Pirmasis konfliktas su draugu yra visuomet skausmingas. Skaudu, kai žmogus, kurį myli, staiga tau paprieštarauja, ima tave kritikuoti arba pareiškia nuomonę, kuriai tu nepritari. Iš pradžių, atrodo, kad nesutarimas – milžiniška grėsmė meilei, tačiau tai – netiesa. Barniai ir konfliktai su mylimu žmogumi leidžia dar labiau pažinti vienam kitą ir sutvirtinti santykius.
Pateikiame keletą patarimų, kaip ištverti pirmąjį barnį, susidoroti su konfliktu ir pagerinti tarpusavio santykius su mylimuoju /-ąja.
1. Primink sau, kad konfliktuoti yra normalu ir tai svarbu tolesnei santykių eigai. Jei su žmogumi esi daugiau nei kelias savaites, neišvengiamai teks parodyti savo tikrąjį veidą. Kartais tavo mintys gali sukelti kito žmogaus nepritarimą.
2. Taip pat nepamiršk, kad kiekvienas sėkmingas ryšys pagrįstas poros gebėjimu spręsti konfliktus. Sėkmingai išspręsti nesutarimai santykius stiprina.
3. Ginčydamasis/-i su partneriu, pasistenk išlikti ramus/-i. Konfliktas nesuteikia malonumo, tačiau jis neturi būti gąsdinantis. Kuo ramiau spręsite konfliktus, tuo lengviau jums bus rasti abiems tinkantį sprendimą.
4. Pasistenk išklausyti kitą požiūrį. Tobulų žmonių nėra, ir galbūt kažkokia tavo pasakyta frazė, o gal tonas, kuriuo ją pasakei, jį/ją sunervino. Tad pirmasis ginčas yra puiki galimybė išsiaiškinti, kas kelia nerimą tavo partneriui ir pasistengti kartu rasti būdą išsiaiškinti problemą, kad jis/ji jaustųsi geriau.
5. Aiškindamasis/-i santykius su partneriu, pasistenk suprasti, kur slypi jo/jos nepasitenkinimas arba kodėl jis/ji įsižeidė. Gal jam/jai tai primena praeityje patirtas nuoskaudas? O gal jis/ji jaučiasi nesaugus/-i? Kaip tu galėtum padėti ir palaikyti jį/ją?
6. Jei įmanoma, užtikrink savo vaikiną/merginą, kad tau labai svarbūs jūsų santykiai, ir kad jis/ji tau labai rūpi. Sakyk tai žiūrėdamas jam/jai į akis ir būk nuoširdus/-i.
7. Nustatyk konflikto pobūdį. Ar tai tiesiog nuomonių nesutapimas, ar kažkas konkrečiai neigiamo, pavyzdžiui, neištikimybė, melas, vagystė ir pan.
8. Jei konfliktas kilo dėl konkretaus dalyko ir tu esi apgautasis ar išduotasis asmuo, tau reikia nuspręsti, kas turi įvykti, kad vėl imtum pasitikėti tave apgavusiu asmeniu. O jei tu esi kaltininkas/-ė, privalai nieko nelaukdamas/-a atsiprašyti ir pasitaisyti.
9. Daugeliu atvejų konflikto priežastis nebus tokia aiški, ir nebus lengva rasti abi puses tenkinantį kompromisą. Priimdamas/-a kompromisą, pagalvok, ką galėtum paaukoti jūsų santykių labui ir ką, tavo manymu, galėtų paaukoti tavo partneris.
10. Atkreipk dėmesį į jėgų pusiausvyrą, kai sprendžiate problemą. Paprastai vienas iš poros labiau linkęs nusileisti, o kitas labiau užsispyręs. Pagalvok, ar taip sąžininga partnerio atžvilgiu ir ar tai išsprendžia problemą. Jei šį kartą tu gauni didesnės naudos iš kompromiso, būk pasirengęs/-usi kitą kartą labiau nusileisti.
11. Pasistenk išsiaiškinti, koks jūsų požiūrių skirtumas. Ateityje remkis šia informacija, kai klausinėsi jo/jos apie vertybes, idealus ir dalykus, kurių jis/ji tikisi iš santykių.
Pavyzdžiui, jei matai, kad tavo vaikinui/merginai nepatinka tavo draugų paskalos, o tu manai, kad tai nieko tokio, pasistenkite apie tai pakalbėti.
11. Kai išsiaiškinate nesutarimą, kartu nuveikite ką nors smagaus. Leisk jam/jai suprasti, kad jis/ji tau rūpi, ir kad tavo jausmai po konflikto nepasikeitė.
13. Jei ta pati problema iškils dar kartą arba jei jausi nepasitenkinimą, pasistenk dar kartą ramiai išsiaiškinti ir iš naujo aptarti kompromisą.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.