė.

Klimatarinė mityba siekiantiems padėti gamtai

Dar viena dieta ypač populiarėjanti tarp gyventojų yra klimatariška mityba. Šis racionas nėra susijęs su bandymais numesti svorio ar sustiprinti savo organizmą. Pasak gydytojos dietologės, ji skirta žmonėms, kurie rūpinasi planetos ateitimi.

„Yra žinoma, kad maisto vartojimas ir gamyba yra atsakingi už maždaug 30 proc. visų pasaulyje šiltnamio efektą sukeliančių išmetamų dujų. Todėl viena pagrindinė klimatarų maitinimosi idėjų – sumažinti šiltnamio efektą ir maisto nukeliaujamų mylių skaičių. Suprantama, kad mėsa daugiausiai iš visų maisto produktų prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo, tad tokių jos rūšių kaip jautiena ar aviena sumažinimas, smarkiai prisideda prie klimato išsaugojimo. Be to, tikėtina, kad ta mityba, kuri palanki planetai, bus palanki ir žmogaus sveikatai, tą galima matyti ją patyrinėjus. Pastebima, kad joje tikrai nemažai naudos sveikatai“, – pastebi dr. E. Gavelienė.

Vasaras leidžiame aktyviau

Vasaros laikotarpiu užsiimame įvairiomis aktyviomis pramogomis. Nesvarbu, ar tai ramus pasiplaukiojimas baidarėmis, ar užsiėmimas lauko sportu. Visgi, vasaros metu pramogaudami ir siekdami atsigaivinti, dažnai griebiamės vaisvandenių. Prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė teigia, kad tokiu atveju galima rinktis sveikesnes alternatyvas.

„Pramogaudami šiltame vasaros ore geriame vandenį, tačiau šalia to mėgaujamės įvairiausiais saldžiais gėrimais. Visgi, vietoje jų galima pasirinkti kiek sveikatai palankesnę kombučą. „Rimi“ parduotuvėse jai šiuo metu taikoma 20 proc. nuolaida, tad tai puikus būdas įsigyti jos pigiau ir sutaupyti“, – sako specialistė.

Ekspertė priduria,  kad protingiau apsipirkti ir pigiau įsigyti produktų padės privačios etiketės „Rimi“ bei „Rimi Smart“ prekių pasirinkimas, akcijų sekimas, tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus bei papildomas nuolaidas.“

RECEPTAS

Avinžirnių salotos su graikiniais riešutais ir feta

Jums reikės:

  • 400 g konservuotų avinžirnių (nusausintų ir nuplautų);
  • 100 g graikinių riešutų (lengvai skrudintų ir susmulkintų);
  • 150 g fetos (susmulkintos);
  • 1 vidutinio dydžio raudono svogūno (smulkiai pjaustyto);
  • 1 agurko (supjaustyto kubeliais);
  • 10–12 vyšninių pomidorų (perpjautų per pusę);
  • 1 raudonosios paprikos (supjaustytos kubeliais);
  • 1 nedidelės saujos šviežių petražolių (smulkintų);
  • 1 nedidelės saujos šviežių mėtos lapų (smulkintų);
  • 50 ml alyvuogių aliejaus;
  • 2 v. š. citrinos sulčių;
  • Druskos ir pipirų – pagal skonį.

Paruošimas:

  1. Dideliame dubenyje sumaišykite avinžirnius, graikinius riešutus, fetą, raudonąjį svogūną, agurką, vyšninius pomidorus ir raudonąją papriką.
  2. Atskirame mažame dubenėlyje sumaišykite alyvuogių aliejų, citrinos sultis, druską ir pipirus. Gerai išplakite, kad padažas taptų vientisas.
  3. Supilkite padažą ant salotų ir gerai išmaišykite, kad visi ingredientai tolygiai pasiskirstytų.
  4. Prieš patiekiant, apibarstykite smulkintomis petražolėmis ir mėtos lapais.
  5. Leiskite salotoms pastovėti šaldytuve apie 30 minučių, kad skoniai susimaišytų.

Skanaus!

The post Kai sukasi galva nuo mitybos modelių: kurį reikėtų rinktis vasarą? appeared first on PANELĖ.

]]>
111739