JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Ar reikia išsiruošti į kelionę po Omaną? Dešimt taip!

Ar reikia išsiruošti į kelionę po Omaną? Dešimt taip!

Iš pradžių šiek tiek geografijos. Omanas yra Arabijos pusiasalio pietrytinėje dalyje. Ribojasi su Saudo Arabija, Jemenu ir Jungtiniais Arabų Emyratais. Iš Lietuvos tiesiu taikymu – apie 4400 kilometrų. Ko trenktis į tokią tolybę?

Visų pirma, tai labai graži šalis. Kilometrus besitęsiantys paplūdimiai, kvapą gniaužiantys dykumų vaizdai, kalnai ir tarpekliai su neįtikėtino grožio natūraliais ežerėliais. Vasarą lietuvio akiai trūks žalumos, bet vargu ar vasara geriausias metas išsiruošti į Omaną. Nebent esate karščių mėgėjai. Nuo gegužės pradžios iki rugsėjo pabaigos ten temperatūra retai kada mažesnė nei 40 laipsnių, tad palankiausias metas keliauti – prieš tai arba po to. Giliausią žiemą Omane orai kaip ne itin karštą vasarą pas mus.

Omanas
Omanas
Organizatorių archyvas

Kelionės bekele

Tai kone būtinas elementas. Antraip liksite nepamatę įspūdingų kalnų ir tarpeklių bei dykumos. Omano teritorija penkis kartus didesnė negu Lietuvos. Nuomotis vertėtų rimtą visureigį. Ne lengvąjį automobilį. Beje, lengvieji į kai kuriuos kalnų rajonus apskritai neleidžiami – kyla pavojus, kad automobilis neišlaikys apkrovų. Galingi visureigiai – pats populiariausias transportas ir Omane, ir kitose arabų šalyse. Omane visi asfaltuoti keliai naktį apšviesti, o asfalto kokybė tokia, kad jis nesideformuoja net karšiausiomis vasaromis.

Nakvynės gamtoje

Jos, viena vertus, apkarpo kelionės išlaidas, kita vertus, Omane palapinę galima pasistatyti bet kur, išskyrus, suprantama, miesto gatves ir parkus bei saugomas teritorijas. Palydėję ir pasitikę saulę dykumoje, ant Arabijos jūros kranto arba kalnų tarpeklyje vėliau dar daugelį metų pavydėsite patys sau. Jei pasiklysite arba nežinosite ką pasirinkti, drąsiai klauskite vietinių. Ne visi kalbės puikia anglų kalba, bet visi kuo nuoširdžiausiai patars.

Nakvynės gamtoje
Nakvynės gamtoje
Organizatorių archyvas

Žmonės

Frazės apie svetingumą ir geranoriškumą – kone privalomas teksto apie svečias šalis elementas. Bet Omano žmonėms jos tinka kaip retai kitai pasaulio nacijai. Išmėginkite eksperimentą: sustokite miesto gatvėje arba kaimo keliuke, išsitraukite žemėlapį ir sekite, kiek laiko praeis, kol prie jūsų sustos besišypsantis omanietis ir pasisiūlys pagelbėti. Jei šnektelėsite ilgėliau ir naujasis pažįstamas turės laiko, labai gali būti, kad pakvies arbatos – į savo namus arba bent jau į artimiausią užeigą. Omane gyvena apie 5 mln. žmonių.

Žmonės
Žmonės
Organizatorių archyvas

Kalnai ir tarpekliai

Būnant Omane neaplankyti kalnų – panašiai kaip atvažiavus į Lietuvą neparagauti cepelinų. Be visureigio neišsiversite. Geriausia orientacija – rinktis gražiausius kalnų tarpeklius (arabiškai – wadi). Kuo aukščiau į kalnus, tuo vaizdai stebuklingesni. O papėdėje dažną kartą aptiksite natūraliai susiformavusį ežerėlį. Kai kuriuose jų, beje, gyvena mažytės žuvytės, nuvalgančios senos odos likučius. Kaip prabangiuose grožio salonuose. Tik nemokamai.

Dykumos

Netiesa, kad Omanas – tai ištisinė dykuma. Bet dykumos užima daugiau kaip pusę šalies teritorijos. Bene nuostabiausia ir arčiausiai sostinės Maskato – Ramlat Tako (Ramlat Tawk) dykuma. Suprantama, važiuosite visureigiu. Prieš įriedant į smėlynus reikės užsukti į automobilių servisą ir maždaug perpus sumažinti oro slėgį padangose – tai pagerina automobilio pravažumą. Būtinai sulaukite dykumoje arba saulėtekio arba saulėlydžio. Geriausiai – ir to, ir to.

Dykumos
Dykumos
Organizatorių archyvas

Saugu

Reitingais tikėti nebūtina, bet agentūros „Numbeo“ paskelbtame naujausiame 2022 metų saugiausių pasaulio miestų sąraše Omano sostinė Maskatas (1,7 mln. gyventojų) dešimtoje vietoje. Beje, pirmajame dešimtuke net penki Arabijos pusiasalio miestai. Omane daug imigrantų iš Azijos ir Afrikos, jų gyvenamus rajonus atpažinsite iš netvarkos ir šiukšlių. O šiaip jau sunku net įsivaizduoti už Omaną saugesnį kraštą.

Kainos

Žmogui iš Lietuvos beveik viskas atrodys kuo puikiausiai įperkama, o kai kas labai arba bent gana pigu. Pavyzdžiui, benzinas po 50 euro centų už litrą, neištaigingo viešbučio kambarys už 15–20 eurų, puikūs pietūs už 8–10 eurų. Alkoholis labai brangus ir tik prašmatnių viešbučių baruose, bet labai gali būti, kad išgėrę stiklą šviežiai spaustų mango sulčių už eurą, alų pamirš net didžiausi jo gerbėjai. Omano rialas – maždaug 2,30 euro.

Maistas

Omano kulinarinį paveldą formavo arabiškoji, azijietiškoji, afrikietiškoji, o iš dalies ir europietiškoji tradicija (dalį Omano 16-me ir 17-me amžiuje valdė Portugalija), tad kalbėti apie Omano nacionalinę virtuvę, kuri ryškiai skirtųsi nuo pvz. kaimyninio Jemeno virtuvės, keblu. Ragaukite visko, nevenkite net pakelės užeigų, drąsiai klausinėkite. Jei esate keliese, užsisakykite skirtingų patiekalų ir dalykitės. Po pietų – kava su kardamonu užsikandant datulėmis. Nei tokių datulių, nei tokios kavos Lietuvoje nerasite.

Maistas
Maistas
Organizatorių archyvas

Pajūris

Omanas vienu kraštu remiasi į Arabijos jūrą, o pakrantės linija siekia net 1700 kilometrų. Drąsiai statykitės palapinę ir poilsiaukite. Labai patartina nepamiršti nardymo įrangos. Daugumoje paplūdimių būsite tik jūs ir gamta. Beje, Omanas nuostabus ir tuo, kad šios šalies dar nenutrypė užsienio turistai. Net turguje niekas jūsų nestvarstys už rankovės ir nemėgins įbrukti kokių niekniekių už kainą „specialiai tik jums“. Omaną kasmet aplanko apie 3 mln. turistų – maždaug tiek pat, kaip ir Lietuvą.

Omano pajūris
Omano pajūris
Organizatorių archyvas

Informacija: Omano konsulatas Lietuvoje

Mano išsaugoti straipsniai