NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

Jamesas Brownas: kas pasakė „I feel good!“?

2006-ųjų Kalėdos buvo pažymėtos ne tik dovanom ir visuotiniu džiaugsmu. Per jas muzikos pasaulis neteko, matyt, antrojo karaliaus po Elvio. Kelių naujų ir iki šiol populiarių muzikinių krypčių kūrėjas, ekstravagantiškas šokėjas bei keisto ir kartu malonaus balso savininkas. Ir tai tik kelios Jameso Browno savybės, kurias jis padovanojo pasauliui per savo 73 metų gyvenimą.
Nepavydėtina vaikystė


Visiškai nekeista, jog Jameso Browno vaikystė buvo tikrai nelengva. Kaip ir daugelio kitų iškilių XX amžiaus asmenybių jo gyvenimo pradžia buvo, švelniai tariant, nekokia. Tėvai išsiskyrė, kai jam tebuvo ketveri metai, nes motina paliko šeimą dėl kito vyro. Kelerius metus pagyvenęs su tėvu, Mažasis Jaunėlis buvo atiduotas auginti tetai, kuri buvo viešnamio Džordžijoje savininkė.

Vaikystėje būsimajai žvaigždei pragyvenimui teko užsidirbti įvairiausiais būdais. Jam teko rinkti medvilnę, valyti batus, šluoti parduotuves, plauti mašinas. Bet jau tada jis bandė laimę talentų konkursuose. Jamesas savarankiškai išmoko groti lūpine armonikėle, kurią jam padovanojo tėvas. O pianiną, gitarą bei būgnus jis įvaldė dėl tetulės viešnamio lankytojų, kurie mergino ten gyvenančias naktines plaštakes.

Tačiau nė septynių klasių nebaigęs vaikis, diena iš dienos besitrinantis gatvėje, netruko papulti į bėdą. Būdamas šešiolikos, būsimasis soul karalius buvo apkaltintas ginkluotu apiplėšimu bei vagystėmis iš automobilių. JAV teismas nuteisė jį nuo 8 iki 18 metų kalėjimo nepilnamečių pataisos kolonijoje.

Kolonijoje atrastas soul krikštatėvio talentas

Būdamas kalėjime, Jamesas Brownas nepamiršo, jog moka ir dainuoti. Pataisos kolonijoje jis net įkūrė muzikinę grupę, kuri grojo savo pačių pasigamintais muzikiniais instrumentais. Vieno iš tokių pasirodymų metu iš už kalėjimo tvoros stulbinančiai dainuojantį bei šokantį vaikinuką pastebėjo Bobbis Byrdas. Pastarasis padėjo jaunajam atlikėjui grįžti į laisvę ir suteikė jam pastogę virš galvos. Netrukus jis prisijungė prie savojo geradario muzikinės grupės. Taip prasidėjo bent penkis dešimtmečius trukusi muzikinė karjera, pakerėjusi visą pasaulį bei suteikusi mums galimybę pažinti nuostabų žmogų bei atlikėją – Jamesą Browną, soul krikštatėvį.

Funk, rep, hip – hop tėvas

“Disco is James Brown, hip – hop is James Brown, rap is James Brown, you know what I’m saying? You hear all the rappers, 90 percent of their music is me”. Šiuos žodžius Jamesas Brownas ištarė 2003 metais. Tuomet, kai jau buvo aišku, jog tai jis, o ne kas kitas padėjo pamatus disko stiliui, repui bei hip – hopui.

Pradėjęs nuo bliuzo bei gospel muzikos, jis pamažu keitė savo skonį bei poreikius. 60 – taisiais beeksperimentuodamas jaunasis dainininkas sukūrė dainą “Cold Sweat”, kurioje tebuvo keli akordai. Tai buvo pirmasis tikrasis funk stiliaus kūrinys. Kiek vėliau savo dainavimą jis pakeitė savotišku deklamavimu, kuris turėjo didžiulės įtakos repavimui. Jau nekalbant apie vėliau atsiradusį hip – hopą.

Per savo muzikinę karjerą, Jamesas Brownas parašė daugiau kaip 5500 dainų ir melodijų. Tarp jų buvo apie 120 singlų, patekusių į hitų sąrašus. Tačiau tai tik skaičiai, kurie parodo nebent tik tiek, kiek daug ir kaip sunkiai šis žmogus dirbo tam, kad pradžiugintų savo klausytojus. Tarp geriausiųjų jo kūrinių paminėtini tokie, kaip “I got you (I feel good)”, “Get up (I feel like being a) sex machine” bei “Georgia – Lina”. O tai, kad jis dirbo ir labai sunkiai, įrodo ir tai, kad iki pat savo dienų galo jis rengė koncertus, į kuriuos susirinkdavo iki 80 000 muzikos gerbėjų. Būdamas jaunesnis Jamesas Brownas atlikdavo po 330 koncertų per metus. Neveltui jis save vadino “The Hardest Working Man in Show Business”.

