Namų valymas moterims gali priminti pasimatymą su tėvų parinktu joms visai nepatinkančiu kaimynų „perspektyviu“ ir visada „jaunu“ sūnumi. Susitikimas ilgai planuojamas, neretai atidėliojamas, o jam atėjus apsiginkluojama ryžtu ir įvairiomis apsaugos priemonėmis – nuo įvairių valiklių, rožinių guminių pirštinių iki respiratoriaus. Ir pirmyn!
Tačiau taip nebūtinai turi būti. Vienas sprendimo būdu, kaip lengviau išvalyti namus – pakalbėti su savo mama ar močiute. Jos gali pasidalinti patarimais apie keliolika seniai užmirštų, tačiau aplinkai ir žmonėms nekenksmingų namų valymo priemonių ir būdų, kurie bus tokie patys veiksmingi, kaip plačiai išreklamuotos buitines valymo priemonės. Todėl kviečiame susipažinti su 11 paprastų, senamadiškų, tačiau natūralių priemonių, padėsiančių lengviau ir be didesnio ryžto (o ir respiratoriaus) susitvarkyti savo namus.
Indų perskalavimo priemonė
Jei nusibodo iš indaplovės išimti ne iki galo išskalautus indus ir tau nepriimtini cheminiai skalavimo skysčiai, siūlome į indaplovės skalavimo skyrelį įpilti 1-1,5 puodelio balto acto. Paprasta, tačiau labai efektyvu.
Naminis indų ploviklis
Jei neturi indaplovės ir indus plauni rankomis, tau tikrai patiks pačios pasigamintas neputojantis indų ploviklis. Tau reikės sudėti į indelį ¼ puodelio muilo drožlių ir supilti 2 puodelius karšto vandens bei maišyti tol, kol muilo drožlės ištirps vandenyje. Leisk mišiniui šiek tiek atvėsti, kad jis taptų drungnas, tuomet į jį įmaišyk dar ¼ puodelio glicerino bei ½ šaukštelio citrinos eterinio aliejaus. Kai mišinys atvėsta, jis pasidaro panašus į gelį, todėl išmaišyk jį šakute ir naudodama piltuvėlį supilk į buteliuką (pavyzdžiui, nuo seno šampūno ar dušo gelio). Plaudama indus po tekančiu vandeniu į kriauklę išspausk nuo dviejų iki trijų šaukštelių skysčio.
Priemonė sidabrui valyti
Anksčiau buvo labai populiarūs sidabro įrankiai, na bent jau krikštynų šaukšteliai, o ir moterys dažniau puošdavosi sidabriniais papuošalais. Mamos ar močiutės tau pasakytų, kad neverta mokėti didelių pinigų už sidabro valymą, kai pati gali išsivalyti jį namuose. Tiesiog užspausk baltos dantų pastos (tik ne gelio) ant sidabrinio paviršiaus ir dantų šepetėliu švelniai nušveisk juodas apnašas. Tada nuplauk šiltu vandeniu ir nedelsiant nusausink švelniu skudurėliu. Sidabrinis įrankis ar papuošalas atrodys kaip naujas.
Natūralus stiklo valiklis
Sumaišyk ¼ puodelio balto acto, 1 valgomąjį šaukštą kukurūzų krakmolo ir 2 puodelius šilto vandens, supilk mišinį į butelį su purškikliu ir gerai suplak, kad ištirptų kukurūzų krakmolas. Gautu mišiniu gausiai apipurkšk stiklinį paviršių, tada valyk švariu skudurėliu arba senu laikraščiu, kol stiklas įgaus krištolinį blizgesį.
Batų dezodorantas
Vargina nemalonų kvapą skleidžiantys batai? Paimk atsibodusių kojinių porą, pripildyk ją stambiai susmulkintų džiovintų žolelių ir prieskonių mišiniu – bet kokiu santykiu sumaišytais rozmarinu, lauro lapais, cinamono lazdelėmis, gvazdikėliais, apelsinų ar citrinų žievelėmis, čiobreliais, levandomis ir pušų spygliais. Taip paruoštas kojines įdėk į batus po kiekvieno batų avėjimo.
