KLAUSIMAS: aš per jauna būti užjaučiančia teta, bet būtent taip mane traktuoja mano draugai vaikinai, kurie išsipasakoja man visas savo problemas, o tada pradeda draugauti su kokia nors populiaresne pana.
Aš esu 15 metų mergina ir visi kreipiasi į mane su savo problemomis. Viena draugė nustojo valgyti, nes mano, kad yra per stora, todėl bandau priversti ją valgyti. Kita nuolat kalba apie savižudybę ir didžiąją laiko dalį praleidžia verkdama vonioje.
Dar kita draugė, kuri sakosi esanti mano geriausia draugė, turi savų problemų. Visi vadina ją „šliun*ra“ ir aš visada jos išklausau, bet, kai tik pasitaiko galimybė, ji pradeda bendrauti su populiaresniais žmonėmis.
Aš stengiuosi visus pralinksminti ir išklausyti jų perdėtai dramatizuojamų problemų ir kitokių nesąmonių. Bet mane nervina tai, kad mano problemos niekam nerūpi.
Neseniai mane paliko mano vaikinas ir pradėjo draugauti su viena iš mano draugių. Aš turiu šypsotis, nors viduje man iš skausmo plyšta širdis. Taip pat aš stengiuosi neatsilikti mokykloje ir gauti gerus pažymius.
Mano mama neleidžia man lankyti jokių būrelių (pvz., čiuožimo būrelio), todėl man auga svoris. Vienas mano mokytojas pasiūlė man lankyti kūrybinio rašymo kursą, bet aš negaliu dėl namų darbų.
Dėl įvairumo noriu, kad šį kartą man kas nors patartų.
ATSAKYMAS: nuspręsk, kiek laiko ir energijos nori skirti draugų problemų sprendimui. Malonu, kai visi tave laiko užjaučiančia teta, bet, visų pirma, turi rūpintis savo gyvenimu.
Atrodo, kad tavo tariama geriausia draugė yra tikra manipuliatorė. Kitą kartą, kai ji išmainys tave į populiariausią mergaitę klasėje, pasakyk jai, kad jos elgesys tave skaudina ir ji negali tikėtis, kad, jei ji ir toliau taip elgsis, tu būsi šalia, kai jai tavęs reikės.
Skaudu, kai vaikinas palieka tave dėl kitos, bet tu puikiai laikaisi. Iš tikrųjų labai svarbu brendimo laikotarpiu pajusti, ką reiškia būti atstumtai, nes, priešingu atveju, tai bus pirmas dalykas, su kuriuo susidursi, kai būsi suaugusi. Be to, tu išmokai užsiauginti „storą odą“.
Jei tau kyla problemų dėl namų darbų, stenkis per atostogas padirbėti ties tais dalykais, kurie tau sekasi sunkiausiai. Kiekvieną dieną tam skirta valanda tikrai daug ką pakeis. Dar geriau, jei sugebėsi tam skirti dvi valandas.
Kai rugsėjį grįši į mokyklą, pasakyk mokytojams apie tai, kad mokeisi papildomai ir paprašyk pagalbos, jei yra dalykų, kur manai, kad tau reikia papildomos pagalbos.
Kad išlaikytum gerą formą, tau nereikia čiuožimo būrelio, nors, sutinku, tai linksmas užsiėmimas ir sunku, jei tėvai neturi tam pinigų. Tačiau bėgiojimas ar spartusis ėjimas nieko nekainuoja ir taip pat padeda sudeginti kalorijas.
Pasakyk savo mokytojams, kurie siūlo tau lankyti kūrybinio rašymo kursą, kodėl negali to daryti. Pasakyk jiems, kad norėtum lankyti šį kursą, bet tau reikia pagalbos tai įgyvendinant. Galbūt jie pasiūlys būdą, kaip tai padaryti, o priešingu atveju jie bent jau žinos, kad esi susidomėjusi ir paminės tave geru žodžiu, kai rašys ataskaitas.
Taigi, svarbiausias mano patarimas tau – spręsk visas savo problemas po vieną.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.