Niekam ne paslaptis – visą pasaulį ištiko krizė. Lietuvą taip pat. Tikriausiai blogiau ir būti negali. Kita vertus, ta nelemtoji krizė gali turėti ir privalumų, pavyzdžiui, žmonės yra priversi suktis kaip tik gali, t.y. ieškoma įvairių taupymo būdų, išrandama naujų technologijų, kurioms reikia mažiau išteklių…
Ar moksleiviai taupo? Kaip, kur ir kada?
Kilus šiems klausimams, buvo atliktas tyrimas – siekta išsiaiškinti, ar mums, moksleiviams, svarbus pajamų mažėjimas. Tyrimo metu buvo apklausti moksleiviai iš įvairių Vilniaus mokyklų.
Taigi „Mokyklos Frontui” smalsu, kur ir kodėl moksleiviai išlaidauja, bei ko jie neatsisakytų net ir sunkiausiais krizės metais.
Aurelija, 17 m.: „mano piniginė krizės nejaučia – tėvai duoda tiek pat pinigų, kiek davė ir anksčiau. Kadangi turiu šiokį tokį darbą, atsiradę nauji projektai papildo piniginę, todėl specialiai netaupau.
Daugiausiai pinigų išleidžiu kavai, nes praktiškai esu priklausoma nuo jos. Na, o sunkiausiais krizės metais neatsisakyčiau miego: kad ir kiek reikėtų dirbti ir stengtis prasimaitinti, vis tiek miegas man yra šventas dalykas.“
Laura, 17 m.:„ na, šiaip taupau visada, tikriausiai dėl to, kad taip išauklėjo tėvai. Išlaidauju ten, kur, mano manymu, yra reikalingiausia.
Šiuo metu leidžiu sau papramogauti, to tikrai niekada neatsisakyčiau: vakarėliai, kinas, spektakliai, teatras, koncertai… Kad ir kokia krizė bebūtų, tikrai neatsisakyčiau vakarų su geriausiais draugais.“
Edita, 18 m.: „krizės metu tenka atsisakyti kai kurių dalykų, bet taupyti vis tiek neišeina, nes viskas pabrangę. Tada taip ir gaunasi, kad kažko atsisakęs vis tiek moki tiek pat, kiek ir anksčiau, ne krizės metu.
Labiausiai išlaidauju? Hmm… Sunku pasakyti, nes dabar per daug sau leisti negaliu… Tikriausiai prieš egzaminus dažniau tenka pirkti įvairias knygeles, brošiūras, kurios suteikia reikiamos informacijos.
Kazys, 19 m.: „taip, šiuo metu tikrai stengiuosi taupyti, nes krizė tikrai jaučiasi. Iš tėvų gaunu mažiau pinigų, taupyti nelabai ir išeina, nes viskas brangsta.
Daugiausiai savo santaupų išleidžiu rūbams ir cigaretėms. Kad ir kokia ta krizė bjauri būtų, niekada neatsisakyčiau automobilio. Tai mano didžiausia aistra!“
Taigi, apibendrinus apklausos duomenis matyti, krizę labiausiai jaučia mūsų tėvai, o ne mes – moksleiviai. Žinoma, reikia taupyti visiems: ir mums, ir tėvams.