KLAUSIMAS: šiais metais pakeičiau mokyklą. Norisi naujų permainų, naujų žmonių, naujos aplinkos. Visgi kamuoja mintis, kad galbūt nepavyks pritapti naujoje mokykloje. Norėčiau jūsų patarimo, kaip elgtis pirmosiomis dienomis?
ATSAKYMAS: šis klausimas kupinas vilčių, susidomėjimo ir nerimo. Taip būna, prieš einant į svarbią naują vietą. Mokykla yra kaip tik tokia nauja vieta.
Tiksliau net ne mokykla, o klasė, kurioje reikės išgyventi visus mokslo metus. Abejonės, nerimas ir netikrumas drauge su smalsumu ir susidomėjimu.
Iš pradžių pasiaiškinkime pačius bendriausius dalykus. Kai į klasę ateina naujokė arba naujokas, visa klasė sureaguoja. Vieni sveikinasi, teiraujasi, kas tu ir iš kur, kiti santūriai tyli, dar kiti, tarytum, nereaguoja ir nepastebi, o pasitaiko ir tokių, kurie dėbteli nelabai draugiškai.
Taigi, noriu atkreipti tavo dėmesį, kad klasėje iš bendraklasių bus pačių įvairiausių reakcijų. Suprantama, nes naujokas – nepažįstamas, neaiškus, nenuspėjamas. Visa klasė natūraliai turės truputį persigrupuoti, persitvarkyti, tau atėjus. Taigi, nereaguok tik į kurį nors vieną asmenį ir pagal jį nespręsk, ar tave jau mėgsta visa klasė.
Kartais merginos, atėjus į klasę merginai, pajunta konkurenciją, laido replikas, ar nepalankius komentarus. Būk rami ir tvirta. Vaikinai taip pat tave kibins, bet dėl kitų motyvų – jie norės perprasti, kiek ir kaip su tavimi galima elgtis. Turi nustatyti ribas, kad „neliptų tau ant galvos“.
Kiekvienas naujokas yra savotiškai tikrinamas. Patikrinime klasiokams reikia nustatyti:
a) kas tu,
b) kaip su tavimi galima ir negalima elgtis,
c) ar tavimi galima pasitikėti,
d) ar turi savo nuomonę ir požiūrį.
Visa tai klasėje vyksta automatiškai ir nesąmoningai. Tačiau nesureikšmink to, tiesiog nesistebėk, kad kai kas tave sutiks draugiškai, bet drauge bus tokių, kurie reaguos ir abejingai, ir kiek provokuojančiai.
Labai daug kas priklauso nuo tavęs. Perskaityk oficialų mokyklos internetinį puslapį, nes kiekviena mokykla dabar turi savo puslapį. Jame sužinosi apie mokyklos tvarką, tradicijas, naujienas ir kitką.
Gali iš vyresnių moksleivių sužinoti apie kai kurių mokytojų įpročius ir reikalavimus. Bet visada turėk galvoje, kad geriausia yra pačiai įsitikinti ir sužinoti, kas tau rūpi. Nebijok teirautis ir klausti.
Pati prisistatyk, prie progos pasakyk keletą žodžių apie save. Nebūtina labai reikštis, arba stengtis kaip nors specialiai elgtis. Prisijunk prie klasiokų, jeigu kur nors eisite po pamokų praleisti laisvalaikio.
Paklausk, kokios yra klasės tradicijos, kokios yra nerašytos taisyklės. Sužinok, kas dar yra prisijungęs prie klasės, kaip kad tu dabar. Neišsigąsk išbandymų. Niekada nepasielk kaip nors taip neapgalvotai, kad paskui pati gailėtumeisi.
Nedaryk apie klasiokus skubotų išvadų. Tu pritapsi ir rasi savo vietą, bet tam reikia daugiau laiko. Nes „pagal drabužį sutinka, o pagal protą išlydi“.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.