Remiantis statistika, vis daugiau jaunimo patiria smurtą per pasimatymus. Smurtas pasireiškia įvairiomis formomis: psichologinis, emocinis, fizinis, lytinis smurtas. Smurtas per pasimatymus vis dar yra tabu, apie jį kalbama su panieka, tyliai, praneša saveyouth.org
Psichologinis ir emocinis smurtas
Jei tavo vaikinas ar mergina žemina, įžeidinėja ar keikia tave, tu patiri psichologinį ir emocinį smurtą. Tokio smurto pavyzdžiai yra bandymas kontroliuoti vaikino ar merginos veiklą, elgesį, laisvalaikį, stengiamasi suformuoti nuomonę, bandoma sunaikinti jos/jo pasitikėjimą savimi ir savigarbą. Asmuo gali būti izoliuojamas nuo draugų ar šeimos. Net grasinimai smurtu yra rimtas dalykas, į kurį būtina atkreipti dėmesį.
Fizinis smurtas
Fizinis smurtas – tai mušimas, antausiai, kumščiavimas, stumdymas, spardymas, įkandimas ar net plaukų pešimas. Ginklo panaudojimas prieš vaikiną ar merginą taip pat priskiriamas prie fizinio smurto pavyzdžių.
Paaugliai vaikinai ir merginos dažnai tampa fizinio smurto aukomis. Paaugliai ir paauglės fizinę jėgą dažniausiai naudoja skirtingais tikslais ir su skirtingomis pasekmėmis. Nors ir vaikinai, ir merginos naudoja jėgą kai supyksta, vis tik berniukai dažniau smurtauja, norėdami kontroliuoti mergaites.
Paauglės mergaitės dažniau nukenčia nuo įvairių tipų smurto santykiuose. Jos dažniau patiria rimtų sužalojimų ir būna įbaugintos. Vaikinai rečiau bijo, o rečiau ir patiria smurtą iš merginų pusės. Jiems mergaičių išpuoliai dažniausiai būna neskaudūs ir net atrodo juokingi.
Lytinis smurtas
Pats terminas lytinis smurtas reiškia lytinę veiklą ne savo noru arba prievartavimą. Lytiniu smurtu taip pat laikomas vertimas arba spaudimas kam nors užsiimti lytine veikla arba bandymas įtraukti į lytinę veiklą žmogų, kuris yra paveiktas alkoholio arba narkotikų.
Paauglės mergaitės, bendraudamos su priešingos lyties atstovais dažniau nukenčia nuo lytinės prievartos nei tokio amžiaus vaikinai. Tačiau pasitaiko ir vaikinų išprievartavimų.
Smurtą per pasimatymus patiria per 90 proc. jaunuolių
Ar dažnai per pasimatymus patiriamas smurtas? Į šį klausimą sunku atsakyti, nes skirtingi tyrimai bei apklausos šia tema pateikia skirtingus rezultatus. Kai kuriuose tyrimuose teiraujamasi tik apie fizinį smurtą, tuo tarpu kituose tik apie psichologinį, emocinį ar lytinį smurtą. Skirtingais vertinimais smurtą per pasimatymus yra patyrę nuo 28% iki 96% mokyklinio amžiaus jaunuolių.
Neseniai atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad kas 11 vyresniųjų klasių mokinys/mokinė per paskutinius metus yra patyręs fizinį smurtą pasimatymų metu. Toks pat procentas moksleivių teigė buvę priversti lytiškai santykiauti, kai patys to nenorėjo.
Žymiai didesnis skaičius moksleivių (net 96%) teigė santykiuose patyrę emocinį ar psichologinį smurtą.
Ką daryti?
Svarbu anksti atpažinti ženklus, įspėjančius apie tai, kad situacija ar santykiai gali pereiti į smurtą.
· Vos pradėjus draugauti, partneris/ė nori, kad santykiai būtų labai rimti arba verčia jus mylėtis.
· Vaikinas arba mergina tampa labai pavydūs, savininkiški ir mano, kad šios neigiamos emocijos yra meilės požymis.
