NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
5 aiškūs toksiško

5 aiškūs toksiško, pasyviai agresyvaus žmogaus požymiai

Daugelis iš mūsų sugeba pastebėti atvirai agresyvius žmones. Nors ir nėra malonu, kai kas nors tave įžeidžia, kritikuoja ar menkina, bent jau žinai, kodėl tau skauda. Tačiau kartais mus supantys žmonės, įskaitant mūsų artimą šeimą, draugus ir kolegas, verčia mus jaustis nepatogiai, bet negalime suprasti, kodėl.

Pavyzdžiui, jūsų kolega gali nepasisveikinti su jumis koridoriuje trečią kartą per savaitę. Priverčiate save patikėti, kad tai tikriausiai klaidinimas, tačiau jaučiate, kad kažkas negerai. Jei tai dažnai nutinka vienam ar keliems žmonėms jūsų gyvenime, galite susidurti su pasyviu-agresyviu elgesiu, kurį pastebėti daug sunkiau nei atvirai agresyvų elgesį.

Pasyvus agresyvumas, kaip nurodo žodis, yra polinkis netiesiogiai išreikšti priešiškumą tokiais veiksmais kaip subtilūs įžeidimai, niūrus elgesys, užsispyrimas ar tyčinis nesugebėjimas atlikti reikiamų užduočių. Kaip atskirti pasyviai agresyvų asmenį?

1. Tylus ignoravimas. Standartine forma tylus ignoravimas susideda iš visiško kito asmens ignoravimo, atsisakymo atsakyti į bet kokius asmens klausimus ir galbūt net atsisakymą pripažinti savo buvimą. Toks tylus ignoravimas nėra ypač pasyvus-agresyvus, nes yra labai aiškus. Tačiau yra subtilesnių būdų, kaip žmogus gali su jumis elgtis. Pavyzdžiui, jis gali „netyčia“ nepripažinti jūsų darbo koridoriuje. Tik tai atsitinka atsitiktinai, todėl jums sunku žinoti, ar tai tyčia, ar netyčia. Tas pats gali nutikti susitikimuose ar kitokios sąveikos metu.  Jūsų kolega gali sąmoningai ignoruoti jūsų pastabas, tačiau tai daryti nenuosekliai, todėl tikrai negalite pasakyti, ar tai tyčia, ar ne. 

2. Subtilūs įžeidimai. Daugelis iš mūsų atpažįsta, kai esame atvirai įžeidžiami. Tačiau subtilius įžeidimus gali būti sunkiau atpažinti. Kolega gali apsimesti, kad tau sako komplimentą, tačiau kai turi galimybę apie tai pagalvoti, supranti, kad tai tikrai užmaskuotas įžeidimas. Pavyzdžiui, ataskaitą atiduodate savo viršininkui. Jis perskaito jį ir pasako, kad atlikote gerą darbą (komplimentas), bet tada priduria, kad pranešimas buvo „beveik toks pat geras kaip Džeimio“ (subtilus įžeidimas).  Subtilus įžeidimas taip pat gali būti paslėpta arba pusiau paslėpta nuoroda į jūsų silpniausias vietas.

3. Niūrus elgesys. Nemalonu būti šalia žmonių, kurie yra subtiliai rūstūs, paniurę, niūrūs. Tai beveik taip pat blogai, kaip būti šalia žmonių, kurie taip elgiasi aiškiai. Pvz., asmuo, jei jis ar ji nori jums atsakyti, gali pasirinkti atsakyti į jūsų nekaltą komentarą, klausimą ar pastabą šiek tiek neigiamai. Paniuręs žmogus nesišypsos net tada, kai kolega pasako pokštą, o likę biuro nariai garsiai juokiasi. Žmonės, kurie demonstruoja niūrų elgesį, gali subtiliai skųstis viskuo, kas juos supa, todėl visi darbo vietoje jaučiasi nepatogiai ir liūdi, nežinodami, kodėl taip jaučiasi.

4. Užsispyrimas. Kai kuriose situacijose užsispyrimas gali būti naudingas asmenybės bruožas, ypač kai svarbu laikytis pozicijos. Tačiau kartais užsispyrimas yra tik būdas ką nors nubausti. Netiesiogiai užsispyręs žmogus paprastai griežtai gins savo poziciją ar požiūrį ir turės gerų argumentų, todėl negalite tiesiog atmesti to, ką jis sako, remdamasis motyvacijos stoka. Tuo pačiu akivaizdu, kad jis gina savo poziciją tik todėl, kad žino, kad tai erzins jus ar kitus, kurie turi jo klausyti.  

5. Reikalingų užduočių neatlikimas. Daugelis iš mūsų yra susipažinę su užsispyrusiais vaikais. Kai vaikai pasiekia tam tikrą amžių – jie atsisako daryti tai, kas jiems liepiama. Bet vaikai yra vaikai. Suaugęs žmogus taip elgiasi ne taip. Galbūt turite kolegą, kuris beveik visada randa būdą, kaip išvengti užduočių, kurias jam reikia atlikti. Jie visą atsakomybę palieka kitiems arba imasi užduoties, o vėliau jos nebaigia laiku. Tai – pasyviai agresyvaus žmogaus požymis.

Mano išsaugoti straipsniai