Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!

Daug žadantys santykiai. Kokie jie?

Kartais atrodo, kad neįmanoma sutikti tobulo žmogaus. Ir nėra to vienintelio… Tačiau kartais taip nutinka, kad atsiranda, tas skirtasis tik tau. Tada visiškai nesvarbu, kad ledais nepasidalino tavo mažasis broliukas ar netikėtai mokytoja pakvietė atsakinėti.
Tada, kai turime mylimą žmogų, mes būname laimingi. Yra visiškai normalu santykių pradžioje į pasaulį žiūrėti per rožinius akinius. Tačiau kai kuriems tie rožiniai akiniai virsta akidangčiais, neleidžiančiais pamatyti, kad mylimas žmogus ne toks jau tobulas, kaip tu nori…


Kokie santykiai yra geri?

Tikiuosi, kad tu ir tavo antroji pusė mylite vienas kitą ir gražiai elgiatės vienas su kitu. Nesi tikras/-a, kad taip yra? Pagalvok, ar jūsų santykiams būdingos šios savybės:

Tarpusavio pagarba. Ar jis/ji supranta, koks tu esi šaunus/-i? Svarbu, kad tavo vaikinas arba mergina vertintų tave tokį, koks/-ia esi – už tavo humoro jausmą, tavo pomėgį žiūrėti realybės šou ir t.t.

Ar tavo partneris išgirsta, kai sakai, kad kažką darydamas/-a jautiesi negerai ir atsižvelgia į tai? Pagarba santykiuose reiškia, kad tavo antroji pusė vertina tave kaip asmenybę ir supranta bei atsižvelgia į tavo nuostatas ir nubrėžtas ribas.

Pasitikėjimas. Kalbiesi su savo klasioku/-e, o tuo metu pro šalį eina tavo vaikinas/mergina. Ar jis/ji susierzina, ar tiesiog eina toliau, nes žino, kad niekada jo/jos neapgautum?

Kartais normalu truputį pavydėti – pavydas yra natūrali emocija. Tačiau svarbu tai, kaip elgiasi pavydintis asmuo. Be pasitikėjimo ir valdomo pavydo gerų santykių būti negali.

Sąžiningumas. Sunku pasitikėti žmogumi, kuris nėra sąžiningas. Ar kada nors pagavai savo merginą/vaikiną meluojant? Galbūt ji/jis pasakė tau, kad turi darbų penktadienio vakarą, o tu pamatei ją kine su draugais? Kai kitą kartą ji/jis sakys, kad turi darbo, tau bus sunku patikėti ir tavo veidelis nuliūs…

Palaikymas. Tavo antroji pusė turėtų palaikyti tave ne tik tada, kai tau sunku. Kai kurie žmonės puola padėti, kai žemė slysta tau iš po kojų, tačiau kai tau viskas gerai, jų nebūna nė kvapo (ir atvirkščiai).

Jei jūsų santykiai stiprūs, tuomet tavo antroji pusė yra tas žmogus, ant kurio peties gali išsiverkti, kai sužinai, kad tavo tėvai skiriasi, ir su kuriuo gali švęsti, gavęs/-usi vaidinime pagrindinę rolę.

Lygybė. Santykiuose reikia mokėti ir duoti, ir imti. Ar rinkdamiesi filmą, darote tai pakaitomis? Ar būdami drauge susitinkate su tavo draugais taip pat dažnai, kaip su jo/jos draugais?

Aišku, nereikia skaičiuoti susitikimų, kad įsitikintumei, jog viskas vyksta po lygiai. Tačiau jei lygybės nebus, tu tai pajusi. Santykiai greitai tampa nepakeliami, jei jie tampa kovos dėl įtakos zona, jei kažkuris nori dominuoti visą laiką.

Laisvė būti savimi. Jei norite puikiai sutarti, kiekvienam teks daryti kompromisus. Tačiau tai nereškia, kad turi prarasti save. Pradėję draugauti, abu turėjote savo atskirus gyvenimus (šeimą, draugus, pomėgius) ir tai neturėtų pasikeisti.

Nei vienas iš jūsų neturite apsimetinėti, kad mėgstate kažką, kas jums iš tiesų nepatinka, nebesimatyti su savo draugais ar draugėmis, atsisakyti mėgstamo užsiėmimo. Taip pat turėtum nenustoti tobulėti, ieškoti naujų pažinčių ir judėti į priekį.

Susikalbėjimas. Turbūt esi girdėjęs/-usi kalbų apie tai, kaip vaikinai ir merginos negali susikalbėti. Visi žinome, kiek daug prasmių turi frazė „Ne, viskas gerai“.

Jei nesi tikras/-a, kad supratai, ką nori pasakyti tavo draugas/-ė, paprašyk patikslinti, kad išvengtum nesusikalbėjimo.

