Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

Karstas meilei: „Likime tik draugais“

Tikriausiai ne vienam jūsų teko išgirsti verdiktą meilei: „Būkime/likime draugais“. Dažnai šie žodžiai yra ištariami, kai išblėsta stiprūs romantiški jausmai. Šiame straipsnyje trumpai aptarsime, kodėl trokštama išlaikyti draugystę, net kai meilė jau baigėsi. Ar įmanoma likti draugais, kai meilė kamuojasi agonijoje?

Mes visi puikiai suvokiame, kad meilės pradžioje esame kupini pačių gražiausių jausmų, minčių ir veiksmų. Mes optimistiškai žvelgiame į užsimezgusius tarpusavio ryšius ir mums visas pasaulis tarsi šypsosi. Tuo metu tikime, kad meilė nemirtinga.

Tik štai kartais meilė tiesiog išblėsta ir vienas poros narys priima sunkų sprendimą – nutraukti meilės santykius, nes nebeliko jausmų. Tada ir išgirstame pasiūlymą: „Būkime tik draugais“.

Kodėl tai pasakoma?

1. Net išblėsus stipriems jausmams lieka artumo, prisirišimo jausmas, kuris neleidžia tiesiog viską nutraukti vienu sykiu;

2. Jaučiama pagarba mylėtam asmeniui ir nenorima jo/jos visiškai sugniuždyti;

3. Nenorima sumenkinti mylėto žmogaus savivertės ir taip pabrėžiama, kad jis/ji puikus žmogus, nes norima likti draugais;

4. Taip norima sąmoningai ar nesąmoningai išlaikyti šalia savęs „atsarginį variantą“;

5. Taip tikimasi, kad viskas pasikeis ir jausmai sugrįš – tiesiog nenorima pripažinti, kad meilė baigėsi.

Aišku, kiekvienas atvejis yra individualus. Gerai, jeigu tikrai pajuntama, kad šis žmogus net iš pat pradžių buvo daugiau draugas/-ė nei mylimasis/-oji, tačiau kitos aukščiau paminėtos priežastys yra tik pateisinimas, kad nemokama nutraukti buvusių santykių, išblėsus jausmams.

Ar gali buvusi pora likti tik draugais? Teoriškai gali, bet praktiškai tai nėra lengva.

Kodėl tai sunku?

1. Išsiskyrimas visada yra sunkus, nes jį lydi nemalonūs jausmai – nusivylimas, savęs menkinimas, kaltė, pyktis, liūdesys, apatija ir kt. Taigi, liekant tiesiog draugais mes priversti nuolat grįžti į skausmingus išgyvenimus ir vėl, ir vėl išgyventi išsiskyrimo slogutį.

2. Buvimas draugais mums neleidžia išsilaisvinti nuo buvusio mylimo žmogaus. Tai dažnai skatina viltis, kad dar ne viskas prarasta. O jeigu lieka neišpildytų vilčių – tai negalime matyti ir kitų žmonių. Vylimąsi, kad tai dar ne pabaiga, neleidžia kurti naujų santykių, pastebėti naujų veidų ir galiausiai net vėl iš naujo pamilti.

3. Kai jums pasiūlė likti draugais, jūs mylėjote ir nesirengėte nutraukti santykių, todėl gali būti, kad skaudins tai, kad buvusi/-ęs mylimoji/-asis sutiks kitą „meilę“. Tai skaudina, nes ne jūs nutraukėte romantiškus santykius ir gal dar vis jaučiate jai/jam gilesnius jausmus nei ji/jis.

4. Sunku, nes jūs galite tai priimti kaip gailestį, nes jūs likote vienas/-a. Gailestis – tai ne tai, kas stiprina mūsų pasitikėjimą savimi, savo jėgomis.

Kaip elgtis išsiskiriant?

1. Būkite atviri tiek sau, tiek mylėtam asmeniui ir išsakykite tai, kas jus neramina. Kalbėkite apie save, t.y. prisipažinkite, kad be galo sunku yra tai pasakyti ir t.t.

2. Padėkokite už nuostabias akimirkas, šiltus jausmus ir kt.


3. Nesusipykite, nekaltinkite nei savęs, nei kito
, kad viskas baigėsi. Nepasiduokite paliekamo asmens emocijoms – nusivylimui, pykčiui. Supraskite jį/ją – jūs jį/ją paliekate, o tai niekada nebuvo, nėra ir nebus lengva“.

4. Mokėkite ryžtingai atsisveikinti ir nesiūlykite to, ko, matyt, nelabai galėsite įvykdyti – nesiūlykite „būti/likti draugais“, jeigu po kurio laiko jūsų keliai susikirs ir jūs matysite, kad galite būti ir tik draugais – šaunu, tačiau išsiskyrus trumpesnį ar ilgesnį laiką būtina tiesiog atsiskirti vienam nuo kito ir pradėti mokytis gyventi čia ir dabar savo naują gyvenimą.

Linkiu būti stipriems ir mokėti net meilei išblėsus gražiai užbaigti romantiškus santykius bei kurti naujus.

Sėkmės, meilės ir kantrybės.
Visada Jūsų ir su Jumis
Rasa Kuodytė-Kazielienė

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Mano išsaugoti straipsniai