Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

PSICHOLOGAS PATARIA: „tragiškai nesutariu su mama“

KLAUSIMAS: norėčiau paklausti, kaip susitaikyti su mama.Mano šeimoje yra brolis (18m.) tėtis, mama ir aš (14m.)Dabar su mama visiškai nesutariu, niekada nesutariau.
Nusidažiau plaukus, nepasitarusi su ja, mama labai supyko. Bet aš labai norėjau, o ir laukti negalėjau…

Mama visada ant manęs rėkia, todėl aš nenoriu su ja bendrauti, nenoriu ir nusileisti, tai tarsi pažeminimas man.
Nebežinau, ką daryti.

Draugės ragina mane nusileisti mamai ir tiesiog imti normaliai su ja bendrauti, tačiau aš nežinau, nuo ko pradėti.

Sunku, manęs mama niekur neišleidžia, o taip visur noriu išeiti…

ATSAKYMAS: ir plaukus nusidažyti labai norisi, ir į liežuvį auskarą įsiverti prireikia, ir lėkti tikrai visur taip norisi, kad neįmanoma ramiai nusėdėti.

Kai tau keturiolika, būna, kad mamos charakteris labai „suprastėja“. Su ja pasidaro sunku susišnekėti, ji nesupranta, ko tu nori, kas tau rūpi, kaip tau patinka rengtis ar dažytis.

Tada pasidaro sunku gyventi, nes tu nuolat kovoji ir pykstiesi su mama. Širdyje jauti tik nuoskaudą, pažeminimą.

Aš neabejoju, kad mamos pažiūros skiriasi nuo taviškių. Suprask, kad jos jaunystėje buvo kitokios mados, kitokios tradicijos, žmonės klausėsi kitokios muzikos.

Bet, įtariu, kad kai mama buvo jauna, jos amžiaus žmonės irgi pykdavosi su savo tėvais ir visokiais būdais kovodavo už nepriklausomybę ir pagarbą. Taigi, yra vilties, kad ji gali tave kartais suprasti.

Iš laiško suprantu, kad tu išmintinga, myli savo mamą ir nori su ja geriau sutarti.

Ar mama tavęs tikrai niekada ir niekur neišleidžia? Nemanau… Ar tu nesi ėjusi į kiną ar pas draugę į gimtadienį?

Kai esi paauglė, ateina laikas išmokti vesti derybas, kaip daro suaugę žmonės. Jeigu tu nori ką nors nuveikti, tai pranešk mamai iš anksto.

Jos pirmoji reakcija gali būti neigiama. Bet neskubėk, po kelių valandų vėl paklausk, ką ji mano apie tai. Pasiūlyk atlikti kokį nors papildomą darbelį namuose, kad tave išleistų pas draugę.

Norėdama pabūti lauke iki kurios nors valandos, derėkis: sakyk, kad grįši 21 val., jei mama lieps pareiti 20 val., sutarkite, kad būsi namie 20:30.

Labai svarbu, kad laikytumeisi duoto žodžio, jeigu ką nors sutarei su tėvais.

Prašymas ar derybos nėra nusižeminimas, nors krebžda širdy toks jausmas. Jeigu mama yra karšto būdo, mėgsta pakelti balsą, tai dar nereiškia, kad būtinai nori tave nuskriausti ar pažeminti.

Suaugę žmonės išmoksta vieni kitų prašyti, tartis ir derinti reikalus. Palaipsniui, kai tu būsi vyresnė, mamos charakteris šiek tiek pagerės.

Be to, tu gyveni dar su tėčiu ir broliu. Juk brolis irgi prieš kelis metus buvo keturiolikos. Kaip jis susišnekėdavo su tėvais? Kaip jis rasdavo išeitis iš sudėtingų situacijų. Jis gali pasidalinti idėjomis.

Paprašyk tėčio ir brolio pagalbos, tariantis su mama, paklausk jų nuomonės. Šeimos posėdžiai būna objektyvesni ir sėkmingesni.

Beje, ateityje pasitark ir su vyriška šeimos puse, ar tau tikrai tiks, pavyzdžiui, juoda plaukų spalva.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai