Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

Siaubingai tingiu

KLAUSIMAS: turiu vieną problemą. Pasidariau visiškas tinginys. Iš tikrųjų, kai buvau dar mažas visada patingėdavau padaryti namų darbus ar padėti tėvams, bet su laiku tai dingo.
12 – 13 pradėjau tvarkytis (draugai netgi vadindavo pedantu, neapkenčiau netvarkos) ir šiaip, darydavau viską, ką reikia.


Bet jau kokį mėnesį tiesiog neatpažįstu savęs. Pradėjau viską atidėlioti „rytojui”, o jam atėjus vėl darau tą patį. Reikia nueiti į mokyklą – aš nenueinu. Reikia padaryti pamokas – nepadarau.

Ko netingiu, tai sėdėti prie „kompo“ ir eiti į kiemą. Aš nežinau, kaip man visą tą tingulį nugalėti. Kartais sėdžiu ir galvoju, kad reikia eiti padaryt namų darbus, bet taip ir prasėdžiu, kol nueinu miegoti.


Savaitgaliais miegu iki 12h. Tada prastumiu laiką ir jau kokią 17h. labai užsinoriu miego. Tai galvą skauda, tai šiaip tingisi. Galvojau, pailsėjus porą savaičių, tai praeis, tačiau kuo toliau, tuo labiau grimztu į tingėjimo liūną. Ką daryti, kaip netingėti? Jaučiuosi kaip visiškas mėmė, kuris tik sugeba sėdėti išsidrėbęs ant sofos…

ATSAKYMAS: tokį laišką galima suprasti ir kaip pajuokavimą, ir kaip rimtą problemą. Kadangi parašei apie savo rūpestį, matyt, yra kelios priežastys, kodėl tai padarei.


Pirmiausia trumpai paminėsiu, kodėl žmonės rašo laiškus. Vieniems – tai laiko praleidimas ir „bajeris“, galimybė išsilieti ar pažaisti. Kitiems – tai noras išbandyti, ar aplinkiniai domisi problemomis. Mes susidomėjome.

Kadangi rašai, kad kaip koks meškinas žiemą mažai judi ir labai daug miegi, man rūpi sužinoti, kodėl taip yra. Pats paprasčiausias būdas – nesukti galvos: „jis tiesiog pasidarė tinginys“. Bet kodėl gi tas lokio miegas ir nenoras nieko veikti užklupo vasarą?

Gerai pagalvojus ir apsidairius, matome – pavasarį visi atgyja, pažvalėja ir pralinksmėja, net ir po ilgos žiemos ar sunkaus trimestro, bei vitaminų ir šviesos stygiaus.

Todėl pagalvok, apie kelis dalykus. Vienas jų – gal tai kokia nors kūno liga, taip stipriai sulėtinusi ir nuslopinusi visą tavo organizmą. Ją nustatyti gali tik gydytojai, todėl pats laikas kreiptis. Bus nelabai profesionalu spėlioti, bet tai gali būti, pavyzdžiui, skydliaukės sutrikimas arba dar kokia nors liga.


Kitas dalykas – gal tai sielos liga, pasireiškianti kūne. Gal tave ištiko koks nors rimtas sukrėtimas, kurį tu ignoravai, bet kūnas sureagavo labai „depresiškai“. Gal esi labai nusivylęs kuo nors. Gali būti ir taip, kad tau tiesiog pavasarinė depresija.

Kartais tai neapgalvotai vadiname – tingėjimu. Tingėjimu nepavadinsi priežasties, dėl kurios žmonės gadina savo gyvenimą. Juk tikrai turi būti kažkas, dėl ko vis labiau atidėlioji svarbius reikalus…

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai