NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

N-18: fizinis artumas su draugu verčia jausti gėdą ir kaltę

KLAUSIMAS: turiu draugą, pirmą kartą gyvenime draugystę vertinu rimtai. Mes draugaujame ketvirtą mėnesį. Abu norime susilaikyti nuo seksualinių santykių iki vestuvių, bet nevengiame fizinio artumo.

Man patinka bučiuotis, glamonėtis. Kai vienas kitą liečiame, tą akimirką būna gera, bet paskui imu jaustis kalta ir apsiverkiu. Iš pradžių maniau, kad taip yra todėl, kad su niekuo nebuvau patyrusi fizinio artumo, bet kaltės jausmas neapleidžia ir po keturių mėnesių.

Nesu religinga, tik norėjau intymumo su žmogumi, juo pasitikiu. Myliu, jis jautrus, geras. Nieko jam nesakau, kad nesijaustų kaip nors kaltas. Ar įmanoma atsikratyti tokios gėdos ir kaltės?

ATSAKYMAS: regis, šiuo metu seksualiniai veiksmai tave skatina jausti tik diskomfortą. Žmogus turėtų jaustis gerai seksualinių santykių metų ir po jų. Jis turėtų jaustis gerai tiek fiziškai, tiek emociškai.

Gal būtų geriausia padaryti pertrauką ir nedaryti to, dėl ko prastai jautiesi. Kitaip tariant, jei nepatinka, nedaryk. Jei prastai jautiesi ar paskui nesmagu, nedaryk to.

Siūlyčiau šiuo metu susilaikyti nuo seksualinių veiksmų, skirti laiko sau, o energiją paskirti tam, kad suprastum, kaip jautiesi. Kai nebeliks vidinio ar išorinio spaudimo seksualiniams veiksmams ir „moralinių pagirių“, kurias pastaruoju metu patirdavai, geriau suvoksi, ko nori ir ko reikia tavo seksualiniam gyvenimui.

Kodėl taip jautiesi? Gal dar nepasitiki draugu taip, kaip norėtųsi. Sakai, tau svarbu jausti pasitikėjimą partneriu, daugeliui tai svarbu.

Daugeliui žmonių keli mėnesiai per mažas laiko tarpas, kai dar nesinori seksualinio intymumo. Galbūt tau pakaktų glamonių, bučinių, o gal norisi kitokio lygio įsipareigojimų, dėl kurių jaustumeisi saugesnė.

Kadangi jautiesi kalta, viso ko pagrindas greičiausiai ir yra kaltė. Nepažįstu tavęs, tad negaliu tiksliai pasakyti, kodėl jautiesi kalta. Išvardinsiu kelias priežastis, kodėl apskritai žmonės jaučia kaltę dėl sekso.

Daugelis taip išauklėti, kad jaučiasi kalti, jei mėgaujasi seksu. Daugeliui žmonių įskiepyta, kad yra tinkamų arba netinkamų būdų užsiimti seksu, yra tinkami arba netinkami veiksmai, todėl elgdamasis kitaip, žmogus dažnai išgyvena kaltę.

Dažnai žmonės jaučiasi kalti, jei užsiima seksu be kieno nors leidimo, mylisi su žmogumi, kuris nėra tinkamas seksualinis partneris, daro tai, kas kelia grėsmę vienam arba abiem partneriams, meluoja partneriui.

Seksas neturėtų sukelti kaltės, gėdos, liūdesio. Chemiškai seksualiai susijaudinus, abipusiai trokštami seksualiniai santykiai ir orgazmas skatina žmones dvasiškai ir fiziškai jaustis gerai. Normalu po to jausti nuovargį, kaip po ilgo darbo ar džiaugsmingo įvykio.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Mano išsaugoti straipsniai