KLAUSIMAS: man ir jam vos keturiolika, o mes jau pora. Suprantu, kad mes dar jauni santykiams, bet, kaip suprantu, tai paauglystė. Yra viena problema, mes labai mylime vienas kitą, tik dažnai pykstamės dėl menkniekių. Kartais visą dieną nebendraujame. Aš labai nervinuosi. Gal galite patarti, kaip išvengti pykčių be skyrybų? Vaida.
ATSAKYMAS: tas atsakymas skirtas tiems, kurie jaučiasi ir jauni, ir vos ne suaugę tuo pačiu metu.
Vaida labai teisingai parašė, kad jie abu yra paaugliai. Paauglystėje viskas labai neaišku. Tai – labai svarbus ir sunkus laikotarpis. Kiek aš esu kalbėjusi su paaugliais, man teko iš jų girdėti, kad jie draugauja, kad jie yra pora, kad jie įsimylėję…
Tačiau viskas labai sudėtinga. Vienos poros susirašinėja elektroniniu paštu ar Skype’u, kitos – kartu daro namų darbus, dar kitos rimtai prisipažįsta vienas kitam, kad myli, nes „poros taip daro”, kitos poros eina į kiną ar pasivažinėti dviračiais.
Kai kurios poros gal kiek skubotai mėgina bučiuotis ar susigaudyti, ką gi daro „tikros poros”. Vaida, žinau, kad pasitaiko problemų santykiuose. Jeigu tu supratai, kad netyčia be reikalo įskaudinai draugą, tai būk drąsi ir atsiprašyk pirma.
Jeigu jis ką nors padarė ir tu pasijutai blogai ar nemaloniai, tai pasakyk jam, kad jis daugiau taip nesielgtų ateityje. Ir jaunos, ir vyresnės poros kartais pykstasi. Svarbiausia, kad jos mokėtų išsiaiškinti ir susitaikyti.
Ir dar. Aš žinau, kad ir kitos mergaitės ar berniukai kartais gali trukdyti jūsų santykiams apkalbomis ar neteisingais kaltinimais, nes gali būti įsimylėję tave ar jį. Nei tu, nei draugas nepasiduokite tokioms provokacijoms.
Pasitarkite su savo gerais ir patikimais draugais, kad jūsų tarpusavio nepasitikėjimas ar pavyduliavimas išsisklaidytų. Pykčių išvengti beveik neįmanoma. Reikia išmokti pasirašyti taikos sutartį.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.