Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Jautiesi priklausoma nuo socialinių tinklų? Nepatikėsi

Jautiesi priklausoma nuo socialinių tinklų? Nepatikėsi, kur slypi priežastis

Jei turi priklausomybę nuo feisbuko ir negali susivaldyti nesinaudodama socialiniais tinklais, nesijaudink – tai ne vien tik tavo kaltė. Naujasis mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad kai kurie asmenys turi stipresnį genetiškai užprogramuotą polinkį į socialinius tinklus nei kiti žmonės, nes jų DNR daro įtaką laikui, kuris praleidžiamas internete.

Londono King’s koledžo Psichiatrijos, psichologijos ir neurologijos instituto mokslininkai palygino įpročius internetinėje erdvėje ištirdami 8500 16 m. dvynius. Pusė tiriamųjų buvo identiški dvyniai, kurių genai sutampa 100 proc., kita dalis – neidentiški dvyniai, turintys tik 50 proc. tokių pačių genų. Mokslininkai nustatė, kad kiekvieno asmens genetinis kodas atsakingas už iki 39 proc. bendro internete praleidžiamo laiko ir 24 proc. laiko, praleidžiamo socialiniuose tinkluose.

Anot šiam tyrimui vadovavusios mokslininkės Ziados Ayorech, tai reiškia, kad kiekvienas asmuo gali koreguoti savo internetinius poreikius priklausomai nuo jam reikalingo laiko, praleidžiamo socialiniuose tinkluose. Svarbu suvokti, kad žmonės nėra vien tik pasyviai į aplinką reaguojančios dalelės ir aktyviai renkasi sau patirtis. Taigi šios pasirinktys sietinos su genetiniu polinkiu. Tyrimą atlikę tyrėjai pateikė išvadą, jog priklausomybė nuo socialinių tinklų yra genetinė. Jei tėvai buvo linkę į įvairaus tipo priklausomybes, tikėtina, jog ir jų vaikas bus linkęs į priklausomybes.

Mergina
Mergina
Shutterstock

Priklausomybė nuo socialinių tinklų tampa vis gajesne problema jaunimo gretose. Daugelis užuot leidę laiką su draugais, užsiimdami aktyvia veikla, sportavę ar skaitę knygas, šiuo metu dažniau laiką leidžia naudodamiesi socialiniais tinklais. Nors socialiniai tinklai yra puiki galimybė megzti ryšius, ieškoti veiklos, nemažai jaunuolių naudodamiesi socialiniais tinklais žaidžia žaidimus ar užsiima kitomis ne pačiomis prasmingiausiomis veiklomis.

Anot tyrėjų, patys tėvai turėtų reaguoti į vaikų priklausomybes ir skatinti savo atžalas užsiimti veikla, tobulinančią asmenybę bei skatinančią realų bendravimą.

Žinoma, blogiausia, ką galime padaryti, tai kaltinti tėvus dėl savo priklausomybės socialiniams tinklams. Nors tiesios šiame teiginyje yra, jei iš tiesų trokštame atitrūkti nuo virtualaus pasaulio, būtina dėti pastangas ir stengtis kuo mažiau laiko praleisti socialiniuose tinkluose.

Mano išsaugoti straipsniai