Holistinis požiūris į grožį apima kur kas daugiau nei tik žmogaus išvaizdą. Pagal holistinius principus, norėdamos išlaikyti grožį ir sveikatą, turime rūpintis ne tik savo fizine išore, bet ir vidinio pasaulio darna. Visa tai atsispindi ir mūsų odoje – jei gyvensime harmonijoje su savimi, oda išliks sveika ir švytės.
Odos priežiūros specialistė Žaneta Bukauskienė, savo darbo praktikoje taikanti holistinius principus, teigia, kad dėkingumas, mityba bei išorinė priežiūra – raktas į gerą odos sveikatą. Kadaise pati susidūrusi su odos ir sveikatos problemomis, šiandien Žaneta patirtimi dalinasi su savo klientais. Atsisveikinusi su žalingais įpročiais, pakoregavusi mitybą ir pradėjusi domėtis dvasinio pasaulio tobulinimu, šiuo metu jauna moteris yra tapusi puikiu pavyzdžiu daugeliui merginų ir moterų, kurias vargina besikartojančios odos problemos.
Žaneta, kaip atradai grožio sritį, o vėliau ir susidomėjai holistinės krypties grožio samprata, procedūromis?
Paauglystėje mane kankino stipri aknė. Būdama septyniolikos susidūriau ne tik su odos problemomis, bet ir su virškinamojo trakto veikimo trikdžiais, taip pat su dažnais peršalimais, todėl nusprendžiau labiau pasigilinti į tinkamos mitybos principus. Tuo metu populiarėjo informacija apie vegetarizmą, veganizmą, ekologiją. Nusprendžiau pereiti į augalinę mitybą ir tai padariau gana greitai, tačiau procese pasitaikė daug klaidų. Taip pat, norėdama susigrąžinti vidinę ramybę, ieškojau atsakymų pas jogos mokytojus. Nors ir stengiausi keisti savo kasdienybę, būdama dvidešimties vis dar susidurdavau su stipriais bėrimais. Tuo metu pradėjau kelti klausimus sau, kokį iš tiesų noriu kurti gyvenimą. Intensyviai medituodama ir dirbdama su savimi pritraukiau žmogų, kuris vėliau tapo mano verslo partneriu. Tas žmogus yra mano vyras Vilius. Jo mama – taip pat verslą vystanti holistė medikė Jūratė Bukauskienė. Ji taip pat man padėjo susitvarkyti sveikatą. Jūratė yra mano mokytoja, kuri įkvėpė aistrą tapybai perkelti į meną dirbant grožio srityje, taip pat ji perdavė man naudingiausias sveikatingumo žinias. Laikui bėgant, pajutau poreikį tapti eksperte, todėl pradėjau mokytis. Žmonės visuomet klausdavo manęs, kaip mano oda susitvarkė, o aš visada jaučiau misiją per savo patirtį padėti kitiems.
Tad kas yra tas holistinis požiūris į grožį, o tiksliau – į odos priežiūrą? Ar jis populiarus Lietuvoje?
Holistika yra daugiau nei požiūris. Tai konkretūs, disciplinuoti veiksmai, apimantys pirmiausia vidinę, o tuomet ir išorinę savęs priežiūrą. Holistinis požiūris liečia mūsų mąstymą, psichosomatiką, mitybą, sąmoningumą joje ir priemones bei procedūras, kurias atliekame. Holistinio pobūdžio procedūrose taikomi neinvaziniai būdai atitinkamai problemai spręsti. Tai veganinės, ekologiškos priemonės, netraumuojantys valymai, įvairūs masažai. Visa tai susiję su natūralumu ir jo puoselėjimu.
Nors Lietuvoje vis dar egzistuoja didelė paklausa įvairiausioms invazinėms procedūroms, matau, kad ne tik žmonės pradeda ieškoti holistinio pobūdžio procedūrų, bet ir patys verslai ima įtraukti į savo strategijas tvaresnius, ekologiškesnius sprendimus. Žmonės labai sparčiai grįžta prie tikrųjų vertybių. Jogos, psichoterapijų, koučingo populiarumas verslo industrijose labai keičia žmonių požiūrį į pasaulį, o taip pat ir į pačius save.
Ar stipriai mūsų patiriami išgyvenimai, stresas ir nerimas, veikia mūsų grožį, odos būklę?
