Meilės troškimas, polinkis paklusti, įtakos ar sėkmės siekis, noras bėgti nuo įsipareigojimų daugiau ar mažiau būdingi mums visiems ir visai nėra neurotiško elgesio pavyzdžiai. Tačiau kartais į problemą žiūrima pro pirštus. Bet visgi šiame straipsnyje papasakosiu apie neurotišką meilę, kuri kyla iš vidinio nerimo.
Skatinami kokio nors noro – pvz., susipažinti su patikusiu/-ia vaikinu/mergina – elgiamės spontaniškai, bet taip pat ir apmąstydami veiksmus. Tačiau jei mus veikti skatina nerimas – mūsų jausmai, mintys ir veiksmai būna kompulsyvūs ir akli. Kartais galime pastebėti tokią sceną, kad mergina/vaikinas susižavi bet kuo, elgiasi impulsyviai, kartais net iššaukiančiai. Kodėl tai vyksta?
Panagrinėsime meilės ir prielankumo troškimą. Prielankumo troškimas, esant neurozėms (t.y. nerimui), itin dažnas ir lengvai atpažįstamas. Jeigu vaikinas/mergina jaučiasi visiškai bejėgiai pasaulyje, o pasaulis kelia tariamą grėsmę ir atšiaurumą, tai prielankumo paieškos atrodo logiškos, bandant rasti bent kiek geranoriškumo, pagalbos, supratimo.
Nerimo skatinamas žmogus galvoja itin miglotai ir jo kompulsyvus elgesys sako tai: „Aš tiek mažai tenoriu – kad žmonės man būtų geri, pritartų, suprastų, jog esu vargšas/-ė, vieniša siela, susirūpinusi įtikti, neįskaudinti kieno nors jausmų“.
Taigi, gailėdamasis savęs, jausdamasis bejėgis, šis žmogus nesupranta, kad jo griežti (ir nerealūs) reikalavimai ir opumas bei per didelis jautrumas trukdo jo santykiams. Dėl to jis sutrinka, nes nesupranta, kodėl jo draugystės, meilės ir kiti santykiai taip dažnai jo netenkina.
Vaikinas/mergina tuomet ima kaltinti kitus, kad kiti nedėmesingi, neištikimi, pavydūs, užgaulūs ir kt. Nerimas persipina su priešiškumu, todėl dažnai neurotiškai mylintis vaduojasi saviapgaule. Jis negali mylėti, bet jam be galo reikia kitų meilės.
Kur tas normalumo ir neurotiškumo skirtumas? Kaip peržengiama riba? Būtina pasverti, kokia nuostata skatina prielankumą kitam žmogui. Kas skatina mylėti kitą žmogų? Taigi, atsakykite sau, ar jūs mylite, nes šiame žmoguje matote daug pozityvių dalykų ir jums tiesiog gera būti ir mylėti tą žmogų, o gal jums reikia jo tik dėl to vidinio vienišumo ir baimės?
Kas gi yra „sveika“ meilė tuomet?
· Net jeigu tikrai labai patinka kitas žmogus, bet visgi kartais jūs galite supykti ant jo, jis ant jūsų;
· Gali atsisakyti pildyti kai kuriuos jūsų norus ir tai jūs priimate ramiai, kaip asmenybės pasireiškimą. Taip pat ir jūs ne visus norus tenkinate;
· Konstruktyvi tam tikrų savybių ar požiūrių kritika, siekiant padėti kitam ir tobulinti santykius;
· Galite pabūti vienas/-a.
Kokia meilė neurotiška?
· Pyktį, norų nepildymą, norą pabūti vienam/-ai neurotiškai mylintis asmuo priima kaip jo asmens nepaisymą, kiekvieną reikalavimą suvokia kaip valios primetimą, o bet kokią kritiką – kaip pažeminimą. Neurotiškai mylintis siekia tobulumo.
· Neurotiškai mylintis kartais elgiasi egoistiškai ir džiaugiasi, kad juo žavisi kiti, tačiau tik jeigu susižavėjimo objektas jį nors truputį išdrįs pakritikuoti – išsilies pyktis ir meilė dings, nes mylimas žmogus nebeatliks pagrindinės jo funkcijos – nebesižavės juo/ja.
· Nors meilė ir siejama su mylimo asmens panaudojimu pasitenkinti, tačiau visgi ji neturi būti visiškai altruistinė ir pasiaukojanti. Žinoma, kad mes norime pasitenkinimo, švelnumo, pagalbos, gal net ir pasiaukojimo. Apskritai mokėjimas išreikšti norus ar net už juos pakovoti yra psichinės sveikatos rodiklis. Asmuo, siekiantis sustiprinti savo savivertę romantiškuose santykiuose, jau linkęs I neurozę.
Susižavėjimas dažnai būna paskatintas malonaus elgesio, kas stiprina pasitikėjimą savimi. Bet visgi meilės santykiuose kaip ir visur – būna įvairių jausmų, žodžių, veiksmų ir ne visi jie bus malonūs. „Sveikuose“ santykiuose žmogus priimamas toks, koks yra, atsižvelgiama į jo poreikius ir vertinamas jo unikalumas.
Linkiu geriau pažinti save ir atrasti savyje meilės lobius, meilės, kuri ir ima, ir duoda, bet niekada nereikalauja. Kai skundiesi, kad tau trūksta dėmesio visada pagalvok, kad gal reikia pradėti nuo savęs? Gal ne kitam, o man čia kažkas ne taip atrodo?
Sėkmės, meilės ir kantrybės.
Visada Jūsų ir su Jumis
Rasa Kuodytė-Kazielienė