Natūralus dėmių valiklis
Tam tikros dėmes kankina ne vieną moterį. Jas sunku pašalinti, tačiau tam nebūtina pirkti brangią buitinę chemiją. Siūlome pabandyti šias natūralias priemones dėmėms valyti:
- Ant tepalo dėmės užtepk kukurūzo krakmolo ir vandens pastos, leisk jai išdžiūti, o vėliau išvalyk miltelius iš audinio.
- Raudonojo vyno dėmę apibarstyk druska. Po keleto valandų druską nubrauk ir nedelsiant išplauk audinį su sodos vandeniu.
- Žole suteptą audinį suvilgyk 3 proc. vandenilio peroksido tirpalu, po to išplauk.
Pelėsio valiklis
Jei nor atsikratyti pelėsio dėmių ant šviesių drabužių, išplauk juos šiltu muiluotu vandeniu. Tada pasigamink mišinį iš 2 dalių druskos ir 1 dalies citrinos sulčių ir patepk juo pelėsio paliestas audinio vietas. Leisk audiniui išdžiūti natūralioje saulės šviesoje ir po keleto valandų išskalauk. Pakartok, jei būtina. Atkreipiame dėmesį, kad šio mišinio negalima naudoti ant tamsių drabužių, nes citrinos sultys juos išbalins.
Saugi baldų poliravimo priemonė
Jei tavo tikslas ne tik nušveisti medienos paviršių, kad jis blizgėtų, bet ir jį apsaugoti, sumaišyk 1 puodelį alyvuogių arba augalinio aliejaus su 1 šaukšteliu citrinų eterinio aliejaus ir šiuo mišiniu saikingai apipurkšk medienos paviršių. Valyk sausu, švariu, minkštu skudurėliu, kol paviršius ims blizgėti.
Kilimų valiklis
Jei namuose yra nors vienas vaikas arba naminis gyvūnas, deja neišvengiamai kiliminės dangos ne visada kvepia švara. Norėdamos turėti skaniai kvepiančius kilimus, sutraiškykite ½ puodelio levandų žiedų, kad šie skleistų malonų kvapą, sumaišykite juos su 1 puodeliu sodos ir gausiai apibarstykite kilimus. Po 30 minučių mišinį išsiurbkite su dulkių siurbliu.
Kanalizacijos vamzdžių valiklis
Jei kanalizacijos vamzdžiai dažnai užsikemša, išbandyk šį metodą – į kanalizacijos vamzdį įpilk ½ puodelio sodos, iškart po to 1 puodelį balto acto. Leisk mišiniui keletą minučių suputoti, tada nuleisk 1 litrą karšto vandens. Taip vamzdžius valyti rekomenduojama kartą per savaitę.
Automobilio salono valiklis
Norėdama išvalyti automobilio vinilo ir odos apmušalus, sumaišyk 2 šaukštus augalinio aliejaus pagrindu pagaminto skysto muilo su ¼ puodelio alyvuogių aliejaus ir 1 šaukšteliu citrinos eterinio aliejaus. Kempinės pagalba valyk šiuo mišiniu automobilio apmušalus.
Žmonija nuolat tobulėja, išranda nuostabius naujus dalykus ir daiktus, palengvinančius mūsų buitį. Turbūt ne viena moteris paspaustų ranką ir iš visos širdies padėkotų skalbimo mašinos išradėjui. Tačiau yra keletas dalykų, kurių, galbūt, niekada nereikėjo tobulinti ar išrasti. Kalbant apie namų valymo darbus, vertėtų pamąstyti ar verta rinktis stiprią buitinę chemiją, o gal geriau pasirinkti senai pamirštas, mūsų mamų ir močiučių naudotas, valymo priemones, kurios yra nekenksmingos mūsų kūnui, aplinkai ir dažnai mūsų piniginei.