Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Sveikata pagal zodiako ženklą
Sveikata

Populiariausi sveikatos mitai: kas tiesa, o kas – ne?

Sveikatos patarimai dažnai mus pasiekia iš įvairiausių šaltinių – draugų, socialinių tinklų, straipsnių ar senųjų tradicijų. Tačiau ne visi šie patarimai yra moksliškai pagrįsti. Šiame straipsnyje aptarsime populiariausius sveikatos mitus ir išsiaiškinsime, kas tiesa, o kas tik gąsdinanti ar klaidinanti informacija.


1. Mitas: Jei gersi daug vandens, oda taps lygesnė ir gražesnė.

Tiesa ar ne? Iš dalies tiesa.
Gerti pakankamai vandens yra svarbu bendrai sveikatai, tačiau tiesioginis poveikis odos būklei nėra toks aiškus. Odos drėgmė priklauso nuo išorinės priežiūros ir natūralios odos barjerinės funkcijos. Jei esate dehidratuotas, tai gali paveikti odos elastingumą, tačiau perteklinis vandens vartojimas nesuteiks stebuklingos jaunatvės.

Kaip išgerti daugiau vandens
Geriamas vanduo

2. Mitas: Cukrus sukelia hiperaktyvumą vaikams.

Tiesa ar ne? Ne.
Nors daugelis tėvų mano, kad cukrus daro jų vaikus itin aktyvius, moksliniai tyrimai to nepatvirtina. Hiperaktyvumas dažniau kyla dėl situacinių veiksnių, pavyzdžiui, emocinio jaudulio gimtadienio vakarėliuose, o ne dėl suvalgyto cukraus kiekio.


3. Mitas: Vitaminas C apsaugo nuo peršalimo.

Tiesa ar ne? Iš dalies tiesa.
Vitaminas C stiprina imuninę sistemą, tačiau jis negali visiškai apsaugoti nuo peršalimo. Kai kuriuose tyrimuose nustatyta, kad reguliarus vitamino C vartojimas gali šiek tiek sutrumpinti peršalimo trukmę, tačiau tai nėra stebuklinga prevencinė priemonė.


4. Mitas: Mikrovalymo krosnelės spinduliuotė kenkia sveikatai.

Tiesa ar ne? Ne.
Mikrobangų krosnelės veikia elektromagnetine spinduliuote, tačiau ji nėra pavojinga sveikatai, jei prietaisas naudojamas tinkamai. Šios bangos nesunaikina maistinių medžiagų ir nedaro maisto „radioaktyviu“. Tai greitas ir saugus būdas gaminti maistą.


5. Mitas: Valgymas po 18 val. skatina svorio augimą.

Tiesa ar ne? Ne.
Laikas, kada valgote, nėra pagrindinis veiksnys svorio augimui. Svarbiausia yra bendras suvartotų kalorijų kiekis per dieną. Jei valgote vėlai vakare, tačiau kalorijų neviršijate, svorio nepriaugsite. Tačiau svarbu rinktis lengvai virškinamus produktus, kad nesutrikdytumėte miego.


6. Mitas: Riebalai – blogi sveikatai.

Tiesa ar ne? Ne.
Riebalai yra būtini mūsų organizmui. Sveikieji riebalai, tokie kaip omega-3 ir omega-6, padeda išlaikyti smegenų funkciją, sveiką odą ir hormonų balansą. Svarbu vengti tik transriebalų, kurie yra kenksmingi.


7. Mitas: Skiepai gali sukelti autizmą.

Tiesa ar ne? Absoliučiai ne.
Šis mitas kilo iš diskredituoto tyrimo, kuris buvo paneigtas daugybės mokslinių studijų. Skiepai yra vienas efektyviausių būdų apsaugoti nuo pavojingų ligų ir neturi jokio ryšio su autizmu.


8. Mitas: Glitimo netoleruoja daugelis žmonių.

Tiesa ar ne? Iš dalies ne.
Tik maža dalis žmonių kenčia nuo celiakijos – autoimuninės ligos, dėl kurios organizmas netoleruoja glitimo. Tačiau daugeliui žmonių glitimas nėra kenksmingas, o jo vengimas be būtinybės gali netgi apriboti svarbių maistinių medžiagų gavimą.


9. Mitas: Antibakterinis muilas geriau apsaugo nuo bakterijų.

Tiesa ar ne? Ne.
Paprastas muilas yra toks pat efektyvus kaip ir antibakterinis. Be to, per dažnas antibakterinių produktų naudojimas gali skatinti atsparių bakterijų atsiradimą.


10. Mitas: Šalto oro poveikis gali sukelti peršalimą.

Tiesa ar ne? Ne.
Peršalimą sukelia virusai, o ne šaltas oras. Tačiau šaltuoju metų laiku daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose, kur virusai lengviau plinta.


Kodėl svarbu žinoti tiesą apie sveikatą?

Mitai apie sveikatą gali ne tik klaidinti, bet ir trukdyti priimti teisingus sprendimus dėl savo gerovės. Pasitikėkite patikimais šaltiniais, kaip gydytojai ar moksliniai tyrimai, ir visuomet kritiškai vertinkite nepatikrintą informaciją.

Mano išsaugoti straipsniai