JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Mano draugas ED‘as arba pora žodžių apie anoreksiją

„Aš turiu būti ideali, bet kokia kaina“, „aš tapsiu geresnis, jei kentėsiu,“ – tai jis-  ED‘as – tavo galvoje. Tai ne tavo mintys, tai – ED‘as. Tai ne tavo norai, o ED‘as. Nors kartais ir manai, kad to nori tu, iš tikrųjų tavo liga priverčia tave kentėti. Susipažinkite, tai – ED‘as.

„ED“ (nuo angl. „eating disorder“ – valgymo sutrikimas) – tai būklė, kuri lemia sergančiojo valgymo įpročius. ED‘as neleidžia 5-7% JAV ir maždaug 1% viso pasaulio moterų bei merginų gyventi normalaus, visaverčio gyvenimo.

Tačiau, bachūrai, neišsišiepiam – vyrai taip pat serga šiomis ligomis, tačiau jie sudaro tik 10% sergančiųjų. Dėl klaidingo įsitikinimo, jog vyrai „nesiparina“ dėl savo išvaizdos taip kaip moterys, daug atvejų lieka nediagnozuoti.

ED’as gali sukelti žmogui įvairių pojūčių nuo psichologinių kančių iki gyvybei pavojingų būklių. „Jausmus, susijusius su darbu, mokykla, santykiais, kasdiene veikla ir emocine gerove, nulemia dalykai, kurie buvo ar nebuvo suvalgyti“, – rašo knygos „Išgyventi valgymo sutrikimus” („Surviving an Eating Disorder“) autoriai.

Senas geras draugas

ED‘as buvo žmogaus „draugas“ dar Senovės Graikijoje. Tais laikais valgymo sutrikimui gydyti buvo išrašomas labai elementarus „vaistas“… vedybos.

Viduramžiais, kai bažnyčia dominavo žmogaus gyvenime ir jos buvo įvesta daug naujų „Gavėnių“, labai padaugėjo valgymo sutrikimais besiskundžiančiųjų. Tačiau susilaikymas buvo laikytas valios ir stiprumo įrodymu.

Karalienės Viktorijos epochos laikais, moterys buvo labai suvaržytos. Moteris buvo suprantama kaip išblyškusi ir suveržta korseto efemerinė būtybė, kuriai nedera valgyti, matant kitiems, ir, juolab, jai svetimi bet kokie organizmo gyvybingumo procesai.

Šiuolaikinėje visuomenėje, vystantis grožio industrijai, žmogus priverstas vadovautis mados taisyklėmis, jei nori būti sėkmingas. Ir moters, ir vyro kūno grožis tiesiog garbinami. Tai priverčia daugumą žmonių nertis iš kailio ir imtis bet kokių priemonių, kad atrodytų „pretty as a picture“ („gražūs kaip nuotraukoje“). Kai kurie peržengia sveiko proto ribas, rašo anorex.ru.

Priežastys

Ar kada nors buvote atrakcionų parke, veidrodžių kambaryje? Viename veidrodyje matai „kūdą“ ir „ilgą“ save, kitame esi panašus į hobitą – trumpomis rankytėmis ir kojytėmis bei storuliuku pilvuku. Dar iš kito veidrodžio į tave spokso keistas padaras iškreiptu siluetu. Ir ima juokas.

Jei tavo galvoje gyvena ED‘as, iškreiptą save matai, žiūrėdamas į paprastą veidrodį. Ir juoko tai nesukelia. Žmonėms, kankinamiems valgymo sutrikimų, yra būdingas ydingas savo kūno supratimas.

Būtent dėl to šiuos pacientus sunku išgydyti – jie nesuvokia, kad serga, nejaučia, jog turi bėdų. Jiems gali atrodyti, jog kontroliuodami savo svorį, išgyvendami baisias kančias, jie bus geresni, idealūs bei galės kontroliuoti savo mintis.

ED‘o pasirodymas žmogaus gyvenime gali būti nulemtas daugelio faktorių – genetikos, cheminio organizmo disbalanso, bet dažniausios priežastys yra psichologinės.

Merginos, ypač paauglystės metais, nori būti panašios į žvaigždes, į moteris, kurias mato ant podiumų ar televizijoje. Jos mano, kad privalo būti tokios pat „idealios“ kaip personažai ekrane.