“Rolling Stones” bijojo lipt į sceną

Soul krikštatėvio nuomonė apie savo paties pasirodymus buvo tokia: “give people more than what they came for – make them tired, ‘cause that’s what they came for”. Ir jis su kaupu pateisindavo savo žodžius. Jo koncertai garsėjo trukme bei tempu, kurio jis nelėtindavo iki pat pabaigos. Žmones žavėjo ne tik atlikėjo muzikiniai sugebėjimai, bet ir jo elgesys scenoje, šukuosenos bei apranga. Iš savo grupės narių jis visuomet reikalaudavo, kad jie visada dėvėtų nepriekaištingai sutvarkytą kostiumą, avėtų išblizgintus batus. Visa tai jie gaudavo iš paties Jameso Browno rankų, tad nenuostabu, jog išeinant iš grupės jis pareikalaudavo grąžinti rūbus atgal. Už menkiausius tvarkos bei JB’s taisyklių pažeidimus, grupės nariai buvo baudžiami piniginėmis baudomis.

Per vieną pasirodymą Jamesas Brownas netekdavo nuo 0,5 iki 3 kilogramų savo svorio! Kartais po koncertų jam net tekdavo sušvirkšti gliukozės tirpalo injekciją tam, kad išsekęs atlikėjas galėtų bent kiek atsigauti. Vėlesniais metais ant scenos visuomet stovėdavo deguonies balionas su kauke. Pridusęs dainininkas tarp kūrinių atsigaivindavo vėsaus deguonies gurkšniu.

Pasirodymai būdavo tokie stulbinantys, kad 1964 metais, “The T.A.M.I. Show” metu po jo turėję pasirodyti “Rolling Stones” buvo pasibaisėję ir bijojo įžengti į sceną, nes suprato, jog šis žavingas atlikėjas papirko publiką savo charizma.

Pykosi su teisėsauga

Per savo kupiną koncertinių turų gyvenimą Jamesas Brownas praleido kalėjime ne vienerius metus. Pirmąjį kartą, būdamas šešiolikos, už vagystes bei apiplėšinėjimus pateko į nepilnamečių pataisos koloniją, kur praleido trejus metus.

Vėliau, 1988 metais, buvo suimtas po to, kai automobiliu bėgo nuo policijos. Pareigūnai gaudė atlikėją per dvi valstijas, kol galų gale sulaikė. Jis buvo apkaltintas pasipriešinimu pareigūnui suėmimo metu, neteisėtu ginklo laikymu bei keliais kitais, smulkesniais nusikaltimais. Kalėjime jam teko praleisti dar trejus savo gyvenimo metus. 2000 – taisiais metais juodaodis dainininkas pateko teisėsaugos nemalonėn po to, kai peiliu grasino elektrikui, kuris atvyko į jo namus, dainininkui pačiam pasiskundus, jog dingo elektra.

Žinoma, reikia nepamiršti, jog Brownas mėgo pakelti ranką ir prieš savo moteris, tiksliau žmonas, kurių per savo gyvenimą turėjo keturias. Jos atlikėjui padovanojo penkis sūnus ir tris dukteris. Nors jis pareikalavo, kad po jo mirties būtų atliktas DNR tyrimas vienam iš vaikų. Tam, kad būtų įsitikinta ar Jamesas II tikrai yra jo sūnus.

Mirė per Kalėdas

2006 metų gruodžio 23 dieną Jamesas Brownas apsilankė pas savo dantų gydytoją. Tačiau vietoje to, kad jam taisytų dantis, odontologas pastebėjo, jog jo pacientas atrodo “labai blogai… jis buvo silpnas ir šiek tiek apsvaigęs”.Daktaro patartas atlikėjas nuvažiavo į ligoninę, kur buvo tučtuojau hospitalizuotas. Kitą dieną, atliekant tyrimus, dainininkas vis nuogastavo, jog per savaitę turi būti išrašytas, nes artėja Naujieji, o taip pat ir keli koncertai. Deja, jo būklė tik prastėjo ir 2006 metų gruodžio 25 dieną, apie 2 valandą nakties, Jamesas Brownas sušnabždėjo “I’m going away tonight”, kelis kartus įkvėpė ir užsimerkė.

Jamesas Brownas išėjo. Bet jis niekada nemirs. Ir vien tik todėl, jog mes šokame pagal jo muziką. Dainuojame jo dainas. Niūniuojame jo sukurtas melodijas. Pasaulis tiesiog persmelktas garsų, kurie tapo pavaldūs Jameso Browno rankai bei sielos balsui.. Jis bus gyvas tol, kol mumyse rusens noras pasinerti į muzikos pasaulį.

Keli įdomūs faktai:

· Gimtajame mieste, Augustoje, Jameso Browno vardu pavadintas tiltas, sporto arena bei gatvė.

· Po vieno kivirčo su žmona, jis išmetė visus jos drabužius į sodą ir apšaudė juos iš medžioklinio šautuvo. Ši savo ruožtu vėliau sudegino artisto aprėdus.

· Jamesas Brownas yra antrasis pasaulyje atlikėjas po Elvio Preslio pagal singlų skaičių.

· 1991 metais muzikinė grupė “The Netherlands” išleido tris dainas apie atlikėją: “James Brown is dead”, “James Brown is still alive”, “Who the f*ck is James Brown?”.

Mano išsaugoti straipsniai