NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

Subkultūra už originalumą – hellerizmas ir „Wolframa Basteta“ (foto) (audio)

„Laukiu, kol pasibaigs tam tikrų asmenų galiojimo laikas ir kol sužydės unikalumas. Tikiu savo žmonėmis ir protingomis karikatūromis. Man nepatinka tuščios vidutinybės, tačiau patinka erotika ir poezija,“ – taip save pristato muzikinės grupės „Wolframa Basteta“ vokalistė Neeshabeth, save dar vadinanti aristokrate rožiniais kaulais.

„Wolframa Basteta“ – tai dviejų žodžių kratinys. Volframas yra cheminis elementas. Anksčiau, kai kas nors suskeldavo kokį juokelį, Neeshabeth nusijuokdavo, iškeldavo dešinę ranką ir sušukdavo – „Volframas!“.

O Basteta kilo iš Neeshabeth‘os domėjimusi Egipto kultūra ir deive Bastet, kuri vaizduojama kaip moteris su katės galva. Suderinus šiuos du dalykus išėjo unikalus darinys.

Neeshabeth ir buvo „Wolframa Basteta“ projekto pradžia. Maždaug po metų nuo projekto pradžios (2008 m) prie Neeshabethos prisijungė gitaristas Karolis Banevičius. Netrukus šį projektą papildė ir Kristupas – grupės būgnininkas.

Kuo toliau, tuo atliekami kūriniai skambėjo ekstravagantiškiau, skambesį paįvairino prie grupės prisijungusi muzikantė Aistė, kuri groja sintezatoriumi. Neseniai prisijungė ir dar vienas narys, grojantis violončele.

Pradžioje buvo Neesha

Dar 2008 m. Neeshabeth įrašinėjo dainas, pasitelkusi specialias kompiuterines programas. Tada Neeshabeth kūrė kartu su drauge Kristina. Deja, jų bendras projektas nesulaukė sėkmės. Merginų keliai pasuko skirtingomis kryptimis. Tačiau, pasak grupės vokalistės, tai išėjo į naudą.

Bėgo laikas, tačiau Neeshabeth nenuleido rankų ir toliau puoselėjo mintį apie grupę bei neapleido kūrybos. Atsivertė naujas puslapis jos gyvenime, kai ji sutiko Karolį Banevičių, kuris dabar yra grupės gitaristas. Vieną dieną paaugliai susitiko picerijoje ir išsikalbėję suvokė, kad jie tikrai kartu gros.

„Viskas prasidėjo nuo atskirų projektų. Šiaip aš esu gitaristas. Mes mąstėme, kad kažką įsirašysime gitara, kažką sumiksuosime,“ – apie pirmus kūrybinius procesus kalbėjo Karolis.

Organizacija „Hellerina“

Per susitikimus ir repeticijas jaunuoliams kilo idėja apie organizacijos sukūrimą. „Mes mąstėme tik kartu pasigroti. Tada dar nieko negalvojome apie grupę. Tiesiog būti kartu, kol kils mintys kažką pakeisti,“ – pasakojo Neeshabeth.

Karolis dalinosi prisiminimais, kaip jie susitiko vieną dieną mieste: „Atsimenu, Neesha turėjo žalią sąsiuvinį, kurį turi kiekvieną dieną – tai jau tapo tradicija. Jame buvo parašyta „Hellerina. Organizacija“ ar kažkas tokio.“

Taip prasidėjo dar vienas pažinties etapas. Neeshabeth papasakojo Karoliui apie organizacijos viziją, jos keliamas idėjas. Ši mintis apie dar vieną kūrinį juos suartino ir galiausiai bendros mintys apie organizaciją lėmė grupės sukūrimą.

Nauja subkultūra – Hellerizmas

Organizacija „Hellerina“ jungia optimistiškus, kuriančius žmones, kurie turi tikslų savo gyvenime. Judėjimas priešprieša tuštiems žmonėms, pavyzdžiui, fyfoms, kurios išeina į gatvę su storu makiažo sluoksniu ir jaudinasi dėl to, kad joms nubėgs tušas.

Helleristai – tai žmonės, kurie nebijo išeiti į gatvę be tonos sluoksnio pudros. Jiems tiesiog į tai nusispjauti. Jei mes turime idėjų – mes susitinkame ir jas įgyvendiname,“ – apie naują helleristų subkultūrą pasakojo grupės nariai.

Helleristai yra už ekologiją, už gyvūnų teises: „Šiandien bus organizacijos susitikimas. Mes kalbėsimės apie ekologiją – kaip tik tam pasiėmiau kompiuterį“. Organizacija „Hellerina“ ketina dalinai prisijungti prie kitos organizacijos, kuri padės mums rašyti projektus. O šiuos projektus „Hellerina“ siųs į savivaldybę ir taip bandys švarinti Lietuvą.

Subkultūros idėja kilo iš nemalonaus įvykio, kuris nutiko Neeshabethai. Ją norėjo sumušti trys merginos. Neeshabeth agresyviai nusiteikusioms chuliganėms užkliuvo, kad nešioja kerzus. Trijulė pradėjo negražiai vadinti Neeshabeth, išvadino ją „ne žmogumi“, nes mergina nebuvo pasidažiusi.

