JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
4 geriausi būdai

4 geriausi būdai, kaip greičiausiai sutaupyti

Nuo lapkričio pabaigos prasidėjusi kalėdinių pirkinių karštinė palietė bene kiekvieną. Šventėms pasibaigus, pažvelgus į sąskaitos likutį gali apimti nerimas. Specialistai teigia, kad tai – normalus kasmetinis reiškinys, tiesiog reikia mokėti su juo tinkamai susitvarkyti.

Nesijauskite kalti

Nors, pamačius savo sąskaitos likutį ar panaudotą sumą iš kreditinės kortelės, dažnai pradedama gailėtis ar išgyventi dėl patirtų išlaidų, iš tiesų neturėtumėte jaustis kalti. Kiekvienais metais kalėdinis laikotarpis finansiškai būna išskirtinai nelengvas net ir patiems drausmingiausiems žmonėms. Neturėtume sau priekaištauti dėl sau, draugams ar giminėms išleistų pinigų. Jų jau nesusigrąžinsime, tad reikia žiūrėti į priekį ir gerai apgalvoti tolimesnius savo veiksmus.

Nerimas ar kaltės jausmas gali tapti neracionalių sprendimų priežastimis. Tad, pirmiausia, patartina nusiraminti, išanalizuoti savo tikrąją finansinę padėtį ir pagalvoti, kur iš tiesų galima sutaupyti per daug nenuskriaudžiant savęs ir savo šeimos.

Taupykite

Pats elementariausias ir paprasčiausiais patarimas yra tiesiog taupyti. „Mokilizingas“ komercijos vadovas Vaidotas Rimeikis atkreipia dėmesį, kad taupymas gali būti dviejų rūšių reaktyvus ir proaktyvus. Reaktyvus taupymas – kai susiveržti diržus tenka dėl praeities išlaidų. Jei turite daug skolų ar išleidote didesnį kiekį pinigų nei planavote, turite apkarpyti savo nebūtinąsias išlaidas. Taupyti itin padeda išlaidų fiksavimas. Užsirašydami kiekvienos dienos išlaidas, geriau matysite, kur galite sutaupyti, kokiose srityse išleidžiate daugiausiai. Tokiu būdu daug paprasčiau susidėlioti finansinius prioritetus bei įvertinti savo biudžeto planavimo silpnąsias vietas.

„Tuo pat metu reikėtų taupyti ir proaktyviai. Atsidarykite atskirą sąskaitą taupymui ir kas mėnesį į ją perveskite nusistatytą pinigų sumą. Rekomenduojama per mėnesį tam skirti bent 10 proc. dalį nuo savo pajamų“, pataria.

Jei niekaip nesiseka pradėti taupyti, specialistas pataria užsibrėžti tikslą. Pavyzdžiui, taupysite pradinei įmokai už naują kompiuterį, o gal už santaupas apmokėsite dalį būsimų atostogų sumos. Tokiu būdu, matydami augančią taupymo sąskaitą, jausitės vis labiau motyvuoti.

Užsidirbkite papildomai

Net jei visai neturite laiko, užsidirbti papildomai nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pagalvokite, gal galite parduoti tam tikrus nebereikalingus daiktus drabužius, naudotą techniką ar knygas. Šiuo metu vis labiau populiarėja naudotų daiktų turgeliai ir prekyba internetu. Lietuvoje populiarėja ir užsienyje jau įprasta praktika grąžinti netinkamas ar nenorimas dovanas, gautas per Kalėdas. Taip pat patariama įvertinti ir naudingas dovanas. Rekomenduojama nepamiršti pasinaudoti gautais dovanų čekiais. Jei padėsite juos į stalčių, po kurio laiko galite pastebėti, kad jų galiojimas jau baigėsi, o jie taip ir liko nepanaudoti.

Pirkite protingai

Pirkinių neišvengsime, net jei ir užsiimsime itin griežta taupymo politika. Taip pat visuomet reikėtų turėti omenyje ir neplanuotus pirkinius, kurie kartais būna tikrai nepigūs. Jeigu suges jūsų šaldytuvas, skalbimo mašina ar telefonas, tai gali rimtai atsiliepti jūsų finansams.

Planuojant pirkti stambesnį pirkinį, pavyzdžiui, buitinę techniką, patartina apsvarstyti galimybę įsigyti lizingu.

„Taip galėsite pirkinį turėti iškart, o sumokėti už jį dalimis per pasirinktą laikotarpį. Tokiu būdu bus lengviau planuoti finansus, be to, nereikės iškart sumokėti visos pinigų sumos, kurią rasti neretai po švenčių būna sudėtinga“, pataria V. Rimeikis.

Laikydamiesi finansinės drausmės ir mokėdami už paslaugas dalimis, net nepajusite, kaip išsimokėsite už savo laisvalaikį ar stambesnius pirkinius. Tad, jei per Kalėdas išleidote daugiau nei planavote, vis dar galite svarstyti apie pavasario ar vasaros kelionės galimybę arba dovanas vaikams.

„Juolab, kad perkant išsimokėtinai, galima net sutaupyti dažnai paslaugų teikėjai taiko įvairias nuolaidas, teigia V. Rimeikis, o planuojant kelionę visai šeimai, pavyzdžiui, 4 asmenims, šis pirkimo būdas yra itin palankus ir populiarus“.

Padėti išgyventi sunkesnius laikotarpius padeda ir kredito kortelės. Pritrūkus pinigų, kredito kortelės gali tapti puikiu trumpalaikiu išsigelbėjimu.

„Būtinai atkreipkite dėmesį, kiek jums kainuos kredito kortelės turėjimas. Kai kurios bendrovės ima kasmėnesinį mokestį bei pradeda palūkanas skaičiuoti iškart. Geriausia turėti tokią kortelę, kuria nesinaudojant ji jums nieko nekainuos, o palūkanos nuo išleistos sumos bus pradedamos skaičiuoti tik po kai kurio laiko, pavyzdžiui, po mėnesio“, pataria Vaidotas Rimeikis.

Mano išsaugoti straipsniai