Dainų konkursas „Eurovizija“ gimė daugiau nei prieš penkiasdešimt metų. Konkursą stebi visa Europa. Konkurso dalyviams tai – ne tik milžiniška atsakomybė, tačiau ir būdas išgarsėti.
Prasidėjus „Eurovizijos“ savaitei, DELFI gatvė nusprendė skaitytojus supažindinti su „Eurovizijos“ istorija, buvusiais nugalėtojais, „Eurovizijos“ užkulisiais ir gandais.
Vieni konkurso dalyviai po pasirodymo maudėsi šlovės spinduliuose, tapo ryškiausiomis Europos muzikos žvaigždėmis, kiti – tiesiog užmigo ant laurų ir daugiau nebedrebino Europos.
Šiandien antrajame „Eurovizijos“ pusfinalyje pasirodys ir Lietuvos atstovas Saša Son(g). DELFI gatvė ir visi jos skaitytojai linki Lietuvos atlikėjui sėkmės ir suspaudusi kumščius tikisi, jog Lietuvos daina pateks į finalą.
Šeimyninis ketvertas laimėjo konkursą
Grupės „ABBA“ ketvertas susikūrė, kai Benis ir Anė-Frida bei Bjornas ir Agneta susitiko ir įsimylėjo vienas kitą.
Grupės nariai buvo muzikalūs, todėl Švedijoje greitai išpopuliarėjo. 1974 metais „Eurovizijos“ konkurse grupė „ABBA“ su daina „Waterloo“ tapo nugalėtoja.
Grupės nariai įdėjo daug pastangų, jog Europa jų neužmirštų: įrašė dainą „Waterloo“ prancūzų ir vokiečių kalbomis, išleido albumą anglų kalba, gastroliavo po Europą, Pietų ir Šiaurės Ameriką.
Dėl populiarumo, šlovės, gastrolių, įtampos grupės narė Agneta pervargo ir nusprendė pašvęsti gyvenimą šeimai – ji laukėsi antro vaikelio.
Beveik visus 1978 metus atlikėja nebuvo išvažiavusi iš Švedijos. Po metų Agneta ir Bjornas išsiskyrė, o po dvejų metų šiuo pavyzdžiu pasiekė kita grupės pora – Benis ir Anė–Frida.
Po skyrybų „ABBA“ pradėjo irti: jiems jau nebebuvo smagu bendrauti, kartu dainuoti. Po grupės iširimo, Bjornas ir Benis ėmė kurti miuziklą „Chess“, tačiau šis miuziklas netapo populiarus, užtat 1999 metais pastatytas miuziklas „Mamma Mia“, pagal grupės „ABBA“ dainas, sulaukė didelio populiarumo.
Frida po grupės iširimo pradėjo solinę karjerą, įrašiusi du solinius albumus, ji pasitraukė iš muzikinio gyvenimo. Agneta išleido tris plokšteles ir galiausiai taip pat apleido muzikos verslą. Ji dabar gyvena atsiskyrusi Stoklomo priemiestyje.
2005 metais buvo surengtas Eurovizijos 50–mečio koncertas, kuriame varžėsi 14 populiariausių per 50 metų konkurse dalyvavusių dainų. Dainą „Waterloo“ geriausia „Eurovizijos“ daina išrinko 31 šalies gyventojai.
Grupės „ABBA“ dainas dabar perdainuoja kiti atlikėjai, todėl jų populiarumas dar ilgai neblės.
Kanadietė atstovavo Šveicarijai
Celine Dion gimė Kvebeke, daugiavaikėje šeimoje ir buvo jauniausia iš 14-os vaikų. 1988 metų „Eurovizijos“ konkurse daina „Ne partez pas sans moi” tapo nugalėtoja, ją atliko Kanados atlikėja.
Kanadietė atstovavo Šveicarijai. Dainininkė buvo jau žinoma Kanadoje, Prancūzijoje, o 1990 metais ji sudrebino ir JAV muzikos Olimpą. Celine dainos puikavosi JAV radijo stočių topuose.