Vienareikšmiškai! Čia nėra jokios mistikos. Odos grožis yra susijęs su organizmo ląstelių sveikata, organų veikla, hormonų gamyba, kraujotaka, limfotaka, taip pat su tuo, kiek yra švarūs nuo šlakų, gleivių ir parazitų mūsų pačių organai. O kiekviena emocija yra skirtingos mūsų veido išraiškos, kurios formuoja mimikos raukšles, o jas mes veide pastebime pirmiausiai. Ir oda, kankinama tokių ligų, kaip dermatitas, žvynelinė, psoriazė bei skaistumą praradusi, papilkšvėjusi oda su patamsėjusiais paakiais ar bėrimais yra vizualūs streso požymiai. Nerimas, emocinis išsekimas, nuolatinė įtampa mažina odos elastingumą, keičia pigmentaciją ir lėtina regeneracijos procesus. Kai oda negauna reikiamo kiekio deguonies (jo itin reikia širdžiai, nes patiriant stresą turi aktyviau dirbti), ji suplonėja ir papilkėja.
Ar norint išvengti odos problemų, pirmiausia reikėtų pradėti nuo savo vidinio pasaulio turtinimo?
Iš savo pačios ir klientų praktikos pastebiu, kad geriausias rezultatas pasiekiamas, kai yra rūpinamasi visuma. Sveika ir švytinti oda bus tik svajonė, jei, pavyzdžiui, išmoksime valdyti pyktį ir tinkamai reaguoti į savo emocijas, bet maitinsimės chaotiškai ir turėsime maistinių medžiagų deficitą. Tai, ką dedame į savo organizmą turi atsaką čia ir dabar. Mūsų ląstelėms gyvybiškai reikalingi vitaminai, folatai, fitonutrientai tam, kad smegenys būtų aprūpintos deguonimi, o gerųjų bakterijų žarnyne būtų daugiau nei blogųjų. Tai yra tiesiogiai susiję su mūsų bendra savijauta. Psichoterapijos procesas – ganėtinai ilgai trunkantis, jei norima pasiekti teigiamų rezultatų. Kita vertus, papildus galime vartoti saujomis, bet jeigu pamiršime apie tai, kaip svarbu rūpintis savo vidiniu pasauliu, pavyzdžiui, skirti bent 5 minutes meditacijai kasdien, įtampos kaupsis ir kurs emocinius protrūkius.
Kaip holistinės sampratos įsisavinimas mums gali pagelbėti norint atsisveikinti su odos problemomis? Ką turime daryti, kad pokyčiai įvyktų?
Pradėkime nuo atvirumo. Atvirumo naujai informacijai, pasiryžimo keisti įpročius, požiūrį, įsitikinimus. Taip pat žingeidumo domėtis, koks maistas mūsų organizmui yra reikalingas, kaip sukurtas mūsų protas, kas vyksta mūsų pasąmonėje. Taip pat būtina susipažinti su odos priežiūros pagrindais, odos sandara, sužinoti, kaip kuriami mūsų naudojami produktai, iš ko ir kiek laiko gaminami, ar jie turi patentus, sertifikatus. Tuomet pasitikint vedliu arba/ir per savo praktiką atsirinkti tai, kas mums tinka.
Aš vedu tuo keliu ir rekomenduoju tuos įrankius, kurie man pačiai pakeitė mano gyvenimą, pagerino jo kokybę. Pirmiausia turime sužinoti, kokius maisto produktus toleruojame, o kurių – ne. Taip pat būtina sužinoti, kokių medžiagų deficitą turime, ar organuose yra lėtinių arba uždegiminių procesų ir kokia yra jų priežastis. Tai tirama elektropunktūrinės diagnostikos dr. R. Folio metodu, šią procedūrą atlieka ir mano anyta J. Bukauskienė. Dažnam būtent tai būna atspirties taškas keičiant gyvenimo būdą, nes žmogus aiškiai sužino kryptį, kuria turi judėti, kad pokyčiai įvyktų.
Taip pat, be abejonės, reikėtų išsitirti odą, kad specialistas galėtų tiksliai nustatyti odos tipą, būklę ir pagal tai sudarytų odos priežiūros planą. Būtent tai atlieku ir aš pati. Įvairūs atlikti tyrimai man padėjo suprasti daug įvairių odos procesų priežasčių ir rasti efektyvius sprendimus. Norint išsaugoti odos sveikatą labai svarbu, kad naudojamų priemonių medžiagos pasisavintų iki ląstelių lygmens. Tai galima pasiekti su mikromolekuline kosmetika, tačiau ji turi būti saugi. Odai labai svarbūs yra prebiotikai, antioksidantai, įvairūs ekstraktai, peptidai, drėkikliai ir būtinai – kokybiška SPF apsauga (žymima, pavyzdžiui, SPF 30 UVB/UVA PA++++).
