Pirmą kartą pasimylėti vertėtų tada, kai iš tiesų to nori, o ne tada, kai kažkas jau negali tverti ir tiesiog tempte tempia tave į lovą. Dalis jaunų žmonių „stačia galva“ puola į ankstyvų lytinių santykių sūkurį, nė nepamąstydami, kad vėliau tai gali pasirodyti klaida.
„Nekaltumo“ etiketė?
Jei nekaltu pavadinsime žmogų, nepatyrusį lytinio akto, formaliai būsime teisūs, tačiau nepaisysime daugybės alternatyvų.
Kokių? Seksas – ne vien sueitis, tavo nekaltybė – tai ne tik fiziologinė savybė ar koks „trūkumas“. Nekaltybės praradimas – svarbus gyvenimo įvykis, juk pirmas kartas būna vienintelis.
Skaistybė tai jausmų ir patirčių kompleksas. Tai ir drovumas, ir aistra, ir kuklumas, ir seksualumas, tai viltys lūkesčiai, svajonės…
Žinoma, tau tikriausiai tai mažai ką sako. Daugelis bendraamžių tik ir laukia, kada galės pasityčioti iš „neliestų“, „neimtų“, „nepatyrusių“, „skaistuolių“…
Jei tebesi nekaltas ar nekalta, tai nereiškia, kad nieko neišmanai apie santykius, meilę, draugystę, brandą. Skaistumas nėra trūkumas ar garantas, kad visą gyvenimą liksi naivus/-i…
Tai nereiškia, kad esi mažiau protingas/-a ar patrauklus/-i. Kad ir kokios būtų tavo pažiūros, seksualinė orientacija ar patirtis, net jei nesi „kaltas“ vertėtų pasiskaityti apie saugų seksą ir seksą apskritai.
Žinios – galia, jos suteikia dvasios ramybės ir stiprybės. Reikėtų apie viską bent šiek tiek nusimanyti – pradedant kontracepcija, baigiant įstatymais apie nepilnamečių išnaudojimą ar seksualinę prievartą…
Tai padės nesuklysti, o žinoti, kas gali nutikti, jei lytinio gyvenimo pradžiai pasirinksi netinkamą žmogų.
Pirmasis kartas
Praradęs/-usi nekaltybę iškart netapsi protingesniu/-e ar labiau subrendusiu/-ia. Seksualiniai santykiai – patirtis kaip ir bet kokia kita veikla. Nors visi žurnalai tik ir tauzija, kaip patenkinti partnerį lovoje, kaip pasirodyti tikrai patyrusiu/-ia, tai tik komerciniai plepalai. Bet kuriam vaikinui ir merginai labiau patinka rimti ir partneriais nesididžiuojantys draugai…
Nemanyk, kad nekaltybės praradimas – tai nenuplaunama dėmė. Juk baugu pirmą kartą sėsti ir už vairo, tačiau kai išlipi iš automobilio, žmonės staiga neima kitaip tavęs vertinti… Seksualiniai santykiai nėra ir pasivaikščiojimas parku, neįminant pėdų…
Prisirišimas prie žmogaus, su kuriuo myliesi didėja, baimė jį prarasti – taip pat. Atsiranda rizika tapti auka, nuvertinti save… Ypač jei viskas vyko ne taip, kaip tikėjaisi…
Patirtas tinkamomis aplinkybėmis ir su mylimu ar mielu žmogumi pirmasis kartas palieka nepamirštamą įspūdį. Su mylimu žmogumi seksas net nėra būtinybė, užtenka fizinio intymumo, kuris teiktų džiaugsmo abiem partneriams.
Tačiau jei ryžtatės prarasti nekaltybę vien tam, kad turėtumėte, ką pasakyt draugams, vargu ar po to jausite džiaugsmą.
Aplinkinių spaudimas
Nevertėtų gėdintis, jei dar esi nekaltas/-a. Kam gi patiktų graužtis dėl skaistybės? Patikėkite – dėl to sielotis neverta. Juo labiau neverta su kuo nors permiegoti vien tam, kad taptumėte toks kaip visi. Nuo to tikrai nebus smagiau.
Jei kas iš tavęs šaiposi ar verčia nepatogiai jaustis, kad nesi su niekuo miegojęs/-usi, toks elgesys greičiau byloja ne apie tavo, o apie to žmogaus nebrandumą. Tai neturėtų nieko juokinti…
Stenkis nekreipti dėmesio – pašaipuoliui greit pabos, tuo labiau, jei atkirsi, kad laisvo elgesio žmonės – ne tavo stilius…
Kaip suprasti, kad atėjo tinkamas metas?
Į šį klausimą tik tu pats/-i gali atsakyti. Atsimink – santykiai teikia daugiau džiaugsmo, jei tave ir seksualinį partnerį sieja pasitikėjimas ir pagarba.
Ar tai būtų romantiškas draugystės nuotykis, ar kelerius metus trunkanti draugystė, svarbiausia, kad bendravimas būtų nuoširdus, kad jūsų santykiai turėtų aiškias ribas.
Taip pat svarbu, kad mokėtum išlaukti tinkamo momento, o lemiamą akimirką nepamirštumei saugumo. Tuomet, niekada nesigailėsi.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.