Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
kur studijuoti?
kursuok.lt

Mokyklos baigimą temdo nerimas dėl stojimų: pirmakursė atskleidžia, ko neverta bijoti

Artėjanti brandos egzaminų sesija kaip ir kasmet kelia didelį stresą ir nerimą abiturientams. Mokytojų ir tėvų spaudimas, dvejonės dėl studijų krypties ir aukštosios mokyklos pasirinkimo – savo, kaip abiturientės, mintis prisimena pirmakursė Dainora Bručaitė. Norėdama padrąsinti įbaugintus moksleivius, studentė dalijasi įžvalgomis, kurios padės nuraminti besikaupiantį stresą.

Paskutinės akimirkos sprendimas

„Buvo daug streso, tai yra lyg naujas tavo gyvenimo etapas, kuris gali atrodyti labai baisus“, –prisimena pirmo kurso studentė D. Bručaitė. Ekonomikos ir investavimo studijas pasirinkusi šiaulietė atskleidžia, kad abitūros sunkumai ją pačią buvo įbauginę, tačiau dabar, viską palikusi praeityje, sako turinti kuo pasidalyti su egzaminams besiruošiančiais moksleiviais.

Kaip ir daugelis jaunų žmonių, D. Bručaitė svarstė, kokias studijas ir kokią aukštąją mokyklą rinktis. Norą studijuoti psichologiją aukštyn kojomis apvertė atrasta nauja studijų programa Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje. Matematines formules it riešutus gliaudžiusi moksleivė paskutinę akimirką nusprendė likti savame mieste ir studijuoti ekonomiką ir investavimą.

Nors baimių ir dvejonių iš pradžių būta, nerimas atslūgo jau pirmaisiais studijų mėnesiais: „Kai pradėjau studijuoti, sužinojau, kad ekonomistų tikrai reikia. Baigus šias studijas, atsidaro labai plačios durys karjerai. Tu gali dirbti įvairiose srityse – nuo asmeninių iki viešųjų finansų valdymo. Galima rinktis ekonomisto, finansų analitiko, rinkodaros ir investavimo specialisto specialybes. Yra daug pasirinkimų“.

Studentės akimis, didžiausias privalumas – patogiomis sąlygomis, likus Šiauliuose, įgyti tarptautiniu mastu vertinamą Vilniaus universiteto diplomą. Ši galimybė, panašu, patraukli ir kitiems abiturientams.

„Turiu kursiokų, kurie yra iš Trakų, Naujosios Akmenės bei kitų miestų ir jie renkasi studijas būtent Šiauliuose. Mūsų aukštojoje mokykloje sudaromos gana kompaktiškos grupės, todėl galime glaudžiai komunikuoti tiek tarpusavyje, tiek su dėstytojais. Yra labai jauku, kai dėstytojai tave pažįsta, į tave kreipiasi. Čia nesi vienas iš daugelio – pasakoja D. Bručaitė. – Kadangi mūsų grupės yra kompaktiškos, mes turime nuolatinius vizitus į įmones ir įstaigas. Tai suteikia galimybę realiai pamatyti, kaip atrodo mūsų srities specialistų darbas“.

Nerimą paskatino mokytojai

Šiuo metu D. Bručaitė džiaugiasi tiek savo studijomis, tiek sprendimu likti Šiauliuose. Tačiau paklausta apie prieš metus kamavusį neužtikrintumą, studentė atskleidžia, kad didžiausią nerimą ir baimes paskatino būtent mokytojai.

„Jie nupiešė tokį vaizdą, kad universitetas yra baisi vieta, kurioje tu lieki vienas lyg pirštas, naktimis nemiegi, nes nuolat mokaisi. Be to, kad dėstytojai yra nedraugiški ir, kaip jie mėgsta sakyti, niekas nesižaidžia. Bet turiu pasakyti, kad studijuodama tikrai miegu kur kas daugiau nei besimokydama mokykloje. Viskas, ką sakė mokytojai, buvo netiesa. Mūsų fakulteto dėstytojai yra labai draugiški, geranoriški, visada padeda ir tikrai neužkrauna nereikalingų darbų tam, kad tektų mokytis naktimis. Visa tai ir sukėlė jaudulį. Tu daug ko nežinojai ir tai neramino“.

Pirmakursės teigimu, mokytis tenka nemažai, tačiau siekis studijas derinti su darbu ir parodyti gerus mokymosi rezultatus pildosi.

„Esu dirbanti studentė, tačiau sunkumų nepatiriu. Visi dėstytojai yra labai supratingi, jeigu reikia išeiti anksčiau ar pavėluoji. Mūsų studijų tvarkaraštis yra labai palankus dirbti. Šiais studijų metais mano penktadieniai yra laisvi. Be to, universitetas stengiasi sudėlioti paskaitas taip, kad vienomis dienomis jos vyktų nuo 9:45 val. iki 17.05 val., su pietų pertraukomis, tuomet kitomis dienomis lieka mažiau paskaitų, galiu keliauti į darbą prieš jas arba po jų. Šiuo metu dirbu ne pagal profesiją, bet verta paminėti, kad jau buvau pokalbyje dėl darbo banke. Jau pirmame kurse netrukau įsitikinti, kad mano specialybė yra paklausi. Deja, teko atsisakyti, nes mano prioritetas šiandien – studijos“, – džiaugsmais dalijasi Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos studentė.

Drąsina abiturientus

Pradėjusi studijuoti D. Bručaitė pajautė lengvumą, kurio taip trūko mokykloje. Esą pagarbus dėstytojų požiūris į studentus suteikia drąsos ir pasitikėjimo savimi. Įtampa dėl profesinio kelio taip pat netruko išsisklaidyti. Tačiau, kaip sako jauna mergina, labiausiai jai pasisekė, nes pasirinko tinkamą studijų kryptį.

„Esu patenkinta savo studijomis ir suprantu, kad pasirinkau tinkamą dalyką. Manau, dvejonės visus aplanko, tačiau pačios paskaitos man labai patinka. Sunku buvo tik tas, kad reikėjo priprasti prie studijų grafiko, juk pamokos vykdavo 45 minutes, o paskaitos vyksta po dvi iš eilės, trunkančios po pusantros valandos. Tai gal buvo kiek sunkiau“, – šypsosi pirmakursė.

Deja, įstoti į sau tinkančią studijų kryptį pasiseka ne visiems. Toli gražu ne visi abiturientai patys žino, ko nori, todėl sprendimai neretai būna priimami skubotai. Dvejonių kamuojamus abiturientus D. Bručaitė drąsina:

„Reikia jaustis užtikrintais, nes, galiausiai, praeis šis gyvenimo periodas ir bus galima atsipūsti. O jeigu jaudinatės dėl to, ar įstojote į sau tinkančią profesiją, galiu užtikrinti, kad visi turi pusę metų, per kuriuos galima persigalvoti ir išeiti iš studijų neprarandant savo krepšelio (valstybės finansuojamos vietos, aut. past.)“.

Paklausta apie ateities planus ir svajonių darbą, būsima ekonomistė atskleidžia, kad labiausiai ją žavi rinkodara ir marketingas. Laisvalaikiu rengiant asmeninį turinį socialiniams tinklams D. Bručaitei tenka nemažai kurti, todėl sritis, kurioje svarbu tiek kūrybinis procesas, tiek tikslios finansinės įžvalgos, pačiai yra arčiausiai širdies.

Mano išsaugoti straipsniai