Nors vasaros atostogų metu apie poilsio kokybę galvojame mažiausiai, geras nakties miega lemia mūsų savijautą dienos metu. Nepailsėję tampame irzlūs, neturime nuotaikos, motyvacijos, sunkiai susidorojame su stresu ir dar sunkiau sukoncentruojame dėmesį. Kartais ši būsena tampa nuolatine, o mes nepastebime, kad labiausiai mūsų miegui trukdo ne mūsų ritmas (ar jo neturėjimas), o keli miegamojo komponentai. Kaip mūsų poilsį lemią netinkama antklodė bei kokių taisyklių laikytis miegamajame norint užtikrinti kokybišką miegą – pasakojame plačiau.
Turėk kelis sezoninius patalynės komplektus
Pirmoji ir viena svarbiausių taisyklių, norint užtikrinti kokybišką miegą bet kuriuo sezonu – atsakingas patalynės pasirinkimas. Bene daugiausiai dėmesio čia reikalauja antklodė. Žiemą norisi kuo storesnės ir šiltos, tačiau karštomis vasaros naktimis išsimiegoti po pūkine antklode tikrai nepavyks. Geriausia – turėti kelis skirtingus komplektus ir sezoniškai juos keisti. Saldžiam miegui užtikrinti, specialistai siūlo atkreipti dėmesį į patalynės užvalkalus ir vasarai rinktis natūralius audinius, leidžiančius odai kvėpuoti bei palaikančius optimalią kūno temperatūrą. Rekomenduojamas pasirinkimas – linas arba medvilnė.
Telefoną ir kompiuterį laikyk kuo toliau nuo lovos
Vienas kenksmingiausių įpročių, kurių sunku atsisakyti – telefonas ir kompiuteris lovoje. Juk taip smagu patogiai įsitaisyti lovoje ir prieš miegą įsijungti įdomų filmą ar pažiūrėti dar vieną mėgstamo serialo seriją. Deja, būtent tai dažniausiai ir neleidžia išsimiegoti bei kokybiškai pailsėti. Dėl kompiuterio ir telefono skleidžiamos mėlynos šviesos, sutrinka miego hormono – melatonino – veikla, tad darosi sunkiau ne tik užmigti, bet ir nurimti, atsipalaiduoti. Dar likus valandai iki miego laiko, telefoną ir kompiuterį palik ant rašomojo stalo, o vietoj jų atsiversk knygą ar skirk laiko antklodės ir pagalvės iškedenimui. Ne tik lengviau užmigsi, bet ir pabusi geriau pailsėjusi.
Likus valandai iki miego – vėdink kambarį
Patalpų vėdinimas – dar viena svarbi taisyklė, kurią vertėtų įsiminti, jei norite atsikelti žvalūs ir pailsėję. 10-30 minučių trukmės kambario vėdinimas padeda išsivalyti kambaryje susikaupusią perteklinę drėgmę bei prisotina patalpą deguonimi. Tyrimai rodo, kad miegui įtakos turi ne tik antklodė, po kuria miegame, bet ir deguonies kiekis patalpose. Kuo jo daugiau, tuo geriau jaučiamės pabudę ryte.
Naktinės užuolaidos miegamajame – būtinos
Šviesūs kambariai ir milžiniški langai – pastarųjų metų interjero tendencijų topas. Tik štai, nepridengti užuolaidomis jie ne tik mažina mūsų privatumą, bet ir kenkia miego kokybei. Miegoti, kai už lango vis dar šviesu taip, kad galima be šviestuvo skaityti knygą, tikrai nesinori. Taip išsibalansuoja paros ritmas, o rytais atsikelti tampa daug sunkiau. Ritmui bei miego kokybei išlaikyti reikalingos patalpą tamsinančios naktinės užuolaidos. Kambario interjero stilių išlaikysi, pasirinkdama lengvą nepermatomą audinį. Tegul jo spalva būna tokia pati kaip ir miegamojo antklodė. Džiaugsiesi ne tik geresne miego kokybe ir didesniu privatumu, bet ir stilingai atnaujintu miegamuoju.
Reguliariai prižiūrėk ir keisk čiužinį
Tai paskutinė, tačiau ne mažiau svarbi taisyklė. Rūpinkis savo čiužiniu – reguliariai jį valyk, išpurtyk, keisk užvalkalus. Jei pradėjai jausti besiformuojančius nelygumus ir mintyse skaičiuodama, supranti, kad tavo čiužiniui – jau daugiau nei 10 metų, pradėk dairytis naujo arba įsigyk antčiužinį. Šie dažnai yra pigesni, tačiau puikiai tinka, jei negali sau leisti brangaus naujo čiužinio.
Tai tik kelios paprastos taisyklės, kardinaliai pakeisiančios tavo miego rutiną. Laikykis jų ir leisk sau pailsėti – nuo tavo miego kokybės priklauso kiekviena tavo diena.