Tuomet reikėtų atmesti vadinamą „dvasinį turizmą“ ir iš tikrųjų pradėti gilintis į sąmoningumo temas, ne į komercinę jogos industrijos pusę, bet sekant aukštomis vertybėmis pasižyminčius mokytojus. Taip pat yra parašyta šimtai nuostabių knygų, kurias verta perskaityti. Aš rekomenduoju pradėti nuo Dmitrijaus Trockio, Olego Gadeckio, Osho. Taip pat savo klientams rekomenduoju gilintis į psichosomatiką. Vertėtų pradėti nuo daktaro Valerijaus Sinelnikovo knygų. Mano manymu, tai yra savęs pažinimo gidas. Tiltu į sąmoningumą gali tapti ir susipažinimas „Human Design“ teorija arba vedinės astrologijos konsultacija, kurią, beje, atlieka ir mano gera draugė Eglė Terekaitė. Pasimetusiam žmogui būtina pažintis su savimi, o visi šie būdai leidžia geriau save suprasti. Na, o tuomet jau prasideda ir kiti etapai: žmogus pradeda save realizuoti įvairiose sferose, atsiranda pasitenkinimas savimi, savo vidumi bei išore. Iš tiesų, pasakysiu, kad laimingas žmogus odos problemų neturi.
Ar pati daug dėmesio skiri vidinio pasaulio tobulinimui, ramybės paieškoms? Ar matai, kad tai atsispindi tavo odoje?
Jau penkerius metu mano oda yra sveika, aš nesusiduriu su anksčiau mane varginusiomis odos problemomis. Ji pradėjo sveikti nuo tada, kai pradėjau intensyvų organizmo valymą su „detox“ programomis, pildyti jį biologiškai aktyviomis maisto medžiagomis, papildais, tikslingai prižiūrėti odą. Tai tapo mano kasdienybe, mano rutina. Vis dėlto, vidinės tylos praktika tapo mano gyvenimo būdu, kurį propaguoju dar nuo septyniolikos metų. Vidinio pasaulio turtinimas, tobulinimas – tai tarsi nuolatinė kelionė, kurios kelias nuolat kinta. Kuomet tapau mama, mano sukauptos žinios apie sąmoningumą tarsi nusibraukė ir pradėjau sąmoningumo mokytis iš naujo. Galiu teigti, kad tai labai įdomu. Na, o mano pačios oda šiandien atspindi ir mano vidinės laimės kiekį – esu veikli mažamečio berniuko mama, tad jaučiuosi, kad man puikiai pavyksta išlaikyti savo sveikatą, o tuo pačiu ir išvaizdą.
Ką patartum jaunoms merginoms, kurios nėra patenkintos savo išvaizda? Nuo ko reikėtų pradėti, kad pagaliau būtų galima pamilti save?
Pirmiausia, reikėtų pradėti nuo santykių su tėvais. Galbūt nustebsite, bet jausmas, kad viskas su tavimi yra gerai, esi pakankama, pasitikinti ir mylinti save, pirmiausiai gimsta gyvenant su tėvais. Taip pat, visos mano prieš tai išvardintos rekomendacijos gali padėti atrasti ir pamilti save, pasitikėti savimi, tapti sąmoninga. Kaip ir minėjau, labai svarbu, ką į save dedame, kuo pildome – ar šlamštu, ar naudingais dalykais. Ir rekomenduočiau atsitraukti nuo socialinių tinklų, jei jie naudojami ne profesinės veiklos kūrimo ar kitiems šviesiems tikslams. Vietoje ilgo sėdėjimo prie kompiuterio ar mobiliojo telefono, geriau pasiimti paskaityti knygą ar išvažiuoti dviračiu bei pabūti arčiau gamtos. Pamenu, kažkada ir aš taip išvažiavau bei pasikalbėjusi su savimi nusprendžiau atsisakyti žalingų įpročių, jaunuoliams būdingo audringo gyvenimo būdo ir pradėti ruošti kūną, sielą, protą ateities vaikams bei savo pilnaverčiam gyvenimui.