JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Kelionė į amžinybę su Bobu Marley

Jeigu kasdien pietauji „Baltuose Drambliuose“, nešioji aptrintas kelnes ir marškinėlius su Jamaikos trispalve, gali gyventi be riebios kiaulienos, bet be reggae neištveri nė dienos, gali būti, kad esi rastamanas. Manai, kad jie padugnės? Pristabdyk ir skaityk toliau.
Rasta atsiradimas ir paplitmas

Rasta arba Rastafari judėjimas yra religija ir filosofija, kuri Etiopijos imperatorių Haile Selassie I laiko dievu. Jis vadinamas „Jah“. Manoma, kad jis Šventosios Trejybės dalis, pranašas ir mesijas.

Pavadinimas Rastafari atsirado sujungus „Ras“ (kunigaikštis/valdovas) su „Tafari Makonnen“, Haile Selassie I vardu.

Šis judėjimas išpopuliarėjo Jamaikoje tarp juodaodžių darbininkų apie 1930 metus.

Kaip judėjimas išplito? Žmones sujungė žolės pūtimas įvairiose ritualuose. Žolė ir vietinių „pranašų“ kalbos, esą Rastafari yra „tikrasis“ kelias, sugundė kur kas daugiau žmonių visame pasaulyje.

Tačiau labiausiai šis judėjimas išplito kartu su Bobo Marley kūryba. Remiantis statistiniais duomenimis, 2000 metais pasaulyje buvo daugiau nei milijonas Rastafario išpažinėjų.

Ši religija plito tarp žmonių, manančių, kad visuomenė jiems negali pasiūlyti nieko pozityvaus. Jie buvo nusivylę sistema, pasauline politika… Pirmieji Rasta išpažinėjai tiki, kad į Jamaiką jie buvo atplukdyti vergvaldžių, kurie iš jų pavogė ne tik kultūrą, bet ir kalbą.

Dažnai reggae dainose skambantis žodis „Babylon“ reiškia moderniąją visuomenę, kuri, anot jų, yra visiškai supuvusi.

Rastafario populiarumas didėjo, kai ši religija/filosofija pasisakė prieš baltaodžių intervenciją į Juodąjį žemyną.
Tačiau skelbiama, kad svarbiausia Rastafario doktrina yra repatriacija į Afriką, tai yra grįžimas namo po 400 metų vergovės ir gyvenimo tremtyje. Šiuo atveju „Zion“ yra kalnas Afrikoje (geografinė vieta), kur visi rastamanai gyvens amžinoje taikoje ir meilėje.

Dieta ir “suveltukai”

Būti rastamanu reiškia ne tik laikytis tam tikrų pažiūrų, bet ir valgyti tam tikrą maistą. Yra keli “rastamaniškos” dietos tipai: vieni visiškai atsisako mėsos, teigdami, kad „liesti mėsą tai tas pats kas liesti mirtį“, kiti vartoja tik augalinės kilmės produktus. Vieni valgo žuvį, bet atsisako medaus. Kiti valgo daržoves, tačiau neliečia genetiškai modifikuotų augalų…

Nors dauguma rastamanų nešioja “suveltukus”, tai nėra privaloma.

Manoma, kad tokia šukuosena tarp jamaikiečių pirmąkart buvo suvelta 1940, kuomet juos pasiekė vienos Afrikos čiabuvių genties nuotraukos.

Beje, anksčiau pagal plaukų ilgį buvo matuojama išmintis, žinios ir patirtis. Rastamanai teigia, kad net Biblijoje užsimenama apie “suveltukus”.

Bobas Marley

Regio muzika, be kurios neįsivaizduojamas Rasta judėjimas, gimė Trenchtowne – pagrindiniame Jamaikos sostinės Kingstono lūšnyne.

Šia muziką išpopuliarinęs asmuo Bobas Marley. Tačiau dauguma jį laiko ne tik regio genijumi, bet ir Rasta judėjimo pranašu.

Bobas Marley yra gavęs Jungtinių Tautų „Trečiojo Pasaulio Taikos medalį“. Jis vienija pasaulį savo muzika. Tai bene aiškiausiai iliustruoja faktas, kai Bobo Marley koncerto metu Jamaikos valdžios ir opozicijos atstovai, šiaip nekenčiantys vienas kito, užlipo ant scenos ir paspaudė vienas kitam rankas.

Kaip tik prieš šį koncertą buvo pasikėsinta į muzikanto gyvybę (iki šiol neatpažinti vyrai bandė jį nušauti). Užlipęs ant scenos Marley rodė sužeistą ranką ir aiškino, kad prievarta nėra sprendimas.

Užsienio spauda teigia, kad Bobas Marley buvo “vaisingas medis”. Vaikų su juo susilaukė ne tik jo žmona, bet ir keliolika kitų moterų.

Rasta yra žmogui, o ne masėms

Rastamanai teigia, kad jie nepripažįsta „izmų“ ir nenori būti jų dalimi. Jokio komunIZMo, socialIZMo….

Labiausiai Rasta išpažinėjai vengia „rastamanIZMo“. „Rasta yra religija žmogui, o ne masėms,“ – sako jie.

Galiausiai tyrinėtojai ėmė pripažinti, kad kiekvienas žmogus pagrindines Rasta doktrinas interpretuoja savaip, todėl šis judėjimas labai unikalus ir skirtingas.


Mano išsaugoti straipsniai