Draugystės per atstumą, akli pasimatymai, santuokos internetu, draugai su privalumais… Tokių dalykų Romeo ir Džiuljeta tikrai nežinojo. Meilės suvokimas neatpažįstamai pasikeitė, o psichologai sako, kad ši karta išvis nebenori draugauti.
Merginos nori tik oficialaus „Facebook“ statuso, nuotraukų, kurios atspindėtų tobulos draugystės tikslus (angl. relationship goals), sekmadieninių priešpiečių draugo, žmogaus, su kuriuo galėtų romantiškai nueiti į spektaklio ar filmo premjerą. Jos nebežino, ką iš tikrųjų reiškia rimti santykiai. Bet ar tikrai?
PAIEŠKŲ JŪRA
Savo „Facebook“ profiliams skiriame daugiau laiko nei savo asmenybėms. Einame į pasimatymus su žmonėmis, su kuriais susipažinome online. Puolame į pirmąjį pasitaikiusį glėbį, vadiname jį gyvenimo meile, po trijų pasimatymų gulame į lovą, o po mėnesio dedame į šuns dienas. Ar tikrai taip atrodo modernios meilės istorija? Ar tokie santykiai verti bent draugystės pavadinimo? Turbūt taip, nes skaičiai daug ką atskleidžia…. Per 40 milijonų amerikiečių yra buvę bent viename pasimatyme su internete rastu žmogumi, o daugiau nei trečdalis JAV gyvenančių porų, kurios susituokė 2005–2012 metais, pirmą kartą susitiko ne kur kitur, bet pažinčių svetainėje.
Požiūris į romantiškus santykius taip pasikeitė, kad meilėje iš pradžių prisipažįstame socialiniuose tinkluose, ir tik vėliau – pažiūrėję į akis. Galime draugauti su visu pasauliu, bet nesugebame to padaryti su vienu žmogumi. Karštligiškai ieškome, su kuo galėtume dalytis meile, bet, radę žmogų, pasiruošusį dėl mūsų viską padaryti, pabėgame nuo atsakomybės. Dingstame žinodami, kad šioje desperatiškoje paieškų jūroje plaukioja ir daugiau žuvų.
GAL PAŽAIDŽIAM MEILĘ?
Psichologai sako, kad dabar jaunimas geidžia tik draugystės fasado, tačiau dėl santykių nenori nieko aukoti ar įdėti ne tokio malonaus darbo. „Norime draugo be įsipareigojimų, ieškome, su kuo galėtume pažiūrėti „Netflix“, siunčiame seksualias nuotraukas „Tinderio“ simpatijoms. Darome bet ką, kas bent kažkiek primintų tikrą draugystę neturint rimtų santykių. Norime visų apdovanojimų be rizikos, visų nuolaidų, nemokėdami kainos“, – sako rašytoja Krysti Wilkinson, tokius santykius vadindama „žaidimu“.
Pasakos, animaciniai herojai, romantiniai filmai su laimingomis pabaigomis mus įtikino, kad kažkur pasaulyje yra idealiai tinkantis žmogus, ir jis ateis, suteiks laimės bei rūpinsis visą gyvenimą. Jei įstojus į universitetą jo vis dar nėra, ima pyktis. Kur mano žadėtas princas? Visi aplink nepakankamai gražūs, ne tokie protingi, nelabai linksmi… Ne tokie tobuli, kaip buvo žadėta! Turime nuliūdinti, kad meilė nepasirodo net sunkiai dirbant, stipriai norint ar padedant burtininkams. Deja, tai – ne vieta prestižiniame universitete ar gerai mokamas darbas, kurį gali gauti įdėjusi pastangų.
NIEKO ASMENIŠKO
Kuo daugiau galimybių pasaulyje susipažinti, tuo daugiau absurdiškų istorijų, kaip žmonės tomis galimybėmis naudojasi. Santykių ir susitikinėjimo temomis rašanti britė Laurena Crouch turi labai populiarų tinklaraštį „Ne blogi pasimatymai, tik geros istorijos“. Ten ji viešina pasimatymų scenarijus, į kuriuos buvo pakviesta per „Tinder“ programą (primename, kad ja galima naudotis tik sulaukus 18 m.). Neįtikėtina, kad atsisakius bendrauti po pirmojo susitikimo vaikinai prašo persiųsti pinigus už kavą, kad galėtų juos išleisti kitiems pasimatymams, susitikus mieste kviečia vakarienės ar pasižiūrėti filmo į jų namus, kai žmogų mato pirmą kartą vos dešimt minučių!
Štai čia slypi kur kas didesnė – saugumo – problema. Merginos ieško meilės, šilto peties prisiglausti, romantiškų pasivaikščiojimų susikibus rankomis, juokingų žinučių bendravimo pradžioje. O „Tinder“ vaikinai šią pažinčių jūrą mato visiškai kitaip. Kartais jie nori pasinaudoti, linksmai praleisti laiką, pasipuikuoti prieš draugus, laimėti lažybas, trumpam pabėgti nuo rimtų santykių rutinos… Žinoma, tikrai ne visi vaikinai – lovelasai, o merginos – dorybės įsikūnijimai. Ši programėlė neprižada, kad iš nuotraukų simpatiškas pasimatymų partneris bus pagarbus, mandagus ir atviras. Po savaitės ar mėnesio jis gali parašyti: „O ko tu tikėjaisi? Juk žinai, kam skirtas „Tinderis“. Apsisaugok nuo tokio tipo vaikinų, iškart leisk suprasti, kokia mergina esi, ko ten ieškai ir koks bendravimas tavęs nedomina. Atmink, kad tai tu renkiesi!
