Išleistuvių šventės tradicija tapo vienu svarbiausių įvykių abiturientų gyvenime. Ši šventė, prasidėjusi JAV, šiandien kai kuriuose šalyse yra tik paprastas vakarėlis, skirtas paminėti mokyklos baigimą, tuo tarpu kitose – didelio pasiruošimo bei streso reikalaujanti šventė.
Žodis „išleistuvės“ (angl. Prom) buvo pradėtas vartoti 1980 metais, norint sutrumpinti anglišką žodį, kuris reiškia „šokių vakaras“ (angl. Promenade). Jungtinėse Amerikos valstijose tėvai ir mokytojai manė, kad išleistuvių šventė gali būti puikus būdas ugdyti abiturientų socialinius įgūdžius. Pirmuosius trisdešimt metų išleistuvių šventė buvo kukli, švenčiama mokyklos ar gimnazijos patalpose, dekoruotose kepinių popieriumi.
Vėliau, maždaug nuo 1960 iki šių dienų, išleistuvių šventė tapo oficialiu renginiu, kuriame vaikinai dėvi smokingus, merginos – dizainerių kurtas sukneles, o į šventę jie vyksta specialiai tam vakarui nuomotu limuzinu. Svarbi merginų aprangos detalė, kurią joms dovanoja vaikinas – riešo korsažas (iš gėlių žiedų sudaryta rankų puošmena, kuria dabinasi merginos), vaikinai tradiciškai iš merginų gauna butonjerę (gėlė, segama prie švarko atlapo).
Tokios yra pirminės išleistuvių tradicijos, išplitusios po daugelį šalių visame pasaulyje. Šios tradicijos vienose valstybėse yra išlikusios iki šiandien, tuo tarpu kitose buvo kurtos savaip.
Amerika
JAV išleistuvės yra pati svarbiausia moksleivių šventė. Paprastai į ją vykstama poromis – vaikinai kviečia merginas arba atvirkščiai. Tradiciškai vaikinas turi pakviesti merginą į išleistuvių vakarą, tuomet yra išsirenkama suknelė bei smokingas, šventės vakarą vaikinas atvyksta pas merginą į namus, jai prisegamas korsažas, vaikinui – butonjerė, išleistuvių pora pasidaro keletą nuotraukų bei vyksta į šventę. Važiuojama dažniausiai nuomotu limuzinu (tie, kurie gali sau tai leisti), o vakaro kulminacija tampa karūnuojama vakaro karalienė bei karalius.
Anglija
Tradiciškai abiturientai Anglijoje išleistuvių dieną atsineša marškinėlius ant kurių bendraklasiai užrašo palinkėjimus. Vėliau šventė vyksta panašiai kaip Lietuvoje – merginos puošiasi suknelėmis, vaikinai kostiumais ir po oficialios diplomų įteikimo ceremonijos visi abiturientai, dažniausiai su nuomotais limuzinais, vyksta į privatų vakarėlį.
Kinijoje išleistuvės nešvenčiamos. Manoma, kad toks renginys blaškytų moksleivių dėmesį.
Vokietija
Abiturientai Vokietijoje savo išleistuvių šventę vadina „Abi-Ball“. Tai formali šventė, kurioje dalyvauja visi mokyklos abiturientai. Dažniausiai šventės programą sudaro išleistuvių šokis, gyvos muzikos diskoteka, taip pat pačių abiturientų ruošta programa – geriausių mokytojų apdovanojimai, vaikinų baletas ir panašiai. Alkoholis šventės metu būna nedraudžiamas, kadangi Vokietijoje mokyklą baigia jau pilnamečiai 18-20 metų asmenys, o visoje šalyje alkoholis yra socialiai priimtinas.
Danija
Išleistuvės Danijoje švenčiamos dar prieš egzaminus bei vadinamos „galla“ – šis žodis nusako, kad būtinas aprangos kodas yra ilgos suknelės merginoms ir smokingai vaikinams. Išleistuvių vakarą yra šokamas danų tradicinis šokis Les Lanciers – jį pirmiausia pradeda abiturientai, vėliau prisijungia antros ir pirmos klasės moksleiviai (Danijoje gimnaziją sudaro trys klasės).
Čekija
Čekijoje išleistuvės švenčiamos prieš egzaminus – dažniausiai sausio arba vasario mėnesiais. Abiturientai į šventę kviečia savo tėvus, draugus ir kitus giminaičius. Dažniausiai šventės būna teminės ir abiturientai būna parengę šokių pasirodymus. Dažnai į šventę kviečiami įvairūs atlikėjai – pradedant ugnies šou, baigiant įžymybėmis. Vidurnaktį abiturientai paruošia staigmeną – dažniausiai tai būna koks nors linksmas pasirodymas. Taip pat abiturientai Čekijoje per išleistuves gauna juostelę, kurią nešioja iki egzaminų pabaigos kaip ženklą, kad netrukus baigs mokyklą.
Kinija
Kinijoje išleistuvės nešvenčiamos. Manoma, kad toks renginys blaškytų moksleivių dėmesį ir turėtų neigiamos įtakos jų akademinei veiklai, kuri yra labai vertinama šalies švietimo sistemoje.