NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

Nepilnamečių darbui koją kiša pažymų ir ribojimų gausybė

Gyvulių ganymas, kačiukų priežiūra, kankorėžių rinkimas… Tokie ir panašūs darbai leidžiami paaugliams iki šešiolikos metų. Vyresniems griežtų apribojimų mažiau. Tačiau ir vieniems, ir kitiems įdarbinti reikia daugybės dokumentų, o tai darbdavius skatina nesamdyti jaunimo.
Nors kai kurie darbdaviai pripažįsta: geriau įdarbinti nepilnametį nei Darbo biržos siųstą „darbuotoją”…

Jaunesniems daugiau apribojimų


Kaip sakė jaunimo reikalų kuratorė savivaldybėje Danutė Kniazytė, darbo įstatymai numato, kad dirbti galima tik nuo šešiolikos metų, tačiau yra patvirtintas sąrašas darbų, kurie leidžiami paaugliams nuo 14 iki 16 metų.


Jame apie 30 darbų, tarp kurių – daržų ravėjimas, gėlių skynimas, medelių
sodinimas, nukritusių kankorėžių rinkimas, kačiukų priežiūra, etikečių klijavimas, suolelių dažymas, vaistažolių rinkimas, laikraščių pardavimas, kai kurių gyvulių ir paukščių ganymas bei kiti nesudėtingi darbai.


D.Kniazytė patikslino, kad norintiems įsidarbinti 14-16 metų paaugliams
reikalingas gimimo liudijimas, vieno iš tėvų dalyvavimas ir raštiškas sutikimas, kad vaikas būtų įdarbintas, sveikatos pažyma, mokyklos leidimas.


Nuo 16 metų reikalingas raštiškas tėvų sutikimas ir mokyklos sutikimas, sveikatos pažyma. „Esminis skirtumas tas, kad sulaukus šešiolikos jau nėra griežto leidžiamų darbų sąrašo. Tačiau yra labai daug visokiausių apribojimų, negalima dirbti su
kenksmingomis medžiagomis, sunkių darbų”, – sakė D.Kniazytė.


14-16 metų paaugliams leidžiama dirbti 7 val. per dieną, 16-18 metų – 8 val. per dieną, apmokama turi būti taip pat kaip ir suaugusiems. Visa tai, anot D.Kniazytės, galioja ir norint dirbti viešuosius darbus.

Darbo ieško per pažintis

Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Anfisa Silivanova
„Gimtajam Rokiškiui” sakė, kad jų tarnyba, surandant darbą, netarpininkauja, tačiau vedėja žino, kad jaunimas eina į Darbo biržą arba darbo ieško per pažintis.


„Surasti sunku dėl požiūrio į nepilnametį, varžo įstatymai, trumpesnės darbo
valandos, nedaug leistinų darbų. Ir darbdavius reikia suprasti – didžiulė atsakomybė dėl darbo saugos”, – pastebėjo vedėja.

Įdarbins 70 mokinių

„Darbdaviai nepilnamečių nepageidauja, nes Seimas, nors ir žadėjo apribojimų mažinti, to nepadarė”, – sakė Rokiškio darbo biržos direktorius Jonas Nemickas. Jo teigimu, geriausia išeitis nepilnamečiams – dirbti viešuosius darbus.

Darbo biržos Užimtumo rėmimo įgyvendinimo skyriaus vedėja Aušra Beconienė sakė, jog šiemet viešiesiems darbams atlikti planuojama įdarbinti 70 rajono
moksleivių. Jie triūs Panemunėlio, Kazliškio, Obelių, J.Tumo-Vaižganto
mokyklose, Kūno kultūros ir sporto centre, atliks smulkaus remonto darbus.

Dar žadama viešiesiems darbams vaikų įdarbinti Žiobiškyje, Kriaunose, vieną kitą mokinuką priims muziejininkai. Anot A.Beconienės, norinčių užsidirbti vaikų yra daug, visi neįdarbinami, be to prioritetas teikiamas socialiai remtinų šeimų vaikams.


