JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
sapnai

Ką reiškia sapnuoti? Sapnai ir sapnų aiškinimas

Sapnai šiuolaikiniam mokslui vis dar yra paslaptis. Šimtmečius jie neduoda ramybės daugeliui iš mūsų, stengiamės juos įminti ir tam pasitelkiame sapnų knygas. Ką reiškia sapnuoti? Koks sapnų aiškinimas egzistuoja?

Kiekvienas sapnas yra paslaptis. Dabar kalbame ne tik apie sapnų aiškinimą, bet ir apie patį sapnavimo procesą. Galima sakyti, kad sapnai tai priešinga budrumui būsena, kuriai būdinga sumažėjusi reakcija į mus supantį pasaulį. Be jokios abejonės, miegas ir poilsis teigiamai veikia pagrindines mūsų organizmo funkcijas, padeda įveikti įtampą ir teigiamai veikia psichoemocinę būseną. Tačiau jei apie miegą, kaip fiziologinį procesą, žinome kai ką, tai apie naktinius regėjimus (sapnus) nežinome beveik nieko.

Mistinės savybės, priskiriamos naktiniams sapnams, nuo seniausių laikų užvaldė žmonių protus. Kaip išsivystė sapnų aiškinimas, kokie egzistuoja sapnų aiškinimai ir kokia yra sapnų knygų paskirtis, papasakosime toliau.

Kas yra sapnas?

Sapnas – vaizdinių, minčių ir jausmų visuma, patiriama miegant. Dažniausiai sapnavimas siejamas su REM miegu, tačiau gali būti sapnuojama bet kuriuo miego metu; tik prabudus iš REM miego, sapnai lengviau prisimenami, ir REM miego sapnai paprastai būna sudėtingesni bei įdomesni.

Nustatyta, kad ryškiausi ir vaizdingiausi sapnai susapnuojami per vadinamąjį REM (Rapid Eye Movement – angl.) miegą. Tuomet smegenys yra ypač aktyvios, o akių obuoliai po vokais labai greitai juda įvairiomis kryptimis. REM miegas kartojasi tris ar keturis kartus per naktį, kas 90-100 minučių, o jo trukmė ilgėja ilgėjant miego trukmei. Paskutinė REM miego fazė trunka iki 45 minučių.

Sąmoningas sapnas (angl. lucid dream)

Sąmoningas sapnas – tai toks sapnas, kai sapnuojantysis suvokia, kad sapnuoja. Pirmasis šį terminą sukūrė olandų psichiatras ir rašytojas Frederikas (Willemas) van Eedenas (1860-1932). Sapnuodamas aiškų sapną sapnuotojas yra aktyvus sapno įvykių dalyvis ir gali valdyti sapno siužetą bei įspūdžius.

Kodėl mes sapnuojame?

Iš tikrųjų nėra žinoma, kodėl sapnuojame. Kai kurie mano, kad tai pasąmonė kalba mums. Kiti gilinasi į misticizmą ir juose ieško atsakymų į savo klausimus arba bando nuspėti ateitį. Daugelis garsių psichologų, kurių pavardes tikriausiai ne kartą girdėjote, taip pat analizavo sapnus, bandydami rasti tam tikrų užuominų ir padėti žmonėms.

Sapnų kilmės teorijos:

Fiziologinė

Šios sapnų kilmės teorijos šalininkai teigia, kad sapnuojame dėl nuolatinės smegenų ląstelių stimuliacijos. Mums reikia nuolatinės stimuliacijos, kad smegenys tinkamai funkcionuotų. Kai esame budrūs, smegenis stimuliuoja tai, kas vyksta aplink mus – ką kalba mūsų draugai, ką rodo per televiziją, ką skaitome, ką pastebime kiekvieną sekundę. Tuomet, kai užmiegame, smegenų nebeveikia išoriniai dirgikliai, jos analizuoja, klasifikuoja ir įsimena per visą sąmonės (arba budrumo) laikotarpį surinktą informaciją ir kartu koordinuoja viso besiilsinčio organizmo gyvybinę veiklą.

Psichologinė

Šios sapnų kilmės teoretikai daugiausia dėmesio skiria emocijoms ir mano, kad sapnai yra tiesiogiai susiję su dabartiniais įvykiais ir patirtimi. Sapnuose dažnai atsispindi tai, kas buvo mūsų mintyse prieš dieną ar kelias dienas. Daugelį sapnų sukelia tai, kas vyksta pasąmonėje. Kiekvienas žmogus turi prisiminimų ir minčių, o kai negalime su jomis turėti ryšio ar jų įgyvendinti, jos turi būti kažkokiu būdu slopinamos. Taip pat sakoma, kad žmonės sapnuodami slopina savo troškimus. Pavyzdžiui, ką nors nužudyti sapne reiškia, kad jie nori išsilaisvinti nuo kieno nors įtakos arba kad visai nenori turėti reikalų.

Taigi kodėl mes sapnuojame? Sapnams priskiriamos kelios funkcijos:

  1. Fiziologinio poilsio – stabilizavimo funkcija. Iš tikrųjų tai laikas, kai kūnas ilsisi ir atsigauna.
  2. Kompensacinė funkcija. Ji yra atsakinga už psichoemocinės įtampos sumažėjimą po aktyvios dienos.
  3. Semantinė funkcija. Ji atsakinga už visko, kas įvyko per dieną, “apdorojimą”. Ši funkcija sukelia informacijos išsaugojimo procesą, vaizdinių, prasmių kūrimą ir atskaitos taškų atsiradimą.
  4. Mitologinė arba archetipinė funkcija. Ji atspindi tai, kas vyksta mūsų gyvenime, “sufleruoja” problemų sprendimo būdus. Kitaip tariant, smegenys sapnų pavidalu analizuoja ir kuria įvairius situacijos sprendimo variantus.
  5. Religinė funkcija. Ji parodo žmonių tikėjimo interpretaciją.

