JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Beatboxas: instrumentinė muzika iš lūpų

Beatboxas apibūdinamas kaip vokalinės perkusijos menas, o paprasčiau – tai įrodymas, koks nepakartojamas yra žmogaus balsas. Kaip teigia beatboxeris Tomas, burna galima imituoti pačius įvairiausius garsus: nuo styginių instrumentų skambesio iki būgno mušimo.
Beatboxo bruožų aptinkama jau Afrikos genčių dainose. Techniką, kaip išgauti kelis garsus vienu metu, praktikavo senovės indai bei kinai. Tačiau tikrasis beatboxas atsirado Amerikoje devintajame dešimtmetyje.

Viena iš pirmųjų grupių, ėmusi populiarinti šį meną buvo “Fat Boys”. Beatboxas ilgai buvo apibūdinamas kaip hiphopo elementas, tačiau, kai Rahzel, Killa Kela užkariavo pasaulį, beatboxas imtas laikyti atskira kultūra, rašo pmp-rockers.com.

Beatboxo terminas atsirado XIXa. Sukonstruoto automatinio aparato, kuris metalinėm rankom mušė būgną, pavadinimas buvo beatbox.

Per pastaruosius keletą metų beatboxo populiarumas sparčiai išaugo visame pasaulyje. Net ir tokie atlikėjai kaip Justinas Timberlake’as savo dainose ėmė taikyti beatboxo elementus.

Lietuvoje ši kultūra dar neturi gilių tradicijų, tačiau jau rengiami beatboxo čempionatai, festivaliai, vis daugiau klubų organizuoja vakarėlius, kur galima išgirsti beatboxą. Vis daugiau hip hop, DNB, RNB, funk, pop muzikos mėgėjų atranda šį reiškinį.

Beatboxą praktikuojantis 21-erių metų studentas Tomas sutiko papasakoti, kaip jam sekėsi įvaldyti šį meną, ir pademonstruoti savo gebėjimus DELFI gatvės skaitytojams.

DELFI Gatvė: Kaip apibūdintum beatboxą?


Tomas: Tai garsai ir muzika, išgaunama burnos, lūpų, liežuvio, gerklės pagalba.

DELFI Gatvė: Ar auga beatboxo populiarumas pasaulyje?

Tomas: Taip. Net ir popžvaigždės pritaiko savo muzikoje beatboxo elementus. Užtrenka pažiūrėti MTV. Lietuvoje taip pat populiarėja šis menas: jau vyksta festivaliai, sutraukiantys nemažai atlikėjų, vis dažniau beatboxą galima išgirsti klubuose. Vienas pirmųjų beatboxuoti Lietuvoje pradėjo “Defone”. Vis daugiau jaunų hiphoperių ima domėtis šiuo menu.

DELFI Gatvė: Kaip susidomėjai beatboxu? Iš kur atsirado aistra tam?

Tomas: Kartą draugas parodė, kaip tai daryti. Patiko ir pats ,,užsikabinau“. Kai išgirsdavau per TV ar radiją, atrodė nerealu. Daug kartų klausydavau, kol išgirsdavau kiekvieną atlikėjo įkvėpimą. Tada bandydavau kartoti ir pats.

Paklaustas, ar neužkimdavo po intensyvios pamokos, Tomas sakė, jog pradžioje dažnai paskaudėdavo gerklę.


TOMAS BEATBOX

Tomas beatboxo pradėjo mokytis prieš trejus metus. Kadangi buvo labai užsidegęs, išmoko labai greitai, per pusmetį.

Tomas: Buvo laikotarpis kai ,,pavariau“ ir išmokau. Tada jau galėjau pademonstruoti savo gebėjimus draugams. Pradėjo kviesti pabeatboxuoti ir įvairūs klubai. Dabar tuo užsiimu jau rečiau.

DELFI Gatvė: O kai mažiau praktikuojiesi, ar nepradingsta įgūdžiai?

Tomas: Ne, nebent pamiršti, kaip kvėpuoti. Bet šiaip užtenka 5 minučių apšilti ir gali varyti.

Paklaustas, kaip vienu metu išgauti kelis garsus, Tomas atsakė, jog vien burna jų galima išgauti kelis, o nosis taip pat gali leisti garsą. Tačiau teorinės žinios, anot Tomo, praverčia menkai, geriausia mokytis savarankiškai, arba stebint, kaip beatboxuoja kiti.

DELFI Gatvė: Kaip manai, kas sunkiau: dainavimas ar beatboxas?

Tomas: Panašiai. Dainavimas irgi sunkus dalykas, pavyzdžiui, aukštų natų ištraukimas. O beatboxe svarbiausia kvėpavimas, jei išmoksti kvėpavimo technikos, jį atlikti nėra jau taip sudėtinga.


DELFI Gatvė: Kaip aplinkiniai reagavo į neįprastą užsiėmimą?


Tomas: Tėvai jau priprato, jiems net pabodo: juk namie daugiausiai ir mokausi. Prisikišu mikrofoną prie lūpų, kolonėles visu garsu nustatau ir beatboxinu.

DELFI Gatvė: Ar dažnai pažįstami prašo pademonstruoti neįprastus gebėjimus?


Tomas: Draugai jau žino, kuo užsiimu, bet būna, jog paprašo, sako: pavaryk, pavaryk. Vienas draugas net turi mėgstamiausią ,,gabaliuką“ ir dažnai prašo, kad jį pabeatboxinčiau. Naujiems pažįstamiems dažniausiai būna įdomu: klauso įsitempę.


Tomas papasakojo, kaip kartą vienam Londono pube draugai jam padarė staigmeną. Jie paprašė didžėjaus, kad leistų Tomui pabeatboxinti, net neatsiklausę pačio Tomo.


DELFI Gatvė: Kaip pritaikai beatboxo partiją dainai?

Tomas: Dažniausiai garsai ir melodijos tiesiog plaukia iš fantazijos. Kas tinka dainai pritaikau pagal save.

Tomas sakėsi nesilaikąs vieno stiliaus, bando beatboxuotisavaip. O muzikos stiliai taip pat nevaržo studento: jis gali atlikti hiphop, pop, techno, drum and base


DELFI Gatvė: Koks atlikėjas buvo tavo autoritetas? Iš ko mokeisi?


Tomas: Turbūt Rahzel. Taip pat Killa Kella nerealiai ,pavaro.

O kai kalba pasisuko apie, pavarymą, paprašiau, jog jis pademonstruotų, kaip gi gyvai skamba beatboxas.


Mano išsaugoti straipsniai