Dirbantiems viešuosius darbus bus mokamas minimalus valandinis atlygis – 4,85
Lt/val. A.Beconienė mano, kad nepilnamečių įdarbinimą būtina palaikyti, deja, viešiesiems darbams skirta ribota pinigų suma.

Specialistė sakė, jog nepilnamečių pageidauja tik pavieniai darbdaviai.

Mokytojai darbą skatina, bet siūlo ir ilsėtis

J.Tūbelio gimnazija šiuo metu jau yra išdavusi iki dešimties pažymų, leidžiančių savo mokiniams dirbti. Tūbeliečiai surado darbų „Rėkyvoje”, „Maximoje”, vaikų darželiuose.


Direktorius Zenonas Pošiūnas sakė, jog dažniausia dirbti nori devintokai,
dešimtokai, vienuoliktokai. „Tai, kad vaikai dirba, nėra blogai, gal suformuos
papildomus įgūdžius. Tik jiems ir pailsėti reikia, kad pasiruoštų naujiems mokslo metams”, – pastebėjo pašnekovas. Jis prisiminė, kad pernai du vaikai jų gimnazijoje dirbo viešuosius darbus – atliko smulkų remontą.

Priima turinčius rekomendacijų

Kai kurių įmonių ar įstaigų vadovai nepilnamečių vis dėlto pageidauja ir vasarą juos įdarbins. Lopšelio-darželio „Nykštukas” direktorės pavaduotoja Raimonda
Palavinskienė sakė, jog liepą dalis kolektyvo atostogaus, taigi nepilnamečių
prireiks dirbti auklėtojų padėjėjomis.


Merginos už darbą darželyje gaus apie 600 litų „į rankas”. Paklausta, pagal ką iš daugelio norinčiųjų paaugles atrenka dirbti darželyje, R.Palavinskienė sakė, jog
priima žmones su rekomendacijomis, nes darbas atsakingas.

Uždarbis priklauso ir nuo oro sąlygų

AB „Rėkyva” personalo vadovė Bronė Jonytienė sakė, jog dirbti nepilnamečius
priims, nors darbas durpyne ne iš lengvųjų, visą dieną reikia praleisti lauke, neretai saulėje.

Paklausta apie uždarbį, personalo vadovė sakė, jog jaunuolis gali užsidirbti apie 1 tūkst. litų „į rankas”. Uždarbis priklauso ir nuo oro sąlygų, ir nuo „išdirbio“, mat
vienas – dešimt, kitas tris padėklus per tą patį laiką prikrauna. Pernai dirbo apie 15 mokinukų, daugiausia juodupėnų, šiemet irgi planuojama panašiai priimti.

Vieniems reikia, kitiems – ne

UAB „Kriaunų malūno” vadovas Ričardas Pagirys gan kategoriškas: nepriima, nes užtenka suaugusiųjų. „Be to, nepilnamečiai dirba ne visą darbo dieną, o mokėti
turime už visą”, – sakė verslininkas.


Tuo tarpu ūkininkas iš Jūžintų seniūnijos Vitalis Kazlauskas ūkio darbams mielai
priimtų ir nepilnametį. Mat jam jau kantrybė trūko nuo Darbo biržos siunčiamų
„darbuotojų”, kurie trečią dieną nebeateina į darbą arba ateina pagiringi.

Tokius pasodinęs prie traktoriaus vairo ūkininkas baiminasi neišsimokėsiąs baudų. „Aš suinteresuotas bet kam 50 litų už dieną mokėti ir suteikti visas socialines
garantijas, svarbu rezultatas”, – sakė ūkininkas.

Jis teigė nesibaiminantis įdarbinti
nepilnamečių, vienintelė problema – popierizmas. „Kol sutvarkysiu popierius, pasibaigs sezonas”, – kalbėjo V.Kazlauskas.

Mano išsaugoti straipsniai