NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

PSICHOLOGAS PATARIA: patarimai, kaip pamiršti nelaimingą meilę

KLAUSIMAS: turiu problemą. Išsiskyriau su drauge prieš 3 mėnesius, bet negaliu nustoti apie ją galvojęs. Mano mintys visą dieną bent maža dalele būna su ja. Atsikeliu su mintimis apie ją, dieną turiu veiklos ir koncentruojuosi į ją, bet vis tiek nuolat galvoju apie ex.

Einant miegoti mintys apie ją tampa labai stiprios. Ištryniau visus kontaktus, nuotraukas. Realiai mūsų nesieja niekas. Galbūt tai rimta psichologinė problema?

Esu netikintis, tačiau girdėjau, kad tikintys žmonės galvoja apie Dievą visą dieną.

Nejau padariau ją Dievu? Įsimylėjau protu? Tai prasidėjo po kokio 3 pasimatymo ir nesibaigia iki šiol.

Galbūt turiu per mažai valios ją pamiršti? Galbūt galvodamas apie ją, tenkinu kokį liguistą savo poreikį? Tiesiog noriu vėl visą save atiduoti dabartinei veiklai, dabarčiai, o ne būti savo mintimis su ja.

ATSAKYMAS: tu išgėrei „Molotovo koteilį“. Jeigu žinai, kas tai yra, tai mane iš karto suprasi. Tavo amžiaus vaikinai beveik kiekvienas yra tai išbandęs. Tai toks sprogstamas mišinys.

Mišinio sudėtis: susižavėjimo šviesa, geismo liepsna, švelnumas, dievinimas, trauka, deginantis ilgesys, gręžiantis skausmas, milijonai neištrinamų failų su jos atvaizdu ir nenugalimas noras ją pamatyti, bejėgiškumas ir įsiūtis, juodas nuolankumas ir viltis.

Įvyko sprogimas. Tu įsimylėjai. Manau, kad ne tik protu, bet ir siela, ir kūnu. Tave lankančios reakcijos – sveika psichologinė problema ir sveiki poreikiai. Bet skausmingi. Jeigu tiki meile, tai esi dabar savotiškai užsikrėtęs meile.

Kuo labiau bandysi jos atvaizdą ar prisiminimus ištrinti, tuo stipriau jie tave kankins. Nes dar ne laikas. Jausmams ir potraukiams labai sunku įsakyti. Jie nepaklūsta tavo komandoms „deleate“, „exit“, „turn off“. Todėl savo valia negali sau padėti kol kas.

Paieškokime kito sprendimo. Pabandyk būti sau atlaidesnis ir kantresnis. Su savimi taip pat reikia elgtis tausojančiai ir švelniai, nes prievarta merginos pamiršti neįmanoma.

Žinau, kad jautiesi, lyg kompiuteris, užkrėstas virusu. Nebegali gyventi ir mokytis ar dirbti kaip anksčiau. Todėl sudarykime antivirusinę programą.

Pirmiausia, leisk sau galvoti apie ją. Tai nelengva, nes ir dabar taip darai. Bet duok sau leidimą galvoti, kiek patinka.

Dar sunkesnė užduotis, stebėk, ką jauti, kai galvoji ir prisimeni jūsų santykius ir laiką kartu. Rask pavadinimus kiekvienam savo jausmui, pavyzdžiui – pasiilgau, liūdžiu, tikiuosi, siuntu, jaučiuosi ramus.

Apsvarstyk ir sudėliok, ką gero ir ką blogo tau atnešė šita patirtis. Ką tu sužinojai apie save? Kokia patirtis tau pravers ateityje?

Vieną savaitgalio dieną liepk sau galvoti apie ją visą dieną. Kiekvieną valandą prisėsk ir trumpai užrašyk, ką pagalvojai. Tai tokia antivirusinės atmaina.

Nesvarbu, kad esi su draugais, kad ruošiesi egzaminui, ar pjauni žolę. Jeigu praleisi bent vieną valandą ir negalvosi apie ją, neužrašysi, turėsi kitą dieną pradėti iš naujo visą užduotį.

Pasidaryk jos failą, įsidėk jos nuotrauką atgal, žiūrėk į ją kasdien po keletą kartų.

Nedaryk nieko kenksmingo arba rizikingo. Minčių sustabdymui netinka nei cigaretės nei alus, nei paros prie kompiuterio ar greitis su motociklu.

Labiau tinka ilgus kilometrus plaukti, bėgti ristele, minti dviratį.
Tu dabar esi ne tik paveiktas sprogimo arba infekuotas, bet ateityje turėsi imunitetą, kuris tikrai palengvins sirgti meilės ligomis.

Svarbiausia, įsimylėjusius reikia gerbti, nelaimingai įsimylėjusius dar reikia paguosti ir duoti laiko, kad jų antivirusinė programa suveiktų.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Mano išsaugoti straipsniai