Problemos šeimoje taip pat yra svarbios, vystantis ligai. Žmonės su valgymo sutrikimais yra linkę „užvalgyti“ savo problemas ir stresines situacijas (bulimijos atveju) ir atsisakydami maisto (anoreksijos atveju), pasakoja waldenbehavioralcare.com.

Anoreksija vs bulimija

Yra daug valgymo sutrikimų formų. Tačiau „populiariausi“ – bulimija bei anoreksija. Abiejų šių ligų priežastys yra tos pačios, ligonio siekiai yra panašūs, o gydant daug dėmesio skiriama priežasčiai, verčiančiai žmogų save naikinti tokiu subtiliu būdu.

Anoreksija sergantys žmonės yra linkę save perdėtai kritikuoti, perfekcionistai, jiems gyvybiškai reikia kontroliuoti viską, kas vyksta aplinkui, jie paniškai, įkyriai bijo priaugti svorio. Juos galima matyti besitreniruojančius keletą kartų per dieną – jie padarys viską, kad pasiektų, jų nuomone, „idealų kūną“.

Išskiriami du anoreksijos variantai. Pirmasis, „draudžiančioji“ anoreksija – žmogus visais įmanomais būdais vengia maisto, skaičiuoja kalorijų kiekį. Antrasis, „išsivalymo“ anoreksija – ligoniai naudoja vidurius laisvinančius vaistus ir iškart po valgymo dirbtinai sukelia vėmimą.

Sergantieji anoreksija meluos jums, jog pietavo pas draugą, nenori valgyti ar ieškos priežasties pavalgyti vieni (iš tikro, likę vieni maisto atsikratys).

Anoreksikėms būdingos vadinamosios „obsesijos-kompulsijos“, kitaip sakant, su valgymu bei maisto gaminimu susijusios įkyrybės bei ritualai. Pavyzdžiui, jos ilgai kramtys maistą, vengs valgyti, kitiems stebint, ar smulkiai pjaus viską. Dėl sumažėjusios skrandžio apimties persivalgymo jausmas atsiranda nuo labai mažų maisto kiekių.

Kitaip nei anoreksikai, bulimija sergantys žmonės paprastai yra normalaus svorio. Susidūrę su kliūtimi, bulimikai linkę susidoroti su problema, ją „užvalgydami“.

Suvalgius milžiniškus kiekius paprastai lengvai virškinamo maisto, jie pradeda jausti kaltę bei gėdą, tai priverčia ieškoti būdo atsikratyti suvalgyto maisto, paprastai išvemiant ar intensyviai treniruojantis.

Kas būna ir kur kreiptis

Abiejų ligų pasekmės yra vienodos. Organizmas yra marinamas badu, atsiranda elektrolitų disbalansas. Dėl nepakankamos mitybos slenka plaukai, lūžinėja nagai, 50% sergančiųjų vystosi osteoporozė (kaulus tampa daug lengviau sulaužyti), dėl per mažo riebalų sluoksnio žmogui nuolat šalta.

Organizmas, stengdamasis kompensuoti savo energijos poreikius, pradeda semtis jos iš raumenų – taip išsivysto raumenų distrofija bei širdies nepakankamumas (suardomas širdies raumuo ir širdis tampa nepajėgi aprūpinti organizmą krauju), tai yra anoreksija sergančiųjų mirties priežastis.

Dėl nepakankamos leukocitų gamybos silpsta imunitetas. Dėl dažno vėmimo genda dantys, pažeidžiamas virškinimo traktas. Merginoms pasireiškia amenorėja (dingsta mėnesinės), vaikinams trinka lytinė funkcija (ate, erekcija!). Ir tai dar ne visos ED‘o dovanos…

Gydymas negali apsiriboti vien svorio atstatymu. Susigrąžinus pilvuką, pasimatymai su psichologu vyks dar ilgai. Tokiems žmonėms labai reikalinga psichoterapeuto pagalba ir artimųjų palaikymas. Dažnai tenka ilgai paviešėti reabilitacijoje.

Tačiau sunkiausia – padėti žmogui suprasti, jog jis turi problemą, kadangi ED‘o draugai dažniausiai nesuvokia, kad papuolė į blogą kompaniją. Deja, liūdnoji statistika rodo, kad 5-20% susirgusių miršta nuo komplikacijų.

Ar nusižudo…

Jei manote, kad jums ar jūsų artimam žmogui reika pagalbos, nedelskite. Kontaktų, naudingų nuorodų bei specializuotų centrų kontaktus rasite www.valgymosutrikimai.lt.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Mano išsaugoti straipsniai