Būtent 4-oji ir 5-oji funkcijos yra svarbios ir įdomios kiekvienam sapnuojančiajam.

Sapnų svarba

Sapnai yra būtini kūnui. Juos sapnuoja kiekvienas. Bent jau mokslas nežino nė vieno žmogaus, kuris nesapnuotų.

Nauda smegenims

Remiantis naujausiais tyrimais, atrodo, kad smegenys miego metu tiesiog detoksikuojasi. Tyrimai bus tęsiami, tačiau tai dar vienas žingsnis siekiant suprasti miego fiziologiją.

Populiariausi sapnininkai

Sapnininkai ir jų aiškinimas nuolat sulaukia prieštaringų žmonių reakcijų. Tačiau išmintingai ir moksliškai juos naudojant galima ne tik “pažvelgti į ateitį”, bet ir į save. Sužinoti šiek tiek daugiau apie savo troškimus bei baimes. Sumani sapnų analizė leis ne tik atsitiktinai nuspėti ateitį, bet ir galbūt padėti sau dabartyje.

Milerio sapnininkas – sapnų knyga

“Milerio sapnų knygą” parašė garsus psichologas Gustavas Hindmanas Mileris. Iš tikrųjų jis išgarsėjo parašęs veikalą “Sapnų knyga, arba sapnų aiškinimas”. Knyga ypatinga tuo, kad joje apeliuojama ne tik į psichologiją, bet ir bandoma išvesti dėsningumus nagrinėjant tūkstančių žmonių sapnus. Autorius analizavo, ką žmonės sapnavo, ir rinko informaciją apie ankstesnius įvykius, taip pat apie tai, kas žmogui nutiko toliau.

Vangos sapnininkas

Pasakoti apie bulgarų aiškiaregę Vangą turbūt nėra prasmės. Kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame girdėję apie ją ir jos pranašystes. Tačiau Vanga ne tik pranašavo ateities įvykius, bet ir užsiėmė sapnų aiškinimu. Ir buvo įsitikinusi, kad daugelis žmonių sapnuose mato būsimus įvykius, bet, dažnai, ne artimiausius, o labai tolimus.

Jos sapnų knyga ypatinga tuo, kad joje aprašyti dažniausi ir labiausiai paplitę sapnai, jų interpretacijos. Pateikiama plati ir išsami kiekvieno sapno analizė. Norėdami išaiškinti tai, ką matėte, pirmiausia turite nustatyti sapno simboliką, tada prisiminti smulkias detales ir galiausiai įvertinti savo emocijas sapno metu ir pabudus. O tada jau galite pažvelgti į aiškinimą sapnų knygoje.

Sapnų aiškinimas pagal Zigmundą Froidą

Jei ne pats garsiausias psichoanalitikas, tai neabejotinai vienas iš jų. Kiekvienas iš mūsų esame girdėję apie “froidiškus” anekdotus. Sapnai jam buvo mūsų pasąmoninių troškimų, taip pat dažnai ir seksualinių, projekcija.

Froidas pastebėjo, kad sapnai – tai mūsų minčių ir vaizdinių iš realaus gyvenimo reprezentacija, susijungianti į keistus siužetus. Būkime sąžiningi ir pasakykime, kad Froidas, kaip toks, neparašė sapnų knygos. Jis yra parašęs populiarų mokslinį veikalą “Sapnų aiškinimas”. Sapnų aiškinimas atliekamas klausiant “apie ką jis?”. Prasmę lemia ne tik siužetas, bet ir bet kokios, net iš pažiūros nereikšmingos, detalės

Nostradamo sapnų aiškinimas

Dar vienas labai garsus mūsų sąrašo sapnų aiškintojas. XVI a. gyvenęs Nostradamas užsiėmė ne tik sapnų aiškinimu ir ateities numatymu, bet ir medicina, daug laiko praleido kovodamas su maru.

Nuo pat ankstyvos jaunystės jis pastebėjo, kad jo sapnai nuspėja ateities įvykius, tačiau tai daroma pasitelkiant asociatyvius vaizdinius, kuriuos reikia išspręsti. Palaipsniui Nostradamas pradėjo daryti sapnų ir jų aiškinimo įrašus, kurie vėliau virto sapnų knyga. Autorius siūlo pirmiausia analizuoti sapną kaip visumą, o paskui pereiti prie detalių.

Kaip naudotis sapnininku ar sapnų knyga?

Apskritai, tai priklauso nuo to, ką konkrečiai mėgstate ir į ką linkstate. Pirmiausia turėtumėte nepamiršti sapno ir jį užsirašyti. Tada išryškinkite ryškiausius ir įsimintiniausius įvykius. Pasitelkę asociacijas, kiekvieną reikšmingą epizodą apibūdinkite vienu žodžiu. Ir tik po to paimkite į rankas sapnų knygą ir ieškokite prasmės ar reikšmės.

Mano išsaugoti straipsniai