Iki pat 1997 – ųjų pabaigos Celine buvo JAV ir Europos muzikos dievaitė. Lapkričio mėnesį ji išleido albumą „Let’s Talk About Love”, kuriame pasirodė ir daina „My Heart Will Go On” – filmo „Titanikas” garso takelis.
2001 metais dainininkė pagimdė sūnų Rene Charles‘ą. Po dvejų metų atlikėja sugrįžo į muzikos pasaulį – išleido albumą „A New Day Has Come“, kurio titulinis darbas – „A New Day Has Come“ pakilo iki JAV top 10–uko.
Per savo karjerą – laimėjusi visus įmanomus apdovanojimus: „Grammy”, „Oskarą”, „Juno” ir „Feliksą”, Celine pardavė per 200 mln. albumų. Celine Dion – ir dabar viena ryškiausių pasaulio žvaigždžių.
Latvė M. Naumova sužavėjo Europą
Rusų kilmės Latvijos dainininkė Marie Naumova dainuoja nuo dešimties metų. Atlikėjos mama – aktorė, todėl dukra jau buvo besekanti savo mamos pėdomis.
Ji jau buvo atrinkta vaidmeniui viename filme, bet komisija atsisakė merginos dėl jos silpno regėjimo. Tuomet Marie atidavė visas savo jėgas dainavimui.
Nuo 1995 metų ji dalyvavo konkursuose, po metų pradėjo bendradarbiauti su kompozitoriumi Raimondu Paulu. Atlikėja du kartus bandė sėkmę, dalyvaudama nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje, bet tik trečias kartas buvo sėkmingas.
2002 metais „Eurovizijos“ konkurse, dainininkė dainavo dainą „I Wanna“ ir parodė tikrą šou.
Dauguma Europos žiūrovų liko sužavėti mažos šalies dainininkės pasirodymu ir ji tapo nugalėtoja. Iškart po konkurso, Marie išleido du albumus, o po metų, kai Latvija rengė „Euroviziją“, ji vedė šį konkursą. Tais pačiais metais buvo išleistas jos albumas Vokietijoje.
Saldaus berniuko triumfas
Dima Bilanas išgarsėjo, kai sudalyvavo Rusijos/ Latvijos muzikiniame festivalyje „Naujoji banga“, ten jis užėmė ketvirtą vietą. Po metų jis išleido savo debiutinį albumą, pavadinimu „Nochnoy Huligan“.
Atlikėjas bandė laimėti nacionalinę „Eurovizijos“ atranką 2005 metais, bet jam nepavyko. Po metų jis vis tik nugalėjo ir išvažiavo į Atėnus su daina „Never Let You Go“.
Konkurse nuo Dimo Bilano nusisuko fortūna – jis užėmė antrąją vietą. Jis nelaimėjo konkurso, bet tapo garsus visoje Europoje.
Jis „MTV Rusijos“ muzikos apdovanojimuose buvo pripažintas metų atlikėju, „World Music Awards“ apdovanojimų ceremonijoje buvo pripažintas populiariausiu Rusijos atlikėju, prasidėjo jo muzikiniai turai po Europos šalis.
Lietuvos taip pat nepamiršo seksualusis atlikėjas, koncertavo ir čia, kur lietuvaitės pamišusios nuo dainininko dainų, romantikos ir grožio.
2008 metais jis vėl pasirodė „Eurovizijos“ konkurse, kritikai spėjo, jog šįkart pop dievaitis Dima Bilanas parveš pergalę Rusijai.
Konkurse atlikęs dainą „Believe“, Dima laimėjo „Euroviziją“. Dabar Dima Bilanas – žinomas dainininkas ne tik Rusijoje: jis dainuoja su žinomais pasaulio dainininkais, vaikšto į elito renginius, bėgioja nuo paparacų.
Vis pasigirsta gandų, jog žavusis dainininkas – gėjus, jog jo solinė karjera – komercija, o pats negali gyvai dainuoti, nes visai neturi balso.
