Mėsainis – vienas iš populiariausių Amerikos patiekalų, kuris, be abejonės, pavergė daugelio širdis ir skonio receptorius. Tačiau, ar žinote iš kur ir kada jis atsirado?
Kodėl jis užkariavo ne tik Ameriką, bet ir Europą? Mėsainio atsiradimo istorija gana paini ir yra daug skirtingų nuomonių iš kur jis atsirado.
Sakoma, jog mėsainiai Ameriką pasiekė XIX amžiuje, kai vokiečių imigrantai iš Hamburgo atvyko į „Svajonių šalį“ – Ameriką. Iš pradžių šis patiekalas buvo vadinamas Hamburgo „steiku“ ir visiškai nebuvo panašus į šiuolaikinį mėsainį, nes ant lėkštės buvo pateikiamas tiesiog didelis jautienos faršo gabalas su svogūnais ir džiūvėsėliais.
Amerika vokišką variantą greitai pritaikė savo reikmėms – taip gimė nebrangus, kalorijų nestokojantis sotus patiekalas, nereikalaujantis specialaus pateikimo: bandelė, mėsa, salotos, sūris, padažas. Rašytiniai šaltiniai byloja, kad dabartinė mėsainio išvaizda ir sudėtis siejama su keliais žmonėmis. Vienas jų, Čarlis Nagrinas, kuris dar 1885 metais prekiavo Seimuro mugėje mėsos frikadelėmis ir sugalvojo mėsos gabalėlius patalpinti tarp dviejų gabalėlių duonos.
Mėsainių eros pradžia vadinami 1920 metai, kai atsirado keli užkandinių tinklai, pristatę mėsainius kaip pagrindinį valgiaraščių patiekalą. Vienas tokių – Kanzase veikiantis „White Castle“. Anuomet mėsainiai buvo gaminami masiškai gamykliniu būdu, todėl vieno kliento aptarnavimas truko ne ilgiau kaip vieną minutę. Pateikiame jums 3 mėsainių receptus, kuriuos galėsite išmėginti jau šį savaitgalį.
Klasikinis Amerikietiškas mėsainis
Ingredientai:
Bandelės su sezamų sėklomis – 6 vnt.
Kapota jautiena – 800-900 g
Pomidorai – 3 vnt.
Čederio sūris – 6 riekelės
Gūžinės salotos – 150 g
Raudonieji svogūnai – 2 vnt.
Marinuoti agurkai – 2 vnt.
Pomidorų padažas – 3 šaukštai
Majonezas – 3 šaukštai
Aliejus – 3 šaukštai
Druska – pagal skonį
Juodieji malti pipirai – pagal skonį
Gaminimas
Nuplaukite ir susmulkinkite salotas. Nuplaukite ir griežinėliais supjaustykite pomidorus. Nulupkite ir 3–4 mm griežinėliais supjaustykite svogūnus. Taip pat griežinėliais supjaustykite ir marinuotus agurkus. Dubenyje jautieną sumaišykite su prieskoniais ir žiupsniu druskos. Suformuokite 6 bandelės dydžio didkepsnius. Svogūnus kepkite keptuvėje ant vidutinės ugnies 4–5 minutes. Pabarstykite druska ir pipirais. Sudėkite į lėkštę. Didkepsnius kepkite keptuvėje po 3–5 minutes iš abiejų pusių. Bandeles perpjaukite per pusę. Viršutinę dalį ištepkite pomidorų padažu, o apatinę – majonezu. Ant apatinės bandelės dalies paskirstykite salotų, dėkite svogūnų. Ant jų uždėkite didkepsnį, tada 1 čederio sūrio riekelę, pomidorų ir marinuotų agurkų griežinėlį. Užvožkite viršutinę bandelės dalį ir ragaukite.
