PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS
Rūta Žalioji
Rūta Žalioji

Iš meilės lietuviškoms tradicijoms gimęs šeimos verslas pristato tautinių kostiumų kolekciją: vieną jų padovanos konkurse

Prieš 16 metų seserys Danutė ir Janina atidarė tautodailės saloną Kauno senamiestyje. Šiandien jų sukurto prekės ženklo „Rūta Žalioji” veiklą tęsią antra karta, toliau siuva tautinius kostiumus. Festivalio „Vaikystės glėby” metu bus pristatyta nauja kolekcija, kviečianti į pokalbį tarp senovės ir šiandienos, o gimtadienio proga, tautinio kostiumų siuvėjai rengia konkursą, žadėdami vieną jų padovanoti nugalėtojui.

Minėjo sukaktį

Gegužės mėnesio pradžioje šeimos verslas „Rūta Žalioji” minėjo ypatingą sukaktį – 16-ąjį gimtadienį. Dviejų seserų Danutės ir Janinos pradėtą veiklą šiandien tęsia jaunoji karta – sūnus Mindaugas su žmona Ilona ir jos seserimi Laima, puoselėdami tautiškumą, tradicijas ir nešdami lietuviškas šaknis į ateitį. Kartu jie skleidžia žinią, kad tautinis kostiumas yra šiuolaikinio garderobo prabangi puošmena, sukurta kiekvienam individualiai, atspindinti kiekvienos šeimos istoriją ir sukelianti begalę teigiamų emocijų.

„Tautinis kostiumas siuvamas pagal tam tikrus reikalavimus, o jo siuvimas yra sertifikuojamas tautinio paveldo sertifikatu. Kiekvienas etnografinis regionas turi tik jam būdingus modelius, tad visada stengiamės laikytis reikalavimų, tačiau įnešame ir keletą patobulinimų: įsiuvame slaptas kišenes, darome liemenavimo įsiuvus, nuolat plečiame savo asortimentą, kad kiekvienas galėtų rasti unikalų, asmeniškai sukomplektuotą kostiumo variantą. Kai žmogus pats pasirenka kostiumą, tada tradicija tampa sava. Dažniausiai tokiu drabužiu norima pasipuošti išskirtinėmis progomis – per vestuves, jubiliejus, diplomų įteikimus ar kitas šventes. Tai kartu ir savo istorijos pažinimas, priskyrimas savęs kažkuriam konkrečiam regionui, kelionė per šeimos genealoginį medį, kurią vainikuoja tautinio kostiumo įsigijimas”, – teigia Mindaugas.

Pristatys naują kolekciją

Gimtadienio proga, birželio 1-ąją, Šiauliuose vyksiančio festivalio „Vaikystės glėby” metu, „Rūta Žalioji” pristatys naują kolekciją. Ji kviečia jautriam pokalbiui tarp senovės ir šiandienos. Kiekvienas audinys, kiekviena siūlė, adatos prisilietimas kalba apie rankų šilumą, gilų ryšį su protėvių amatais ir šiuolaikinį žmogų, kuris ieško ne tik grožio, bet ir prasmės. Tai ne tik kostiumai – tai istorijos, kurias galima vilkėti. Modernus požiūris į tautinį kostiumą bei noras įdiegti jaunoms kartoms, jog kostiumo detalės gali puikiai derėti ir kasdienybėje – „Rūta Žalioji” tikslai artimai ateičiai, nes kiekvienas kurtas kostiumas yra didelė atsakomybė ir noras išsaugoti bei puoselėti vertybinį pagrindą, perduodamą iš kartos į kartą.

„Dėvėti tautinį kostiumą – tai paaugti bent 3 centimetrais. Kai pirmą kartą žmogus užsideda savo pasirinktą ir individualiai pasiūtą kostiumą, jis iškart išsitiesia, veide nušvinta šypsena, kūnu prabėga šiurpuliukai. Yra ir tokių, kurie su kostiumu palieka mūsų saloną, o kasdienius rūbus paprašo supakuoti. Todėl mes didžiuojamės, kad esame antra karta, tęsianti tautinio kostiumo siuvimo amatą”, – sako Ilona.

Skelbia konkursą

Negana to, minėdami gimtadienį, „Rūta Žalioji” skelbia konkursą, kurio metu vienam iš sekėjų žada padovanoti autentišką tautinį kostiumą. Konkurso sąlygos – pasekti jų paskyrą „Facebook” socialiniame tinkle, pasidalinti konkurso video ir komentaruose parašyti, ką tautinis drabužis reiškia jums.

„Įprastai tautinio kostiumas siuvimas trunka nuo 4 iki 8 savaičių, rankomis audžiami audiniai, siuvinėjami marškiniai, audžiamos juostos. Prie vieno gaminio dirba net 15 žmonių, atlikdami jiems priskirtą specifinį darbą. Tačiau toks rankomis pagamintas tautinis kostiumas yra lietuviškumo ir patriotiškumo išraiška, o mes, jaunoji karta, tęsiame šeimos tradicijas. Tuo pačiu kurdami šiuolaikišką požiūrį į jas ir kviesdami visus dar labiau pažinti lietuvišką tautinį kostiumą, sužinoti daugiau apie savo kultūrą ir sukurti stipresnį ryšį su praeitimi”, – sako Mindaugas.

Mano išsaugoti straipsniai