KLAUSIMAS:galbūt rašau veltui ir su kvailu klausimu, tačiau norėčiau paklausti patarimo. Man 21-eri. Turiu darbą, dirbu kaip visi normalūs žmonės po 8 valandas į dieną, nuo 8 iki 5 vakaro su valanda pietų pertraukos. Vieną kartą į savaitę einu į paskaitas neakivaizdžiai.
Du kartus į savaitę lankau šokius. Turiu vaikiną, su juo santykiai tobuli. Atrodo, idealus gyvenimas, tik turiu tokią lyg ir bėdą… Aš nieko nenoriu daryti…
Viskas prasidėjo, kai pakeičiau darbą iš padavėjos (nuolatinis lakstymas) į sėdimą ramų darbą prie kompiuterio. Dabar kiekvieną dieną, grįžusi iš darbo, aš nieko nenoriu, neturiu nuotaikos, atrodo, darbas vargina tik smegenis, tačiau kūnas absoliučiai atsisako dirbti.
Pamatau lovą ir manęs nebėra tarp gyvųjų. Į šokius jau retai
prisiverčiu nueiti, nes po darbo iki jų lieka nemažai laiko, todėl
dažniausiai grįžtu namo ir… Miegoti…
Ką jau kalbėti apie santykius su vaikinu, kai mylėtis sutinku tik savaitgaliais… Net pradėjo įtarinėti, kad kažką turiu… Kas svarbiausia – savaitgaliais kai turiu progą išsimiegoti aš atsibundu kaip laikrodis 8 ryto ir viskas.
Miegoti einu dažniausiai 9-10 vakaro, todėl kas naktį miegu apie 9
valandas. Nesuprantu, kas man darosi, atrodo, nesu pervargusi, bet kūnas
atsisako man padėti kažkuo užsiimti.
Nebežinau, ką daryti. Draugas bandė mane priversti bėgioti vakarais, bet ir tai neilgam… Ką daryti? Kaip priversti savęs netempti į rutiną: darbas – lova? Noriu visapusiškai gyventi, nes bijau, kad taip pramiegosiu gražiausius savo gyvenimo metus…
ATSAKYMAS: aš nebūčiau tokia rami ir tikra, kad su tavimi viskas gerai.
Norėčiau pradėti nuo to, kad taip pastebimai pasikeitus tavo savijautai, reikia imtis tam tikrų priemonių, kurios padės išsiaiškinti priežastis, dėl kurių jautiesi nepakankamai darbinga, nori miegoti neįprastai sau ilgai arba jautiesi nepailsėjusi.
Taip pat tavo savijauta lemia, kad tavo lytinis potraukis yra laikinai sumažėjęs. Pasitaiko, kad natūraliai mes kurį laiką jaučiamės nusilpę arba išsekę, ypač po žiemos, po ilgesnio alinančio darbo arba ilgalaikio streso. Tačiau kelios savaitės miego, vitaminų ir sveiko gyvenimo būdo mūsų savijautą turi atstatyti. Jeigu tavo savijauta vis dar nepagerėjusi, tai imkis tokių veiksmų.
Pirmiausia, būtina kreiptis į savo apylinkės ar šeimos gydytoją. Gydytojas turi galimybę nustatyti, ar tau nėra prasidėjusi kokia nors lėtinė liga, ar tau netrūksta organizme kokių nors medžiagų, ar nevyksta kokie nors biologiniai procesai, kuriuos reikėtų aptikti ir gydyti.
Tik gydytojas turi galimybę iš tyrimų ir tavo sveikatos būklės nustatyti, kas yra ir ką toliau reikėtų daryti. Jeigu gydytojas atmes visas įmanomas kūno diagnozes ir nustatys, kad tavo organizme neaptiko jokios ligos ar išsekimo požymių, tada greičiausiai nustatys, kad tai yra psichikos arba sielos nuovargis, išsekimas ar dar koks nors sutrikimas.
Kad sužinotum, kaip tau toliau elgtis ir gydytis, gydytojas patars kreiptis į psichoterapeutą arba psichologą. Tavo aprašyti požymiai gali reikšti streso požymius.
Žmogus kartais miega ir taip padeda sau „atsijungti“ nuo streso, nuo vidinio konflikto, nuo kokio nors tau subjektyviai svarbaus pergyvenimo.
Kai dingsta streso šaltinis, savijauta pagerėja. Dar viena priežastis, dėl kurios tu daug miegi ir svarstai apie save gali būti išgyvenama krizė. Tu gyveni aktyviai, mokaisi, dirbi, šoki. Tai labai gerai. Bet gal tu nesi patenkinta savo dabartiniu gyvenimu? Jeigu taip yra, tai tau gali pasireikšti ir tam tikri depresijos požymiai. Vienas iš jų kartais būna didelis mieguistumas.
Taigi, reikėtų pasirūpinti pradžioje kūno sveikatos reikalais, o jeigu kūnas yra sveikas, tada ieškoti atsakymų, išsityrus sielos sveikatos reikalus.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.