KLAUSIMAS: patys geriausi 2 mano draugai baigia „įvaryti” man depresiją, nors, manau, kad jie to padaryti nenori. Vakarais, kai kalbame visi trys „Skype’u“, pastebėjau, kad jie kuo toliau tuo dažniau kimba prie mano pasakytų žodžių ir visąlaik mane užgaulioja.
Vienas kažką pasako, o kitas pritaria. Visada stengiuosi „atsivartyti”, bet tai tęsiasi, kol man jau pritrūksta žodžių. Tačiau po 10 min. vėl viskas būna gerai, staiga ir vėl prasideda.
Jaučiu, kad man nuo šito prasideda depresija, visuomet skauda galvą, esu blogos nuotaikos. Nebežinau, ką man daryti, prašau padėkite patarkite ką nors.
ATSAKYMAS: depresija yra labai bjaurus dalykas. Žmonės jaučiasi blogai tada, kai jiems nesiseka susišnekėti su kitais žmonėmis taip, kad juos suprastų. Tu rašai, nes tavo savijauta priklauso nuo to, kaip draugai elgiasi su tavimi. Jūs nesusišnekat.
Pabandykime pažiūrėti į jūsų trijų padėtį tarytum iš šalies. Tau gal ir nelabai padės toks aptarimas, nes tu jautiesi blogai. Tačiau niekaip negaliu apsieiti, neparašiusi kelių minčių. Tiesą pasakius, draugauti ilgą laiką trise yra nepaprasta, komplikuota. Nes jūs – tarytum trikampis.
Kai šnekasi du trikampio kampai, trečiasis pasijunta paliktas, apleistas, nereikalingas. Netgi jeigu du draugai kokį kartą susitinka ir suplanuoja eiti kur nors dviese, trečiajam, be abejonės, bus skaudu, sužinojus, kad jo nepakvietė arba jį „praignoravo“ du jo geriausi draugai.
Draugaujant trise visada patenki į konkurencijos ir pavyduliavimo situaciją. Taip jau yra, tokios santykių taisyklės. Ir nieko čia blogo, jeigu draugai neperžengia leistinų ribų.
Pasitaiko, kad dviese patraukia per dantį trečiąjį draugą. Bet taip netrunka ilgai ir toks elgesys nesikartoja dažnai, jeigu visi trys – tikrai atviri ir geri draugai. Juk draugai jaučia, kada vienam arba kitam skauda arba yra nemalonu, kai iš jo pasišaipo jo paties artimiausi bičiuliai.
Kartais – tikiuosi, kad ne tavo atveju – dviese imama terorizuoti ir engti trečiąjį draugą. Abu pradeda rodyti „pranašumą“ arba „kietumą“, skaudžiai juokaudami arba pašiepdami savo draugą. Tada trečiasis pasijunta, žinoma, labai blogai. Kaip gi čia nepasijusi blogai!
Bet tu ir pats apie tai, kad jūsų santykiai ima gesti, pastebėjai. Tau depresija, tau skauda galvą, tu susinervinęs lauki, kada iš tavęs vėl ims juoktis. Depresija atsiranda dažniausiai tada, kai sulaikai nuoskaudas, sužeidimus ir pyktį savyje. Depresija atsisuka tarytum į tave patį .
Tokią padėtį reikia keisti. Aš žinau, kaip nelengva tai padaryti, bet tai daryti būtina. Būtina išsaugoti savo asmeninį orumą, ginti savo teises ir stengtis išsiaiškinti santykius tiesiau, be užuolankų. Tu teisėtai ir normaliai pyksti ant savo draugų.
Reikia pasakyti, kad tau buvo nemalonūs arba nepatiko tokie ir tokie konkretūs žodžiai. Reikia pareikšti, kad tu bjauriai pasijutai, kai tau vienas iš draugų pasakė taip ir taip. Galų gale, verta pasakyti, kad tikri draugai taip nesielgia.
Tikri draugai palaiko vienas kitą, supranta, kad pasielgė kaip nors „lievai“. Tu turi tvirtai parodyti, kad negali pakęsti tokio elgesio su savimi. Ar tai „Skype“, ar vakarėlis, ar tiesiog pertrauka, tu nesutinki su tokiais poelgiais ir viskas.
Jeigu pajusi, kad esi ramus ir išsaugai sveiką protą, paklausk: „kuo mano žodžiai tau arba jums nepatiko“. Paklausk, gal nenorite su manim turėti reikalų? Tai, ką tau siūlau, nelengva įgyvendinti, tačiau įmanoma padaryti. Tu turi atlikti atvirą draugystės patikrinimo testą.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.