NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Vasarą skubios kontracepcijos tablečių vartojimas ženkliai didėja: verta žinoti kelius faktus

Vasarą skubios kontracepcijos tablečių vartojimas ženkliai didėja: verta žinoti kelius faktus

Yra daugybę diskusijų ir klausimų, kokias kontraceptines priemones reikėtų naudoti ir kokią įtaką jos daro moterų organizmui. Neretai sprendimą, ką ir kaip naudoti, merginos priima tik pasikonsultavusios su specialistais ir įvertinusios alternatyvas.

Tačiau vasarą visą planavimą, rodos, daugelis atideda į šalį ir apie apsaugą suskumba galvoti tada, kai padėti gali tik skubioji kontracepcija. Tokios kontracepcijos paklausa vasarą visada ūgteli, o sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad vadinamosios „SOS” tabletės – ne vitaminai, ir jų griebtis reikia atsakingai.

„Eurovaistinės” vaistininkė Miglė Kazakevičienė pastebi, kad skubiosios kontracepcijos labiausiai ieškoma vasarą, ypač birželio ir liepos mėnesiais. Tai galima sieti su šiltais orais, atostogų periodu. Žmonės atsipalaiduoja, mažiau planuoja, tačiau vis tik stengiasi išvengti pasekmių. Tinklo duomenimis, šiemet vasarą, palyginti su praėjusių metų vasarą, tokių priemonių paklausa dar ūgtelėjo maždaug dešimtadaliu.

„Įdomu tai, kad kitos prevencinės kontraceptinės priemonės būtent birželį ir liepą tampa mažiau aktualios. Tai gali reikšti, kad atsipalaidavę žmonės atideda į šalį įprastas, su gydytojų konsultacija išrašomas kontraceptines priemones, o vėliau jau skuba ieškoti skubios pagalbos”, – pastebi farmacininkė ir priduria, kad skubios kontracepcijos priemones vartoti taip pat reikėtų atsakingai.

Kartą per ciklą

Kad moters hormoninė sistema nesutriktų, skubiąją kontracepciją galima vartoti ne dažniau kaip vieną kartą per ciklą. Gydytoja akušerė ginekologė Violeta Jonaitienė teigia, kad kartais galima vartoti ir du, tačiau antrasis kartas gali būti neefektyvus.

„Jeigu išgėrėte skubios kontracepcijos tabletę per pirmąsias 12 valandų, galite tikėtis 96 proc. efektyvumo. Po trijų parų jos efektyvumas sumažėja iki 56 proc. Tiesa, yra ir tokių skubios kontracepcijos priemonių, kurios veikia 5 paras ir jų patikimumas yra nuo 68 iki 86 proc. Tačiau skubioji kontracepcija – ne išeitis, jos negalima vartoti kas mėnesį, tik išskirtinu atveju. Ji gali sutrikdyti jūsų mėnesinių ciklą ir jos gali vėluoti net ir keletą dienų, gali atsirasti ir nepageidaujamas kraujavimas”, – teigia V. Jonaitienė.

Vaistininkė M. Kazakevičienė priduria, kad skubi kontracepcija turi ir nemalonų šalutinį poveikį. „Išgėrus tabletę gali būti juntamas šleikštulys, galvos skausmai, nuovargis ar silpnumas ir skausmas pilvo apačioje”, – detalizuoja vaistininkė.

Atsisakykite pamažu

Tam tikrų taisyklių svarbu laikytis ir vartojančioms prevencines hormonines kontraceptines priemones. Akušerės ginekologės teigimu, hormoninės kontracepcijos negalima nutraukti staiga. Tai padaryti galima tik suvartojus visą kontraceptikų kursą.

„Nutraukus kitu metu gali atsirasti kraujavimas. Moterys gana dažnai dėl to išsigąsta, todėl visuomet rekomenduoju pasitarti su gydytoju”, – pataria V. Jonaitienė.

Vaistininkė M. Kazakevičienė atkreipia dėmesį, kad hormoninės kontracepcijos nerekomenduojama vartoti su kai kuriais receptiniais vaistais ir tam tikrais žolelių preparatais.

„Prieš parduodami receptinius kontraceptikus, pasiteiraujame moterų ir merginų, ar šiuo metu nevartoja kitų vaistų, pavyzdžiui, skirtų epilepsijos gydymui ar antibiotikų. Šie vaistai gali susilpninti kontraceptikų poveikį. Kitas, iš pažiūros nekaltas dalykas – jonažolės preparatai arba jonažolės arbata, kuri yra skiriama nuotaikų svyravimams ir depresijos gydymui. Ši žolelė taip pat susilpnina kontraceptikų poveikį”, – įspėja M. Kazakevičienė.

Verta pasitarti

Pasak gydytojos, moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad vartojant hormoninę kontracepciją svorio nepriaugama. Pasitaiko atveju, kuomet moteriai ar merginai netinka kontraceptikas, todėl organizmas pradeda kaupti skysčius.

„Tačiau, jeigu jums vis dėlto pradėjo didėti svoris, sumažėjo lytinis potraukis, atsirado sausumas makštyje, nuotaikų svyravimai ar depresija, tiesiog reikia pakeisti preparatą, prieš tai pasitarus su savo gydytoju. Noriu priminti, kad hormoninių kontraceptikų vartojimas yra kiekvienos moters ar merginos pasirinkimas ir jų galima iš vis nevartoti”, – sako ginekologė.

Mano išsaugoti straipsniai