SAUGUS PLANAS
Ar yra tinkamiausias laikas pradėti lytinį gyvenimą? Ši tema ramybės neduoda tikriausiai nuo akmens amžiaus. Lytiniai santykiai – ypač rimtas apsisprendimas: mergina rizikuoja užsikrėsti įvairiomis ligomis, pastoti, patirti psichologinį ar fizinį smurtą. Tad nesvarbu, pažįsti žmogų penkerius metus ar penkias valandas, prieš žengdama svarbų žingsnį turėtum žinoti kelis dalykus. Pirmiausia – tikrą jo vardą, pavardę ir kontaktinius duomenis. Ne tik tam, kad galėtum internete patikrinti, ar jis nepanašus į serijinį žudiką, bet ir dėl tos menkos galimybės, jei po mėnesio vaikinui norėsi parodyti teigiamą nėštumo testą. Taip pat įvertink, ar bendraudama su tuo žmogumi jautiesi saugiai. Prieš likdama su juo dviese, parašyk draugei žinutę, kurioje vietoje esi ir kada planuoji grįžti. Turėk tikslų planą, kada išeisi ir grįši į namus. Jeigu jauti bent menkiausią abejonę, jauti iš jo sklindantį šaltumą ar grubumą, nerizikuok. Net jei tas žmogus labai tave traukia, luktelk, kol turėsite galimybių susitikti ir geriau pažinti vienas kitą. Be to, turi gerai žinoti jo įsipareigojimo statusą. Jis vienišas, turi merginą, vedęs ar kažkur tarp šių visų? Išsiaiškink. Labai svarbu žinoti, į kokią balą klimpsti ir ar tikrai nori joje atsidurti.
Kai žinosi visus šiuos dalykus, su naująja simpatija reikės aptarti, ką jums abiem reiškia santykiai. Tai – daug žadančios draugystės pradžia, slaptas nuotykis ar nieko nereiškiantis vakarėlio pratęsimas? Jeigu jūsų abiejų atsakymai ir norai sutampa, lieka pasirūpinti paskutiniu ir svarbiausiu akcentu – apsauga. Nepalik šio klausimo momentui, kai mažiausiai norėsis apie tai galvoti. Išsiaiškink tai dar vykdama pas vaikiną, o, jeigu išgirsi ką nors panašaus į „nemėgstu sekso su prezervatyvu“, bėk nuo jo, kiek kojos neša. Nepatikėsi, bet egzistuoja ištisi forumai, kur vaikinai dalijasi vienos nakties nuotykius mėgstančių merginų profiliais. Nė viena nenorėtų ten atsidurti, tad kiekviename žingsnyje galvok, kokį įvaizdį apie save kuri. Labai mažai vaikinų nori į rimtesnius santykius veltis su ta, kuri atrodo lengvai prieinama per pirmąjį pasimatymą. Dažnai vaikinai taip tikrina, ko iš merginos galima tikėtis.
NAMŲ DARBAI
Jeigu vis dėlto nusprendei, kad šis vaikinas vertas visų rizikų, prieš pirmąjį pasimatymą gerai atlik namų darbus. Vienos nakties grobio ieškotojai dažniausiai demonstruoja savo ištreniruotą kūną, išblizgintus automobilius, linksmą naktinį gyvenimą ir gausų draugų būrį. Tikėtis, kad toks vaikinas kaip tik dabar užsimanė rimtų santykių ir patraukė į „Tinder“, – naivu. Jei po pirmų penkių minučių jau gavai kvietimą susitikti, tačiau žinutėmis nieko neklausinėja apie tave, turbūt jį mažai domina tavo asmenybė. Geriausiu atveju rūpi, ar realybėje tu tokia pat graži kaip nuotraukose. Galbūt gražesnė už visas tas, su kuriomis jis šiuo metu bendrauja?
Pora nuotraukų „Tinder“ suteikia labai mažai informacijos, ten lengva apsimesti kitu žmogumi. Neskubėk susitikti su nauja simpatija, nepamačiusi bent jo „Facebook“ profilio, bendrų draugų, veiklos ar darbo istorijos. Galbūt jau ten išvysi tai, kas tave atbaidys nuo bet kokio bendravimo su tuo vaikinu. Žinoma, negalime teigti, kad už kiekvieno kampo tyko pavojai, o visi pasimatymai, suplanuoti interneto erdvėje, – pasmerkti. Toli gražu! Tačiau, kad ir kokiu būdu susipažinai su į akį kritusiu vaikinu, būk už save atsakinga ir atmink: tik tu sprendi, su kuo ir kaip sieti savo likimą.