Šiuolaikiniai mėsainiai panašūs į savo pirmtakus tik vienu aspektu – jie iki šiol valgomi rankomis. Žinoma, save gerbiantis restoranas pasiūlys jums ir peilį bei šakutę, tačiau jeigu norite patirti tikrą valgymo malonumą – įrankiai nereikalingi. Mėsainiai yra neatsiejami nuo skanios, geros mėsos, tad „Baltic Foods“ atstovai rekomenduoja pasirinkti tik kokybišką ir šviežią mėsą. Taip mėsainis bus sultingas ir itin gardus.
„Vorčesterio“ vištienos mėsainis
Ingredientai:
Vištienos faršas – 900 g
Mėsainių bandelės – 6 vnt.
Pomidorai – 3 vnt.
Salotos – 6 lapai
Majonezas – 6 arbatiniai šaukšteliai
Vorčesterio padažas – 3 arbatiniai šaukšteliai
Gaminimas:
Faršą sumaišykite su „Vorčesterio“ padažu ir formuokite paplotėlius. Paplotėlius kepkite ant kepsninės. Bandeles pašildykite ant kepsninės, perpjovus per pusę. Ant bandelės pusės dėkite iškeptus vištienos paplotėlius, majonezą, pomidorą, salotas, antrą bandelės pusę.
Vegetariškas lęšių mėsainis
Duona – 1 vnt. nedidelės duonelės (čiabatos ar kitos mėgstamos)
Lęšiai – 1 stiklinė
Malti džiūvėsiai – 1 stiklinė
Svogūnai – 1 vnt.
Česnakai – 2 skiltelės
Alyvuogių aliejus – 2 valgomieji šaukštai
Karis – 1 arbatinis šaukštelis
Druska – žiupsnelis pagal poreikį
Juodieji pipirai – žiupsnelis
Virintas vanduo – 100 ml
Avokadas – 1 vnt.
Raudonasis svogūnas – 1 vnt.
Citrinos sultys – 1 valgomasis šaukštas
Pekino kopūstas – 1 (nedidelis)
Gaminimas:
Oranžinius lęšius užmerkite 3–4 valandoms. Jei rinksitės žalius lęšius – galite užmerkti juos iš vakaro. Išmirkusius išskalaukite ir išvirkite. Atvėsusius lęšius, džiūvėsius, smulkintą svogūną ir česnako skilteles, alyvuogių aliejų, vandenį supilkite į elektrinį smulkintuvą ir išmaišykite iki vientisos masės. Suberkite karį, pagal skonį druskos bei pipirų ir dar kartą išmaišykite. Drėgna ranka formuokite nedidelius maltinukus ir dėkite juos į kepimo popieriumi išklotą kepimo skardą. Kepkite iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 20 min. Avokadą nulupkite, padalykite į kelias dalis, mėlynąjį svogūną supjaustykite ir suberkite į elektrinį trintuvą. Įpilkite žaliųjų citrinų sulčių, įberkite pagal skonį druskos, maltų juodųjų pipirų ir sutrinkite. Duonelę per vidurį įpjaukite, užtepkite avokado minkštimo, dėkite vieną ar du (priklausomai nuo dydžio) lęšių maltinukus, ant viršaus uždėkite saujelę smulkintų Pekino kopūstų ir… skanaus! Su šiais lęšių mėsainiais labai dera rauginti arba marinuoti agurkai.
Mėsainiai pasiekė ir autorinės virtuvės restoranų valgiaraščius. Pavyzdžiui, pats brangiausias mėsainis visame pasaulyje už 5 000 dolerių su triufelių skonio bandele, marmurine jautiena, fua gra ir triufelių padažu patiekiamas restorane „Fleur“.
Ypatingų mėsainių galite rasti ne tik Amerikoje. Tikrų mėsainių rasite ir mūsų sostinėje esančiame restobare „Wall Street Avenu“. Restobaro virtuvės šefas atskleidžia, kad „norint paruošti gardų mėsainį, svarbiausia naudoti šviežius ingredientus, mėsainiui reikalingus padažus pasigaminti namuose bei eksperimentuoti. Bandymo būdu atrasite savo mylimiausią mėsainio receptą, kuriuo galėsite vaišinti savo artimuosius“.