Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

Sporto salėje be trenerio – nauda ar žala?

Vienas dažniausių žmonių iškeliamų tikslų, ypač atsirandančių nuo Naujųjų Metų, kito mėnesio ar pirmadienio, yra pradėti sportuoti. Neretai pasirenkama lankyti sporto salę, kiek rečiau – lankyti ją su treneriu. Tačiau pasirinkus sporto klubą lankyti individualiai, kartais žmonės pamiršta apie saugumą ir galimas pasekmes. Apie dažniausias naujokų klaidas, kaip išsirinkti trenerį bei kaip sportuoti saugiai pasakoja „Lemon Gym“ ir „Minotauras“ sporto klubų Kaune trenerė Agnė Valiūnaitė.

Trenerė Agnė Valiūnaitė

Kodėl treniruotės su treneriu – naudingesnės?

„Sportuojant su treneriu išmokstama taisyklinga pratimų atlikimo technika, dėl ko sumažinama traumų tikimybė“, – tokį pagrindinį skirtumą įvardija Agnė tarp individualių treniruočių ir  treniruočių su treneriu. „Netaisyklinga pratimų technika gali pertempti raumenis, raiščius, galima net pažeisti sąnarius“, – prideda ji.

Sportuoti individualiai trenerė rekomenduoja jau pažengusiems sporto salėje ir žinantiems ne tik, kaip naudotis sporto klubo įranga bet ir kaip atlikti vienus ar kitus pratimus. Ji taip pat pabrėžia, kad sportuojant individualiai yra sunkiau sekti progresą, kadangi treneris seka pažangą ir atsižvelgdamas į tai koreguoja programas.

Saugiai sportuoti galima ir individualiai

Vis dėlto trenerio paslaugos kainuoja papildomai. Yra dalykų, kuriuos su minimalia rizika galima atlikti ir pačiam. „Saugiai galima atlikti kardio pratimus ant bėgimo takelio, elipsinio treniruoklio ar dviračio. Kalbant apie jėgos pratimus, pradedantiesiems rekomenduojami pratimai treniruokliuose“, – pasakoja Agnė. Tokie treniruokliai, pasak jos, turi atlošus, atramas, dėl ko sumažinama rizika pratimą atlikti netaisyklingai. Trenerė prideda, kad pradedant reikėtų vengti funkcinių pratimų su sudėtinga atlikimo technika.

Taip pat, reikėtų saugotis kelių dažnai naujokų atliekamų klaidų. „Neretai tenka susidurti su tuo, kai atėję į salę naujokai pervertina savo galimybes ir pasirenka per didelius svorius, pratimus atlieka nekoncentruotai, skuba“, – tvirtina Agnė. Taip pat trenerė pataria nepamiršti atlikti apšilimo ir atvėsimo pratimų, skirti pakankamai laiko atsistatymui tarp treniruočių, miegui, subalansuotai mitybai. „Netgi nesant poreikiui numesti svorio ar užsiauginti raumenų subalansuota ir sveika mityba padės geriau jaustis, turėti daugiau energijos treniruotėse“, – sako specialistė.

Agnės nuomone, bent vienas susitikimas su treneriu gali padėti jaustis drąsiau salėje, ypač, jeigu anksčiau žmogus nėra sportavęs sporto klube. “Per vieną susitikimą su treneriu galima nusistatyti tikslus, kuria linkme judėti, išsiaiškinti galimybes”, – pasakoja trenerė. Nors kartais per vieną treniruotę dažniausiai sunku įsisavinti pratimų atlikimo techniką, pasak Agnės, viskas yra individualu. 

Trenerė Agnė Valiūnaitė

Renkantis trenerį – „mažiau yra geriau“

Jeigu vis dėlto atsiranda mintys sportuoti su treneriu, kyla ir klausimų, kaip jį išsirinkti? „Pirmiausiai rekomenduoju atsižvelgti į trenerio kvalifikaciją. Geras treneris turėtų išmanyti ne tik treniruočių metodikas, bet ir turėti anatomijos, fiziologijos žinių“, – sako Agnė. Svarbu, kad jis domėtųsi naujovėmis, keltų kvalifikaciją. „Ne mažiau svarbi yra ir trenerio specializacija. Visuomet rekomenduoju trenerį rinktis pagal savo tikslus“, – prideda profesionalė.

Pasak jos, norint funkcionalaus kūno, reikėtų rinktis trenerį, kuris dirba su funkcinėmis treniruotėmis, turint sveikatos problemų ar traumų – reikėtų rinktis tą, kuris turi kineziterapijos žinių. O jeigu yra noras auginti raumenis, formuoti figūrą – reikia fitneso ar kultūrizmo trenerio.

„Nereikėtų žavėtis tais, kurie skelbiasi dirbantys absoliučiai su visais, nes visko išmanyti tiesiog neįmanoma“, – perspėja Agnė. Anot jos, dažniausiai tai būna vidutinio lygio specialistai arba klientų neturintys treneriai, kurie bet kokių būdu stengiasi pritraukti klientų. „Kartais mažiau yra geriau“, – sako Agnė.

Grupinės treniruotės ir sportas namuose

Specialistė dalinasi savo nuomone ir apie grupines treniruotes. „Grupinę treniruotę reikėtų rinktis tokią, kuri patiktų ir būtų smagi“, – tvirtina ji. Tačiau svarbu atsižvelgti ir į savo galimybes: „Jei nepakeliama intensyvių treniruočių, kurių tempas per greitas, reikėtų rinktis ramesnes: jogą, pilatesą ir panašiai“.

Profesionalės nuomone, lankant grupines treniruotes gerų rezultatų sunku pasiekti, tačiau tinkamai pasirinkta grupinė treniruotė gali turėti naudos: ji gali padidinti lankstumą, mobilumą, stiprinti vidinius raumenis.

Vis dėlto, ne visiems pavyksta rasti laiko ar pinigų sporto salei, treneriui ar netgi grupinei treniruotei. „Jei žmogus nesiekia didelių tikslų, pavyzdžiui, akivaizdžiai padidinti raumenų masę, o sportas siejamas su sveikatingumu ir gera savijauta, tuomet jis gali sportuoti ir namuose“, – sako Agnė. Tačiau ji primena, kad net ir namuose norint efektyvesnių treniruočių, reikėtų įsigyti bent minimalų sporto inventorių: kilimėlį, gumas, svarelius.

Mano išsaugoti straipsniai