Rokas ir pabaisos nurungė Dimą Bilaną
Tuo niekas negalėjo patikėti – popmuzikos dainų konkurse suomių roko grupė „Lordi“ su daina „Hard Rock Hallelujah“ įveikė visus konkurentus.
Jiems neprireikė nei blizgančių drabužių, nei gražaus ir seksualaus kūno – grupės nariai buvo su monstrų kaukėmis, bet Europai tai patiko.
Gaila, bet kaukėtos pabaisos, vos praėjus „Eurovizijai“, dingo nuo scenos, Europa daugiau nieko naujo apie juos neišgirdo.
Lietuviai „Eurovizijoje“
Lietuva dainų konkurse dalyvavo jau devynis kartus. Pirmasis Lietuvos atstovas buvo dainininkas Ovidijus Vyšniauskas, kuris konkurse atliko baladę „Mamai“, bet konkurso žiūrovų nesužavėjo jo nuoširdumas.
1999 metais žavi dainininkė Aistė Smilgelevičiūtė su folklorinė daina „Strazdas“ užėmė priešpaskutinę vietą. Dauguma muzikologų teigia, jog Lietuva paskubėjo dalyvauti su folklorine daina, reikėjo luktelėti bent porą metų.
Aistė tapo grupės „Skylė“ nare, dabar ji sėkmingai koncertuoja Lietuvoje bei vieną po kito „šluoja“ muzikinius apdovanojimus.
Viena profesionaliausių Lietuvos grupių „Skamp“ 2001 metais „Eurovizijoje“ atliko linksmą dainą „You Got Style“ ir užėmė tryliktą vietą.
Gaila, bet po metų Lietuva vėl pralaimėjo – dainininkas Aivaras Stepukonis su daina „Happy You“ užėmė dvidešimt trečią vietą.
Dauguma žmonių kritikavo atlikėjo stilių – jis per konkursą dėvėjo kepurę. Lietuviai buvo negailestingi dainininkui, Aivaras paliko sceną ir dabar niekas jo nebeprisimena.
2004 metais Lietuva į „Euroviziją“ išsiuntė duetą – Liną ir Simoną, kurie atliko dainą „What’s Happend to Your Love?“ Duetas nepateko į finalą.
Po konkurso pora koncertavo Lietuvoje, įrašė kelias dainas su 2004 metų „Eurovizijos“ nugalėtoja Ruslana, su krepšininku Tanoka Berdu, atlikėju Hokšila.
Linas ir Simona buvo pora scenoje, bet ir gyvenime. Iširus jų meilei, iširo ir duetas. Dabar Linas Adomaitis tęsia solo atlikėjo karjerą.
2005 metais Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavo – „Laura and the Lovers“ su daina „Little by Little“. Lietuva užėmė paskutinę vietą pusfinalyje.
Pralaimėjimų kartėlį „nurijo“ suburta žvaigždžių grupė „LT United“ – Samas, Andrius Mamontovas, Arnoldas Lukošius, Marijus Mikutavičius, Eimantas Belickas, Viktoras Diawara.
„LT United“ 2006 metais Atėnuose su daina „We Are The Winners“ laimėjo šeštą vietą. Tąkart Europą pavergė ne tik daina, bet ir Arnoldo Lukošiaus šokis.
2007 metais „Eurovizijos“ nacionalinėje atrankoje triumfavo grupė „4Fun“. Ši grupė atrankoje aplenkė scenos veteranes Aistę Pilvelytę ir Rūtą Ščiogolovaitę.
Grupė „Eurovizijoje“ užėmė dvidešimt pirmą vietą. Po metų Lietuvai atstovavo niekam nežinomas atlikėjas Jeronimas Milius. Jis nepateko į finalą. Po konkurso Jeronimas pradėjo dainuoti su Povilu Mėškėla, dalyvavo televizijos projekte „Trumfo arka“.
Belieka tikėtis, jog šių metų Lietuvos atstovas – Sasha Son(g) sužibės „Eurovizijoje“.