„Svajok tarsi tu gyventum amžinai, gyvenk tarsi šiandien turėtum mirti“, – gerai žinomus žodžius ištarė Amerikos kino aktorius Jamesas Deanas. Jaunimui Jamesas Deanas – autoritetas, paaugliai norėjo būti tokie patys kaip maištingoji legenda.
Neišauklėto, individualisto atsiskyrėlio įvaizdis laužė visus amerikiečių stereotipus, kuriems turėjo paklusti tvarkingai „sušukuotas“ jaunimas. Jamesas Deanas – tai paaugliško maišto simbolis. Visuomenei jis buvo žinomas kaip atšiauri, kiek šiurkšti asmenybė.
„Jamesas Deanas ir Elvis buvo naujos kartos atstovai, šaukliai. Vaidybos mokykloje Niujorke, „sklandė“ posakis: jei Marlonas Brando pakeitė žmonių vaidybą, tuomet Jamesas Deanas pakeitė jų gyvenimą. Jis buvo žavingiausias visų laikų aktorius. Jis tiesiog genijus“, – teigė Martinas Sheenas, „Auksinio gaublio“ ir „Emmy“ laureatas.
Jameso Dean fanai svetainėje jamesdean.com aktorių pristato kaip įkvepiančią, intriguojančią ir tragišką asmenybę. Holivudo aktorius spėjo suvaidinti trijuose filmuose: „Maištininkas be priežasties“, „Į rytus nuo rojaus“ ir „Gigantas“.
Pražūtingas rugsėjis ir gerbėjų viltys
1955 metų rugsėjo 30 diena Jamesui Deanui buvo lemtinga, o jo gerbėjams ši data primena mėgstamo aktoriaus netektį.
Holivudo filmų žvaigždė kaktomuša trenkėsi į automobilį Kalifornijoje, kai rugsėjo 30 dieną vairuodamas „Porsche“ važiavo į sportinių automobilių lenktynes.
Kaip teigė gydytojai, Jamesas Deanas autoavarijoje patyrė kaklo ir daugybinius kūno sužalojimus.
„Nuo tos dienos, kai įvyko ši katastrofa, atrodė, kad jauni žmonės niekada neleis numirti Deanui. Speciali korespondencijos agentūra turėjo susitvarkyti su laiškų „liūtimi“, kuri užtvindė studiją. Daugelis laiškų buvo adresuoti žuvusiai kino žvaigždei“, – teigiama americanlegends.com.
Po žinomo aktoriaus mirties žmonės dar kurį laiką negalėjo susitaikyti ir patikėti, jog Jameso Deano nebėra. Amerikos laikraščių ir radijo komentatorius Walteris Winchellas savo skiltyje paskleidė gandą, jog Jamesas Deanas yra „sudarkytas“, tačiau vis dar gyvas.
Žinoma, atkakliai buvo tvirtinamos ir kitos istorijos, jog autoavarijoje žuvo ne aktorius, o pakelėje mašinas stabdantis „tranzuotojas“. Tuo metu buvo kalbama: „Aktorius nesirodo ir slepiasi, nes gydosi reabilitacijos ligoninėje ar mokosi iš naujo valdyti galūnes“, – rašoma americanlegends.com.
Meniškai sielai reikėjo visko
Holivudo aktorius gimė 1931 metais vasario 8 dieną Indianos valstijoje, Marione, vėliau su tėvais išsikėlė gyventi į Kaliforniją, kur baigė universitetą.
Kaip teigiama jo fanų klubo svetainėje, Jamesas Deanas itin domėjosi menais: griežė smuiku, dalyvaudavo koncertuose, šokdavo stepą teatro scenoje, tačiau labiausiai mėgo lipdyti ir kurti kūrinius savo rankomis.
Aktoriui sugrįžus namo į Indianos valstiją, šokiai ir smuikas buvo visiškai pamiršti, bet amatų jis niekada neapleido. „Yra be galo daug skirtingų meno sričių, kuriomis galima žavėtis, bet jas painu išsirinkti. Jei aš taip padaryčiau, atsirastų daug skirtingos veiklos, kurią būtų galima užsiimti: ūkininkavimas, sportas, mokslas, geologija, treniravimas, muzikos mokymas. Aš esu daug ką išbandęs ir pats gerai žinau, kad tai yra nesuderinami dalykai. Vis dėlto vyrukas turi įgyti pasitikėjimą“, – taip apie save kalbėjo Jamesas Deanas.
Gyvendamas Kalifornijoje jaunas aktorius pradėjo domėtis ekstremaliu sportu: greitis ir motociklai tapo jo laisvalaikio praleidimo forma. Būtent ji vėliau ir pražudė aktorių.
Aktorius – naujosios kartos įkvėpėjas
Jamesas Deanas tapo tarsi simboliu naujajai kartai dėl savo eksperimentinio požiūrio į gyvenimą ir laisvų seksualinių santykių. Aktorius susilaukdavo prieštaringų nuomonių, o klausimas dėl biseksualumo taip ir liko tik spėlione: taip, o gal ne!
Vis dėl to jaunimas save tapatino su jaunuoju aktoriumi ir jo įkūnijamais personažais. Labiausiai paaugliai norėjo savo prototipus matyti filme „Maištininkas be priežasties“, kurio „vinis“ – tipiškas paauglys, nesusikalbantis ne tik su tėvais, bet ir su savo amžiaus maištininkais. Jamesas Deanas buvo tokia asmenybė, kurios reikėjo būtent tam laikmečiui – jaunimo erai.
„Trumpas talentingo žmogaus gyvenimas tapo novelių, muzikinių kūrinių, dainų pagrindine tematika. Taip pat viena grupės „Beach Boys“ daina buvo dedikuota J. Deanui. Vis dėlto ne visi garbino jaunąjį aktorių, pavyzdžiui, konservatyvus straipsnių autorius George’as Willas apkaltino jį dėl 1960-aisiais kilusių jaunatviškų neramumų ir riaušių. Buvo aiškinama, jog Deano sukurti personažai yra verkšlenantys, atsiskyrę, aplinkinių nesuprasti, egocentriški paaugliai“, – rašoma americanlegends.com.
Kiekvienais metais žmonės atvažiuoja iš viso pasaulio paminėti Jameso Deano mirties metinių Fairmounto mieste, kur jis yra palaidotas. „Baikeriai, poetai ir rokeriai gerbia jį taip, kaip kažkada tai darė paauglių karta prieš daugelį metų. Jiems jis yra toks, koks jis yra: maištininkas visiems metų laikams“, – apie Jamesą Deaną rašoma americanlegends.com.