[-[0]-] [-[1]-]

„Tai buvo lyg didelis spyris į užpakalį. Man taip norėjosi įrodyti aplinkiniams – negali būti taip, kad tik tai tos visos gali būti gražios ir kažko pasiekti,“ – apie sukrėtusį įvyki pasakojo „Wolframa Basteta“ grupės vokalistė.

Viena iš organizacijos minčių yra ta, kad žmogaus grožis – vidinis. Nėra svarbu, kaip žmogus rengiasi ar atrodo – savo originalumą jis gali parodyti gerais darbais pasauliui, Lietuvai.

Aristokratė, rožiniais kaulais

Vokalistė jau labai seniai mėgsta rožinę spalvą. O aristokrate ji save vadina perkeltine prasme. „Aš iš tiesų esu labai paprasta. Man nerūpi, kaip atrodo žmogus. Aš galiu eiti gatve, nugriūti ir voliotis ant asfalto,“ – save apibūdina Neeshabeth.

[-[2]-] [-[3]-]

Aristokratiškumą mergina laiko ne paviršutinį snobizmą, o vidinę būseną. Ji taip apibūdina save dėl savo idėjų, dėl to, ko ji siekia.

Iš idėjos kilusi grupė Karoliui ir Neeshabeth‘ai tapo labai svarbia gyvenimo dalimi. Muzikantai sako, kad muzika yra jų gyvenimas.

Grupę įkvepia aplinka, kurioje jie būna. Dainos nėra kuriamos iš lempos, tik dėl rimo: „Kiekvienoje dainoje yra absoliuti tiesa, gyvenimiška situacija. „Pavyzdžiui, daina „Dirthouse“ parodo grupės narių išgyvenamą laikotarpį, emocijas, kurios tuo metu vyravo.

Grupė „Wolframa Basteta“ bando derinti elektroninę muziką su akustine, stengiasi sukurti tokį stilių, kurio dar nėra, suderinti skirtingus muzikos stilius. Į klausimą, ar jaučiasi kitokie, vokalistė su šypsena atsakė: „Mes nesijaučiame. Mes esame.“

Karolis Banevičius: „Kuo anksčiau pradėsi, tuo greičiau kažko pasieksi“

Apie grupę „Wolframa Basteta“ kol kas žino tik draugai ir pažįstami. Vokalistės tėvai tiesiog nesidomi dukros grupe. Karolio tėvai kurį laiką nežinojo apie grupę, o sužinoję palaikė sūnų, tačiau vis tik norėtų, kad sūnus studijuotų „rimtesnius“ dalykus kaip ekonomika, o ne muzika.

Grupę remia ir palaiko draugai, draugų tėvai ir jų pažįstami. Tiek „Dirthouse“, tiek „Helleriną“ padėjo įrašyti žinomas Lietuvos hiphop’eris Svaras.

Tačiau yra ir tokių žmonių,kurie netiki grupe: „Jie sako, kad mes giriamės, kad nieko nepasieksime. Bet sužinoję, tarkime, kad bus koncertas klube, jie stebisi, kaip mums čia taip išėjo.“ Gruodžio 29 d. grupė koncertuos sostinės klube „Woo“, o surinktus pinigus žada investuoti į grupės video klipą.

Yra ir tokių žmonių, kurie išvadina grupės narius „per mažais“, kad jie užsiima nesąmonėmis. „Viena mergina, pacituosiu žodžius, sakė: „Jūs per naivūs, jūs per jauni visiems projektams.“ Tuo tarpu yra dar jaunesnių už mus žvaigždžių, kurios yra pasaulinio lygio,“ – pasakojo Neeshabeth. „Geriau kuo anksčiau pradėti ir tuo greičiau pasiekti,“ – pridūrė gitaristas Karolis.

Mes plintame kaip radiacija

Karolis pasakojo, kad dabar žiniasklaida vis kalba apie narkotikus, juos vartojantį jaunimą, apie savižudžius, šokinėjančius iš penkiolikto aukšto. Tuo tarpu jų organizacija skatina jaunimą siekti savo tikslų, nestovėti vietoje ir džiaugtis gyvenimu.

„Mes su mielu noru gelbstime tokius nusivylusius žmones ir mums yra svarbu jiems parodyti, kad yra ką veikti. Tu gyveni vieną kartą ir tu turi išnaudoti tą galimybę,“ – apie gyvenimišką optimizmą kalbėjo Karolis ir Neeshabeth.

„Wolframa Basteta“ grupės vokalistė ne tik kuria su grupės nariais muziką bei dainų tekstus, tačiau taip pat piešia, rašo knygą, paremtą biografiniais faktais. Ji išlieja savo apmaudą dėl mokyklos, nekvalifikuotų, šiuolaikinių pedagogų, kurie, pasak merginos, „sugadino daug sveikatos dėl savo principų, nusistatymų ir užsisėdimo“.

Neeshabeth domėjosi Černobilyje įvykusia katastrofa. Ją paveikė nelaimės faktai, o ypač tai, kad radiacija pasklido milžinišku mastu ir ją buvo sunku sustabdyti. „Jei mus bando kiekvieną dieną sustabdyti, mes kaip radiacija – niekada nepasiduosime.“

Mano išsaugoti straipsniai