· Vaikinas arba mergina bando kontroliuoti jus ir priima visus sprendimus, susijusius su jumis abiem, neatsižvelgdami į jūsų norus. Jie taip pat gali trukdyti bendrauti su artimais draugais ar šeima.
· Vaikinas arba mergina emociškai žeidžia jus rėkdami, keikdami jus, manipuliuodami jumis ar skleisdami apie jus melagingus gandus bei versdami jus jaustis kaltais.
· Vaikinas arba mergina per daug geria ar naudoja narkotikus, o tada verčia svaigalams visą kaltę dėl savo elgesio.
· Vaikinas arba mergina grasina fiziniu smurtu.
· Vaikinas arba mergina yra smurtavę prieš savo buvusius partnerius arba toleruoja ir gina kitų naudojamą smurtą.
Jei įsivėlei į santykius, kurie tau sukelia nejaukumą, įtampą ar net baimę, pasitikėk savo jausmais ir bėk nuo tokių žmonių kuo toliau. Tokie santykiai gali tapti arba jau yra užgaulūs.
Visada prisimink: tu turi teisę pasakyti “NE”. Joks vaikinas ar mergina neturi teisės nurodinėti tau, ką gali ar privalai daryti, kaip privalai elgtis, rengtis arba su kuo draugauti.
Jei dabartiniai jūsų santykiai turi smurto elementų arba gali baigtis smurtu, pasikliauk šiais patarimais:
· Sugalvok gelbėjimosi planą ir paprašyk pagalbos. Pasikalbėk apie tai su žmogumi, kuriuo pasitiki: mokytoju, psichologu, gydytoju, draugu ar tėvais. Taip pat gali skambinti policijai ar jaunimo psichologinės pagalbos linijai.
· Jei nori santykius tęsti, žinok, kad žiaurumas šiaip be niekur nieko nesibaigs. Tu negali pakeisti vaikino ar merginos elgesio ir nesi atsakingas už kito žmogaus žiaurumą. Tavo partneriui greičiausiai reikia specialistų pagalbos, o ir tau gali prireikti pagalbos, padėsiančios gydyti kūno ir sielos žaizdas.
Nelik abejingas, jei tavo draugai patiria smurtą.
Atpažinti smurtą patiriantį asmenį gali padėti šie požymiai:
· Pasikeitęs drabužių ar makiažo stilius;
· Pasitikėjimo savimi praradimas ir sunkumai priimant sprendimus;
· Vaikinas/mergina pradeda blogiau mokytis ar nelankyti mokyklos;
· Pradeda vartoti alkoholi ar narkotikus.
Jei pastebi pasikeitusį draugų elgesį, gali pasistengti sužinoti daugiau, pasakydamas „tu neatrodai toks linksmas kaip visada“ arba paklausdamas „gal nori apie ką nors pasikalbėti?“. Šios netiesioginės frazės gali padėti tavo draugam atsiverti ir papasakoti apie tai, kas juos slegia. Tiesiog išklausyk juos nesmerkdamas ir neduodamas neprašomų patarimų. Jei draugas nori pagalbos, patark.
Jei manai, kad jūsų draugas/ė atsidūrė rimtame pavojuje, tučtuojau pasikalbėk su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki. Nesistenk „išgelbėti“ draugo pats vienas ar vaidinti didvyrį, galintį susitvarkyti su bet kokia situacija.
Jei pats skaudini kitus, išdrįsk paprašyti pagalbos!
Nesvarbu, kaip kito žmogaus elgesys provokuoja tave, nesvarbu, kad jautiesi teisus, nesvarbu, kaip elgiasi tavo draugai, kenkti kitam žmogui visada yra blogai. Nepamiršk, kad fizinis ir lytinis smurtas yra neteisėti ir gali baigtis kalėjimu.
Gali išmokti kovoti su savo pykčiu, baime, išmokti bendrauti, duoti ir priimti meilę. Neleisk, kad baimė ar gėda tave sustabdytų – pasikalbėk su tėvais, mokytojais, kunigu, gydytoju ar psichologu.
Padėk kitiems paaugliams sužinoti apie smurtą per pasimatymus.
Jei turite klausimų – rašykite psichologei konsultantei Rasai Kuodytei elektroniniu paštu kuodyte@centras.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI Gatvėje.