Niekada nenutylėk kažko, vien dėl to, kad bijai pasirodyti kvailas/-a ar nesupratingas/-a. Jei tau reikia laiko apmąstyti kažką, supratingas žmogus niekada nespaus tavęs išsakyti savo nuomonę tuoj pat.


Kai santykiai „eina“ velniop

Santykiai nėra geri ir nuoširdūs, jei esama šiurkštaus, nepagarbaus, kontroliuojančio ar įžeidžiančio elgesio apraiškų.

Kai kurie gyvena su nuolat besipykstančiais ir įžeidinėjančiais vienas kitą tėvais – emociškai, žodžiais arba fiziškai. Kai kuriems, taip užaugusiems žmonėms, šitoks elgesys atrodo visai normalus ir priimtinas. Tačiau taip neturi būti!

Tokios savybės kaip gerumas ir pagarba yra būtinos, norint sutarti. Žmonėms, kurie nėra išsiugdę tokių savybių, gali prireikti terapijos kurso ir tik tada jie bus pasiruošę normaliems santykiams.

Tačiau reikia nepamiršti ir savęs. Bet kokie santykiai, kuriuose esama įžeidžiančio elgesio, turėtų būti nutraukti. Tęsti tokius santykius gana pavojinga.

Įspėjamieji ženklai

Kai vaikinas ar mergina žodžiais tave užgaulioja, kalba grubiai žemina tave, naudoja fizinį smurtą ar verčia tave turėti lytinių santykių – tai svarbus įspėjamasis ženklas.

Paklausk savęs, ar tavo vaikinas/mergina:

Supyksta, kad nemeti visko dėl jo/jos?

Kritikuoja tavo aprangą ar išvaizdą, sako, kad niekada niekas nenorės su tavimi draugauti?

Neleidžia tau susitikti su draugais ar bendrauti su kitais vaikinais/merginomis?

Nori, kad mestum užsiėmimą, kuris tau patinka?

Pakelia ranką prieš tave, kai būna įpykęs/-usi?

Verčia tave artimiau bendrauti, nei tu nori?

Tai ne vieninteliai klausimai, kuriuos vertėtų sau užduoti. Jei jauti, kad tavo vaikinas/mergina bando tave kontroliuoti, verčia tave blogai jaustis, atskiria tave nuo viso likusio pasaulio arba – tai labai svarbu – žeidžia tave fiziškai arba seksualiai, tuomet laikas nutraukti viską, ir kuo greičiau.

Papasakok geram draugui/-ei arba šeimos nariui apie tai, kas vyksta.

Yra lengva teisinti draugą/-ę dėl smurto, savininkiškumo bei pykčio, ypač tada, kai myli. Tačiau net jei žinai, kad žeidžiantis tave asmuo tave myli, venk būti auka. Niekas nenusipelnė būti mušamas, stumdomas ar verčiamas daryti tai, ko nenori.

Kodėl kai kurie santykiai būna tokie sudėtingi?

Ar kada nors girdėjai, kad kitam sunku tave mylėti, jei tu nemyli savęs? Tai didelė kliūtis santykiams, kai vienas ar abu partneriai turi problemų dėl savivertės.

Tu neprivalai turėti vaikino ar merginos, kad būtum nuostabus žmogus. Būk patenkintas/-a savimi ir neprisiimk atsakomybės dėl kieno nors kito laimės.

Ką daryti, jei jauti, kad tavo vaikinas/mergina per daug iš tavęs nori? Jei santykiai tampa našta ir neteikia džiaugsmo, verta susimąstyti, ar tai tinkamas partneris tau.

Ar pastebėjai, kad kai kurių paauglių santykiai netrunka ilgai? Nevertėtų stebėtis – kiekvieną dieną tu augi ir keitiesi, tad gali būti sudėtinga pakęsti ir kitą besikeičiantį žmogų.

Galbūt iš pradžių atrodote vienas kitam tobuli, tačiau tai gali pasikeisti. Jei vis tiek laikysiesi įsikibęs/-usi tų santykių ir jausmų, yra didelė tikimybė, kad jie tau apkars.

Geriau draugiškai išsiskirti nei likti drauge, kai vienas ar abu jaučiatės „išaugę“ iš tos meilės. Prieš dairydamasi/-sis naujos simpatijos, būk garbinga/-as ir nutrauk santykius su savo dabartine antra puse.

Santykiai su mylimu žmogumi gali būti vienas geriausių dalykų tavo gyvenime. Jie gali būti kupini džiaugsmo, romantikos, stiprių jausmų, o kartais ir širdies skausmo.

Nesvarbu, ar turi porą, ar ne, visada gerai yra būti išrankiam asmenims, su kuriais nori artimai bendrauti. Jei vis dar lauki, neskubėk ir siek susipažinti su kuo daugiau žmonių.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai