Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

Kodėl rūkom?

Vienoje rankoje ciza, kitoj žiebtuvėlis. Po kelių sekundžių dūmų debesis plaučiuose ir tu n – tąjį kartą ištari: “viskas, reik mest”. Numeti nuorūką ant žemės: “štai, mečiau”. Kiek banalesnis nei “Kliudžiau” moralas, tačiau toks pat liūdnas… Mesti rūkyti sunku. O pradėti kaip du pirštus… suspausti… Apklausų duomenimis retas moksleivis nėra bandęs nikotino ir dervos lazdelių, o mūsų šalis patenka tarp daugiausia rūkančių paauglių “auginančių” ES šalių dešimtuką…
Rezultatų nesimato

Įvairūs valstybės organizuoti projektai, mokslininkų tyrimų rezultatai apie rūkymo žalą “suryja” daug lėšų, visgi pastebimų rezultatų nematyti. Priešingai, galima išgirsti nuomonių, kad rūkyti bandžiusių skaičius per pastaruosius metus dar “šoktelėjo”.

Peršasi išvada, kad prieš rūkymą nukreipti projektai tėra pinigų išmetimas balon arba kažkieno kišenėn. Bet gal mūsų šalyje bandymai paveikti jaunimą yra banalūs, nepaveikūs ir neefektyvūs?

Rūkau, nes madinga

Pasidomėjome, kas traukia jaunimą prie cigaretės. Gal mums pavyks padėti tam “stuburui” prie valstybės vairo organizuoti efektyvesnes “antirūkymo” kampanijas?

Ar rūkymas yra mada? Juk kai kurie nepilnamečiai pradeda rūkyti norėdami tapti “kietais”. “Va, išeini, pasiimi” počką”, drąsiai išsitrauki, kaip kokį ginklą, prisidegi per dūmus žvilgčiodamas į panas… Ir žinai, kad niekas nieko nepasakys… Dar paspaudi ranką kokiam vyresniam “draugeliui”, – pasakojo aštuntokas Tadas.

„ Dabar madinga yra viskas, kas susiję su laisvės išraiška. Visi nori greičiau suaugti, tapti nepriklausomomis asmenybėmis“, – pritaria vyresnis kolega Ramūnas.

Ričardas sako besistengiantis mesti žalingą įprotį rūkyti, tačiau nesusilaiko ir po kelių dienų vėl užtraukia dūmą. „Pirmą kartą parūkiau 6 metų, tada cigaretę radau laiptinėje. Reguliariai, per pertraukas pradėjau rūkyti prieš kelerius metus“, – apie rūkymo stažą pasakoja Ričardas. Šiuo metu mokinys sutraukia apie 10 cigarečių per dieną.

Saldumynai vietoje rūkalų

Nenorime kartoti banalių ir šimtus kartų girdėtų frazių, kad pas rūkančiuosius juodi it anglis plaučiai ar, kad statistiškai jiems ankščiau giedama „Rekviem“ . Tiesiog dalinamės šviežiausiais Jeilio universiteto (JAV) mokslininkų pastebėjimais.
Vienas jų atliktas tyrimas akivaizdžiai patvirtino faktą, kad rūkančiųjų paauglių atmintis susilpnėja, ir gana stipriai. Tad, mielieji, jei „užsidulkinę“ su anglų gramatika ar naujais žodžiais, einate traukti dūmelio, žengiate žingsnį atgal. Verčiau rūkalams skirtus litukus išleiskite juodajam šokoladui. Tie patys protingi dėdės ištyrė, kad jis kaip tik skatina mūsų smegenų darbą.

Padėtų pabrangimas

Knieti išgirsti mokinio nuomonę apie pagrindines jo bendraamžių rūkymo priežastis. „Dauguma nori turėti kokį nors užsiėmimą pertraukų metu, kiti rūko dėl kompanijos, draugų. Galiausiai daliai rūkančiųjų cigaretė padeda šiek tiek nusiraminti“, – pasakojo jaunuoliai.

„Manau, kad žmogus pats turi susivokti, kad rūkyti yra blogai, o ne kiti jį mokyti“, – atrėžia Karolio draugai, paskatinti mesti. Karolis mano, kad pamažėle ateina tendencija rūkyti mažiau, tik “progomis”, ne kasdien.

Efektyviausia priemone kovoje su tabaku moksleivis laiko akcizo cigaretėms pakėlimą ligi europinio lygio, taip pat įvairias akcijas.
Planuojama, kad akcizas tabako gaminiams mūsų šalyje 2010 m. bus net 3 kartus didesnis nei šiandien. Dar vienas žingsnis norint užkirsti rūkymą buvo žengtas šių metų sausio 1d., tądien įsigaliojo draudimas rūkyti kavinėse bei baruose.
Šiuo metu cigaretės yra pagrindinė mirtingumo priežastis ES.

Vienoje iš saulėtųjų ES narių, Portugalijoje, cigaretes leidžiama parduoti sulaukusiems 18 m. Visgi, kaip pripažino patys Lisabonoje gyvenantys mokiniai, tai tėra įstatymas, kurio, kaip ir daugybės kitų, čia nėra laikomasi labai kruopščiai.
Sostinės parduotuvėse, kavinėse bei baruose pilna cigarečių automatų, kuriais gali pasinaudoti net darželinukai. „ Mama kartais paprašo nubėgti į parduotuvę nupirkti cigarečių ir vyno. Man tai parduoda“ ,- teigė Lisabonoje gyvenanti 14metė Beatričė.

Mano išsaugoti straipsniai