NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

Vaikai gimdo vaikus?

Lietuvaitės „muša“ rekordus! Deja, ne pačius maloniausius. Jaunų mamų skaičius Lietuvoje vienas iš didžiausių Europoje. Kas lemia tokią situaciją? Kodėl mergaitės, kurios dar neseniai sūpavo lėles, dabar sūpuoja savo vaikus?

SOS – turim problemų!

Lyginant su pasaulio bendraamžiais, Lietuvos paaugliai lytinį gyvenimą pradeda bene anksčiausiai – vidutiniškai 13,5 metų. O tai mums garbės tikrai nesuteikia! Tarp jaunų mamų nemažai vos 13–14 metų mergaičių. Net 40 proc. nepilnamečių gimdyvių niekur nesimoko ir nedirba.

Žinoma, nedarbas, neturėjimas, ką veikti ir kuo užsiimti, skatina „naujovių“ poreikį, išbandyti seksą. Nepilnametės ne tik nesinaudoja apsisaugojimo priemonėmis, bet dauguma apie tokią galimybę išvis nežino.

Išeitis – abortas?

Gimdymui mergina turi būti subrendusi ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai. Mergaitės dar nėra pasiruošusios tinkamai maitinti kūdikio, o vaikai gali gimti netinkamai išsivystę.

Nemaža dalis jų jau buvo nutraukusios nėštumą. Taip pasielgti jas neretai skatina tėvai, nenorintys, kad jų dukra ant savo ir jų pečių „užkrautų“ didžiulę atsakomybę bei finansinę naštą. Taip pat mano, jog vaiko gimimas gali sutrukdyti dukrai tęsti mokslus.

Tačiau ar abortas vienintelė išeitis? Taip mano penkios iš šešiolikos merginų, atsikratančios kūdikių aborto būdu.

Gimdyvių tolerancija mokyklose

Dažniausiai merginos lanko mokyklas tol, kol neišryškėja pirmieji nėštumo požymiai, o žinią apie vaikutį slepia. Deja, net ir tada apkalbos neišvengiamos. Tačiau kaip reaguoti mokytojams ar klasėms draugams? Nepilnamečių neštumas neretai parodo tai, jog mergina nėra tinkamai informuota apie apsisaugojimo priemones, nesistengė apsisaugoti nuo neštumo.

Apie mokslus mokykloje nėra net ką galvoti. Besilaukianti mergina dėl savo emocinės ir fizinės būklės negali tinkamai mokytis, tad mokslai atidedami keleriems metams arba galų gale mokykla tiesiog metama.

Aukštasis mokslas ar norima specialybė gali tapti nepasiekiama. Negana to, vaikas turės vidurinės nebaigusią mamą, kuriai bus sunku jį išlaikyti finansiškai, nes rasti darbą, nebaigus vidurinės, beveik neįmanoma.

Baudžiamoji atsakomybė: o ką sako įstatymai?

151strp. Pilnametis asmuo, lytiškai santykiavęs ar kitaip tenkinęs lytinę aistrą su jaunesniu negu šešiolikos metų asmeniu, jeigu nebuvo išžaginimo, seksualinio prievartavimo ar privertimo lytiškai santykiauti požymių – baudžiamas laisvės atėmimu iki 5 metų.

153strp. Tas, kas atliko jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimo veiksmus, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Taigi, ar visada mes pamąstome apie pasekmes, o gal iš tiesų visos merginos paauglės tokios patiklios ir lengvai atsiduoda į vyresnių vaikinų rankas, kurie dažniausiai jomis pasinaudoja „tam kartui“?

Nors vaikinui gresia nemalonumai, tačiau teismo procesai, medicininės ekspertizės ir kita sunaikins milijonus tavo nervinių ląstelių.

Vaiko ateitis

Dažniausiai jaunos mamos vaikus augina vienos arba padedamos tėvų, o vaiko tėvo paieškos atrodo lyg adatos šieno kupetoje. Vaikui paūgėjus, mama gali tęsti mokslus suaugusių mokymo centruose, bendrojo lavinimo mokyklose ir pan.

Tačiau juk vaikelis – tai ne daiktas, jaunos mamos stokoja įgūdžių, kaip elgtis su vaikais.

Ar gimdančių nepilnamečių gyvenimas sugriautas? Jaunų mamų teigimu, jis tik sustoja. Tokioje situacijoje pačios mamos privalo būti labai stiprios ir užsispyrusios, norėdamos, kad gyvenimas neliktų stovėti kaip stovėjęs ir dar iki keturiasdešimties jos neprivalėtų gyventi iš tėvų kišenės.

Iš patirties

Indra – jauna mama, pagimdžiusi šešiolikos metų. Dabar jai devyniolika. Kaip jos gyvenimas susiklostė po nėštumo? Indra sutiko savo patirtimi pasidalinti ir su „Mokyklos Frontu“.

„Iš pradžių buvo labai sunku. Gimdyti buvau apsisprendusi iš karto, nė nebuvo kitokių minčių. Prieš einant pas gydytojus, jie man davė paklausyti savo mažosios širdies plakimo ir tai sujaudino mane iki širdies gelmių. Juk žinai, kad tavyje auga dar vienas žmogutis, iš kurio vėliau išaugs didelis žmogus.

Žinoma, buvo visko. Tėvai, sužinoję šią žinią, taip pat neapsidžiaugė, visuomenės požiūris į nėščias nepilnametes taip pat neigiamas. Tačiau jei būčiau dariusis abortą, graužčiau save iki gyvenimo galo ir tai tikrai nelemtų gero. 

Būnant jaunai mamai, iškilo sunkumų, persikėliau į vakarinę mokyklą, tačiau mane labai palaikė vyras. O ko daugiau reikia?

Dabar turiu dar didesnį paskatinimą kažko siekti. Nes žinau, kad yra dar vienas mažas žmogutis, gyvenantis mano dėka. Kartais nueiname ir pasilinksminti, žinoma, retai.

Tuomet nuvežame dukrytę pas mano mamą. Tiesą sakant, pamiršau šėliones su draugėmis ir pasiryžau suaugusios moters gyvenimui. Nereikia galvoti, jog jauna mama negali būti gera mama – aš kasdien to siekiu“, – pasakoja Indra.

Mano išsaugoti straipsniai