2009 m. balandžio 3–5 d. Birštone organizuojamas pirmasis tarptautinis mažųjų meno formų festivalis „Birštono Gryn parkas“. Jo tikslas – sukurti kultūros kraštovaizdį, kuriame norėtųsi būti, kurti ir gyventi.
Tris dienas vyksiantis festivalis kurorto gyventojams ir svečiams pasiūlys net dvi premjeras. Viena jų – šokio monospektaklis „…It‘s a very Big Secret…“ („…tai didžiulė paslaptis…“) – Europinė premjera, kurią pristato vienas žymiausių šiuolaikinio šokio meistrų choreografas Granhøj Dansas ir multiinstrumentalistė, kompozitorė ir atlikėja Anne Eisensee.
Šio spektaklio dar nematė danų publika – tik po pasirodymo Jungtinėse Valstijose ir Birštono festivalyje „… it‘s a very big secret…“ bus parodyta „namuose“.
Šis spektaklis – tai trečiasis portretinis choreografo Palle Granhøjaus kūrinys, kuriame jis žiūrovams stambiu planu parodo scenoje stovintį asmenį, leisdamas jam pačiam save interpretuoti.
Spektaklyje „… tai didžiulė paslaptis…“ emocijos transformuojamos į vaizdo ir poezijos sintezę Anne Eisensee kūne. Šokėjos judesiai ir dainavimas susilieja į vientisą melodiją, į dramatišką, aistringą, kūnišką muzikinį kūrinį apie meilės užgimimą, jos praradimą ir desperaciją, seksualumą ir gyvybingumą.
Antroji premjera – Auksės Petrulienės „Psilikono teatro“ silikoninių lėlių spektaklis „Širdies riksmas“, sukurtas specialiai „Gryn parko“ festivaliui. „Širdies riksmo“ scenarijus įkvėptas lietuviškų meilės legendų – nuo Birutės ir Kęstučio iki skandalingos prieškario bylos herojų – Staselės ir prelato Konstantino.
Apgaubtos tamsos ir didelio ano meto visuomenės susidomėjimo, nusikalstamos meilės istorijos Birštono festivalyje virsta 50 min. trukmės audiovizualiniu meno kūriniu, tyrinėjančiu geismą, žmogaus nuogybę ir jo socialinį rūbą.
Festivalio programoje yra dar dviejų užsienio trupių pasirodymai. Tai – Austrų „Karin Schäfer Figuren Theater“, pelnęs ne vieną tarptautinį apdovanojimą, festivalio žiūrovams pristatysiantis lėlių spektaklį „Twice upon a time“ („Du kartus gyveno…“) ir lenkų S. Jaracz’o teatras su monospektakliu tik suaugusiems „Niżyński“ („Nižynskis“).
„Karin Schäfer Figuren Theater“ paremtas įprastomis marionečių teatrų technikomis, tačiau nuolat peržengia tradicinio meno ribas ir į spektaklius įpina vaizduojamąjį meną, muziką, šokį ir media. Kaip tik šios priemonės suformavo savitą Karin Schäfer meno formą – „Vizualųjį teatrą“.
Festivalio žiūrovai kartu su lėlininke bandys išsiaiškinti ar trumparegis pianistas, kuris vos įžiūri instrumentą, naras, kuris neberanda jūros, bet sugeba rasti daugybę žuvies ir kitų jūros gėrybių, jauna riedlentininkė, kurią užgožia jos pačios riedlentė ir daugelis kitų asmenybių gyvena savo gyvenimą ar jie jo neturi ir tėra kažkieno norų atspindžiai, valdomi marionečių virvelėmis.
Lenkų S. Jaracz’o teatras šiandien yra bene geriausiai žinomas Lenkijos teatras. Į Birštoną šis teatras atveš monospektaklį „Niżyński“, pastatytą pagal garsaus lenkų kilmės šokėjo Wacław’o Niżyński’o „Dienoraščius”.
Monospektalį atlieka garsiausias Lenkijos jaunasis aktorius Kamil’is Mackowiak’as, kuris yra ir profesionalus šokėjas. Šis režisieriaus ir spektaklio scenografo W. Zawodzinski‘o pastatymas 2007 m. pelnė Pirmąją vietą Tarptautiniame Sankt Peterburgo festivalyje, 2005/2006 m. sezono „Auksinę kaukę“ už geriausią vyro vaidmenį ir dar daugelį teatrinių apdovanojimų Lenkijoje.
Lietuvių menininkams be Auksės Petrulienės su „Psilikono teatru“ atstovaus aktorius ir režisierius Benas Šarka į „Birštono Gryn parką“ atvyksiantis su ekspresijos ir meditacijos kupinu judesio monospektakliu „Kiaurai“ pagal W. Shakespeare dramą „Karalius Lyras“ bei džiazistas Kęstutis Vaiginis, kartu su Mariumi Aleksa, Joonas Haavisto (Suomija) ir Fulvio Buccafusco (Italija) pristatysiantys Tarptautinė džiazo projektą.
Mėgstantys šokių muziką bus laukiami vėlyvą šeštadienio vakarą festivalio afterparty, kur susirinkusiuosius linksmins DJ Alko ir DJ Trick.
Į šeimą orientuotoje festivalio programoje vieną pagrindinių dalių sudaro renginiai vaikams. Birštono bibliotekoje aktorė Aušra Pupelytė su sūnumi Augustu kvies į Pasakų svetainę.
Sekmadienio popietę vaikai galės mokytis džiazuoti mušamaisiais instrumentais kartu su žinomu muzikantu, perkusininku, kompozitoriumi ir multiinstrumentalistu Tomu Dobrovolskiu.
Visomis festivalio dienomis sanatorijos „Tulpės“ gydyklų fojė bus eksponuojami Kauno kolegijos J.Vienožinskio menų fakulteto diplominių medžio darbų paroda.
Greta kultūrinės programos viso festivalio metu vyks įvairios akcijos, susijusios su ekologija ir jos propagavimu. Šeštadienį organizuojamas dviratininkų žygys Nemuno klipų regioninio parko trasomis, medelių sodinimo akcija su „Darom09“, Kultūros centro fojė veiks dirbtuvėlės, kuriose naujam gyvenimui bus prikeliami seni daiktai, ir grafiko Aliaus Levinsko eko dirbtuvė, kurioje speciali popieriaus perdirbimo mašina atsinešta popierinę šiukšlę pavers į rašomąjį popierių.
Čia pat, greta Kultūros centro veiks ekologiškų gaminių mugė, ekologinę veiklą vystančias ir sveiką gyvenseną propaguojančios organizacijas pristatyti savo akcijas bei projektus.
Viso festivalio metu vyks akcija „Gamta veikia be baterijų“, kurios tikslas – skatinti gyventojus surinkti ir išmesti nereikalingas baterijas į specialiai tam skirtus konteinerius.
Išsamesnė informacija ir registracija į dviračių žygį – internetinėje svetainėje www.grynparkas.lt