NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

PSICHOLOGAS PATARIA: vos prasižioju, nusišneku

KLAUSIMAS: man 15 metų, nešioju akinius. Daugeliui nepatinka mano išvaizda, gal dėl akinių. Be to kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, kad turiu bendravimo sunkumų.

Kai tik pradedu šnekėti, man visą laiką atrodo, kad nusišneku, bijau pasakyti kažką ne taip, nors puikiai žinau, kad klysti žmogiška. Pastebėjau, kad tai – problema, tada, kai susipažinau su naujais žmonėmis.

Man nedrąsu su jais bendrauti, bijau kažką pasakyti, kad tik netapčiau pašaipos objektu, todėl dažniausiai stoviu tylėdama ir klausausi, kaip smagiai bendrauja kiti. Labai norėčiau pasikeisti, bet nežinau kaip.

KLAUSIMAS: esu jaunas ir neturiu daug draugų, esu drovus ir užsidaręs tikrai norėčiau būti šnekesnis ir linksmesnis, ir, žinoma, susirasti draugų.

ATSAKYMAS: viskas prasideda nuo tavęs. Jeigu esi nepatenkintas savo išvaizda, tai kitus irgi įtikinsi, kad esi negražus, kad atrodai nepatraukliai, kad tau kliudo akiniai arba nosis, arba balso tembras, arba tempas.

Jeigu galvosi, kad esi neįdomi ir neprotinga, kai pradedi kalbėti, tai nesunkiai kitiems tai įrodysi. Mes turime labai didelę įtaigos jėgą, sugebame stipriai paveikti vieni kitus, patys to kartais nenujausdami.

Labai daug kas priklauso nuo to, ką apie save galvoji pats. Abu laiško autoriai yra susirūpinę, kaip save pakeisti. Kaip tapti kitokiais. Už šių žodžių slypi skausmingas nepasitenkinimas savimi ir nemeilė sau. Niekas taip nenusišneka ar neatrodo taip baisiai droviai, kaip pats įsivaizduoja. Tačiau įsitikinimas yra stipresnis.

Iš kur ir kaip judu sužinojote, kad esate nepatrauklūs arba negražūs, arba netinkamai bendraujate, būdami savimi. Kas sugebėjo jus paskatinti taip galvoti?

Aš išgyvenu kartu su jumis. Manau, kad negalima savęs keisti, iš pradžių nepamilus tokios/tokio, kokie esate dabar. Bet koks savęs keitimas be meilės duos lygiai tokį patį rezultatą – vis tiek sau nepatiksite. Gali dešimt kartų persidažyti plaukus, penkis kartus surepetuoti drąsų pasisakymą, tris kartus pasakyti anekdotą ir vis tiek nepatiksi sau.

Rimtas ir drovus žmogus toks pats svarbus ir įdomus kaip ir linksmas ar šnekus. Susimąstęs ir mažakalbis pasako vienu sakiniu daugiau, negu kitas, kalbėdamas visą vakarą. Kodėl atrodo, kad susitikus naujus žmones, būtina daug šnekėti?

Gal galima tylėti tol, kol norisi. Aš žinau, kaip nejaukiai ir kvailai tai atrodo pačiam tylinčiam žmogui. Va čia ir paaiškėja, kad sunkiausia tiems, kurie tyli. Bet galima leisti sau tylėti. Kai ko nors paklaus, tada atsakysite tiek ilgai, kiek norėsite.

Kiekvienas, kuris abejoja savo patrauklumu, labai daug laiko skiria apmąstymams apie save: ką jis pasakė, kaip pasirodė, kaip apsirengė, kaip nusijuokė arba kaip patylėjo.

Žodžiu, žmogus tiesiog apsėstas minčių apie save ir išvadų, kad „pasirodė blogai“. Jis vos ne persekioja save, stebi, tikrina, lygina ir kitaip save kankina. Taigi, nemeilė sau yra labai egocentriška ir žalinga.

Surašykite 10 punktų, kas jums patinka savyje. Paskui surašykite dar 10 punktų, kas kitiems patinka jūsų asmenyje. Nemeskite šio darbo, padarykite jį iki pabaigos.

Nupieškite save kaip nors juokingai. Paskui nupieškite save taip, kaip norėtumėte atrodyti. Piešimo sugebėjimai čia nėra svarbūs. Palyginkite piešinius. Ką matote?

Dabar padarykite 10 punktų sąrašą, kokios jūsų draugės ar draugo savybės jums patinka. Ir vėl pažiūrėkite, ir palyginkite, kiek tu ir tavo draugė/draugas esate panašūs.

Padovanokite sau kokią nors neįprastą dovaną – masažą, pasivažinėjimą taksi, ką nors tokio, apie ką svajojote kurį laiką.

Pasidarykite ir nešiokite marškinėlius su užrašu „Myliu save tokią, kokia esu“, „Esu kietas“.

Dažniau nepiktai atsikirskite draugams, kai jus „kabina“.
Pasakykite savo mamai ar tėčiui, kokio elgesio su savimi norėtumėte iš jų. Pavyzdžiui, „norėčiau, kad mane dažniau vertintum“ , arba „pasakyk, kad aš tau brangi“.

Didžiausias pasiekimas – pamilti save, o tada ir visi kiti dalykai bus žymiai lengvesni ir smagesni.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Mano išsaugoti straipsniai