KLAUSIMAS: Esu septyniolikmetė. Neseniai išsiskyriau su vaikinu. Man jis labai patiko. Dabar labai kenčiu. Nesakysiu, kad gyvenimas neteko prasmės, tačiau dar niekada taip nekentėjau… Jis prašo likti draugais, tačiau nežinau, ar to noriu. Jaučiuosi „sugadinta“. Ar galima likti draugais po išsiskyrimo?
ATSAKYMAS: ir taip, ir ne. Visi žinome porų, kurios geriau sutaria po išsiskyrimo, tačiau tai yra retenybė ir dažniausiai tokio tipo draugystės vis dar slepia neišspręstus buvusių santykių klausimus.
Dažniausiai tada nė vienas iš buvusios poros nėra pasiruošęs arba nesugeba eiti pirmyn ir pradėti naują gyvenimą.
Buvimas atvirai priešišku savo buvusiam partneriui demonstruoja neišspręstas problemas ir slepiamus jausmus. Buvimas labai geru draugu su žmogumi, su kuriuo anksčiau siejo aistra, nėra subrendusio ir civilizuoto žmogaus elgesys, kaip galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Tai yra labai pozityvus ir pageidaujamas dalykas, kad jūs ir buvęs jūsų partneris galėtumėte sugyventi taikiai ir rodyti vienas kitam abipusę pagarbą.
Būti tame pačiame vakarėlyje ir linksmintis kartu bei atskirai – geras dalykas. Pasirodyti vakarėlyje kartu, būti kartu visą naktį tik todėl, kad jūs draugai – blogas dalykas.
Ar suprantate skirtumą? Normalu būti draugiškiems, netgi būti draugais, tačiau nenormalu būti kartu kaip porai, kai nesate oficiali pora.
Draugaujant su buvusiu vaikinu, bus dalykų, su kuriais turėsite susitaikyti. Tam prireiks laiko, tai nebus paprasta, iškils daug konfliktų, nes kažkada jūs buvote daugiau nei draugai.
Jūs negalite ir neturite norėti būti geriausiais draugais, jūs ir jūsų buvęs vaikinas pasijusite nejaukiai, kai vienas arba abu susirasite naujus partnerius.
Per daug artima draugystė su buvusiu partneriu gali sukelti problemų naujuose jūsų santykiuose, ir jei jūs kaip pora išsiskyrėte dėl tam tikrų problemų, jos ir vėl gali iškilti.
Jei tikrai nebegalvojate apie šį žmogų kaip apie buvusį partnerį, o galvojate apie jį tik kaip apie draugą, tuomet galite kartu sukurti naujus santykius, tačiau, jei matote jį kaip savo „buvusįjį“, tai visuomet trukdys jūsų draugystei.
Kaip žinoti, kad pasiekėte tą paslaptingą tašką, kai galite būti „tik draugais“?
Paprasčiausiai: kai kas nors paklaus jūsų apie buvusį partnerį, jūsų atsakymas prasidės žodžiais „Mano draugas“, o ne „Mano buvęs“.
Jei kam nors paklausus apie buvusį jūsų partnerį, jūs automatiškai atsakysite apie jį taip, kaip atsakytumėte apie bet kurį kitą savo draugą – jūs pasiekėte magišką tašką, kai tikrai sąžiningai tapote draugais. Šaunu.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.