Studijos užsienyje jau seniai nebėra tik išrinktųjų privilegija – vis daugiau abiturientų svarsto šią galimybę, planuoja savo būsimą karjerą ir stoja į universitetus visame pasaulyje. Kai kuriose mokyklose, pavyzdžiui, Tarptautinėje Amerikos mokykloje Vilniuje (AISV), studijas užsienyje pasirenka virš 90 proc. abiturientų.
Paprašėme, kad AISV absolventai, studijuojantys užsienyje, pasidalintų patarimais, kaip išsirinkti universitetą ir studijų programą užsienyje, kaip tinkamai pasiruošti ir kaip sėkmingai įstoti.
Artem Kyrylov, studijuojantis laisvuosius menus Browno universitete JAV:
„Priėmimas į populiariausius pasaulio universitetus tampa vis konkurencingesnis. Kai stojau, Browno universiteto priėmimo koeficientas buvo apie 6,9, o tai reiškia, kad daugiau nei 93 iš 100 pretendentų, be abejo, labai talentingų, buvo atmesti. Tam, kad įstotum, turi pasižymėti ne tik puikiais akademiniais rezultatais, bet ir turininga užklasine veikla, išsiskirti asmeninėmis savybėmis. Tad mano patarimas yra pradėti ruoštis gerokai iš anksto. Žinoma, ne nuo pradinės mokyklos, bet turėkite omenyje, kad tai, ką veikėte mokykloje ir laisvu nuo mokslų laiku, bus labai svarbus kriterijus. Taip pat skirkite pakankamai laiko universiteto paieškai. Nuoširdžiai prisipažinsiu, kad ir aš pats, tol, kol nepradėjau domėtis JAV universitetais, be Oksfordo ar Kembridžo daugiau nelabai ką ir žinojau. Tam, kad rastumėte „savo“ universitetą, teks atlikti daug namų darbų ir skirti laiko apžvalgoms, paieškoms. Siūlau nepasikliauti vien reitingais – ir be jų yra ką apsvarstyti.“
Gabrielė Degutytė, studijuojanti socialinius mokslus Sciences Po universitete Prancūzijoje:
„Mokydamasi vidurinėje mokykloje, išsigryninau kriterijus, kurie man atrodė svarbūs renkantis universitetą. Nors yra daugybė universitetų, aiškūs kriterijai padėjo labai sumažinti pasirinkimų skaičių. Norėjau studijuoti politikos mokslus Europoje, taip pat man buvo svarbus universiteto vidinis gyvenimas – veikiančios studentų asociacijos, alumnų ir esamų studentų atsiliepimai. Pasiruošti labai padėjo ir studijos IB diplomui gauti – galėjau studijuoti tuos dalykus, kurie buvo svarbiausi stojant į pasirinktus universitetus. Norą studijuoti sritį, kurioje dabar esu, sustiprino ir įvairios užklasinės veiklos. Svarbiausias patarimas, kuriuo norėčiau pasidalinti – įsitikinkite, kad universitetas, į kurį stojate, iš tiesų yra tinkamiausias jums. Kartais reitingai ar tai, ką jums siūlo aplinka ar tėvai, nėra pats geriausias sprendimas. Išlikite realistai ir rinkitės tai, kas svarbu jums, o ne kažkam kitam.”
Meghan McMorrow, studijuojanti globalius iššūkius Leideno Universitete Nyderlanduose:
„Studijuoju globalius iššūkius, su kuriais susiduria šiuolaikinis pasaulis: įvairovę, tvarumą, taiką ir teisingumą, klestėjimą. Man labai patinka! Labai džiaugiuosi pagalba, kurią gavau mokydamasi Tarptautinėje Amerikos mokykloje Vilniuje – šią studijų programą man pristatė p. Ruz, AISV studijų koordinatorė. Programos aprašymas buvo būtent tai, ko aš ir ieškojau, taip pat mane sužavėjo universiteto bendruomenė. Mokykloje studijavau pagal Tarptautinio bakalaureato (IB) diplomo programą ir gavau IB baigimo diplomą – tai man padėjo tapti geresne mąstytoja, rašytoja ir studente, kadangi išmokau mokytis. AISV padėjo man pasiruošti studijoms ir susidėlioti subalansuotą studijų ir laisvalaikio grafiką. Mano patarimas stojantiesiems – stenkitės nuo pat pradžių naujoje šalyje susikurti socialinį ratą, kadangi, kai esi naujokas ir nieko nepažįsti, gali būti labai liūdna ir nyku. Kuo greičiau susirasite naujų draugų, tuo lengviau bus mokytis ir nenukentės psichologinė būsena.“
Mantas Gudelis, studijuojantis biochemiją Edinburgo universitete Škotijoje:
„Man studijos užsienyje, bent jau pradžioje, atnešė nemažai streso. Nenuostabu, juk tai kol kas yra didžiausias pokytis mano gyvenime. Tačiau pats pasiruošimas nebuvo sunkus, išskyrus didžiausią iššūkį – nuspręsti, kur norėčiau studijuoti. Mano nuomone, universitetas yra kaip dėžutė šokoladinių saldainių – niekad nežinai, ką rasi, kol neatsikandi. Jeigu pasirinksi gerą dėžutę, būsi laimingas valgydamas saldainius, nepaisant jų formos. O jeigu rimtai, tai patarimas paprastas – mokykitės daug, mokykitės gerai ir pasieksite žvaigždes. Svarbu laikytis savo užsibrėžto tikslo, eiti tinkama kryptimi ir būti ištikimam sau, kad kiekvienos dienos pabaigoje galėtum pasakyti, kad esi savimi patenkintas, kad padarei viską, ką galėjai.”
AISV studijų koordinatorė pataria: geriausias universitetas kiekvienam studentui yra vis kitas
„Renkantis aukštojo mokslo įstaigą, reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių, įskaitant būsimas išlaidas, geografiją, konkurencingumą, mokymo kokybę ir stilių, akademines programas ir universiteto dydį. Vertindami šiuos veiksnius, mes skatiname studentus ieškoti sau tinkamiausio universiteto. Tinkamiausias universitetas yra tas, kuris teikia aukštos kokybės išsilavinimą ir studento poreikius bei norus tenkinančią aplinką, o tai yra skirtinga kiekvienam studentui”, – komentuoja AISV studijų koordinatorė Claire Ruz. AISV studijų koordinatorė konsultuoja mokinius vidurinėje mokykloje jau nuo 9 klasės, padėdama jiems pasiekti aukštojo mokslo tikslus. Ji ragina juos nuodugniai ištyrinėti būsimos karjeros galimybes ir universitetų pasiūlą, padeda pasiruošti akademiškai ir parengti paraiškas į pasirinktus universitetus.
6 studijų koordinatorės patarimai norintiems studijuoti užsienyje:
1. Ruoškitės iš anksto: apmąstykite savo būsimą karjerą ir išsikelkite aukštojo mokslo tikslus; apsilankykite karjeros ar universitetų studijų mugėse.
2. Apsvarstykite savo stipriąsias puses, vertybes, mokymosi stilių ir tikslus, kad atsirinktumėte geriausiai jums tinkančius universitetus; būkite nuoširdūs!
3. Atlikite kuo išsamesnę paiešką apie universitetus ir jų priėmimo procesą, kad galėtumėte atitinkamai planuoti ir apsibrėžti aiškius lūkesčius.
4. Būkite atviri ir pasiruošę priimti įvairias kultūras, kad galėtumėte iš tikrųjų pasisemti patirties užsienyje.
5. Nepamirškite, kad ieškote universiteto sau, savo ateičiai, o ne tam, kad pasigirtumėte kitiems.
6. Jūs nesate vienas! Prisijunkite prie karjeros orientavimo klasės, paprašykite savo mokytojų ar studijų koordinatoriaus padėti; susisiekite su universitetais tiesiogiai, jie laukia tarptautinių studentų!
Apie Tarptautinę Amerikos mokyklą Vilniuje (AISV):
2020 m. AISV išleido 10-ąją abiturientų klasę. Šios mokyklos abiturientai, sėkmingai išlaikę egzaminus, gali gauti Tarptautinio Bakalaureato (IB) diplomą bei amerikietišką vidurinės mokyklos diplomą, todėl jiems atsiveria plačios galimybės studijoms užsienyje, jas renkasi virš 90 proc. abiturientų. Apie 10 proc. paprastai lieka Lietuvoje ir tęsia studijas programose, kurias Lietuvoje veikiantys universitetai siūlo anglų kalba. 85 proc. moksleivių 2020 m. buvo priimti į savo susidaryto TOP 3 sąrašo universitetą. Praėjusių metų absolventai pasirinko studijas 10 skirtingų šalių, populiariausios kryptys – JK, JAV ir Nyderlandai.