PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS
Pomidoras
Pomidoras / Shutterstock

Pomidorai pradeda sprogti? Priežastys ir sprendimai

Sultingi, ryškūs, prinokę pomidorai – vasaros daržo pasididžiavimas. Tačiau jei pastebėjote, kad vaisiai pradeda sprogti ar skilinėti, tai gali sugadinti ne tik išvaizdą, bet ir skonį. Be to, įtrūkusiuose pomidoruose greičiau vystosi puvinys, jie tampa nebetinkami laikyti ar perdirbti. Kodėl tai nutinka ir ką daryti, kad derlius išliktų gražus ir kokybiškas?


Kodėl pomidorai sprogsta?

Pomidorų sprogimas (skilinėjimas) dažniausiai susijęs su drėgmės svyravimais bei netolygiu augimo tempu. Tai nėra liga ar kenkėjų pažeidimas – tai fiziologinė reakcija į netinkamas augimo sąlygas.

Pomidoras
Pomidoras / Shutterstock

Dažniausios pomidorų skilinėjimo priežastys:

1. Staigus drėgmės kiekio padidėjimas

Po sausos savaitės prasidėjęs lietus arba gausus laistymas gali sukelti tai, kad vaisiai sparčiai pradeda augti, o jų odelė nespėja išsitempti – ji trūksta.

Pavyzdys: jei ilgai nelaistėte ir vieną dieną gausiai palaistote – tikėtina, kad pomidorai pradės skilti jau kitą dieną.

2. Nesubalansuotas laistymas

Nereguliarus laistymas – kai vieną dieną daug vandens, kitą visai ne – taip pat skatina odelės įtrūkimą, ypač bręstant vaisiams.

3. Pertręšimas azotu

Per daug azoto (pvz., jei naudojate šviežią mėšlą ar azoto trąšas) skatina greitą vaisių augimą, bet jų oda lieka plona ir pažeidžiama.

4. Veislės savybės

Kai kurios veislės (ypač senosios ar stambiavaisės) natūraliai linkusios trūkinėti. Pavyzdžiui, ‘Brandywine’ ar ‘Oxheart’ tipo pomidorai.

Mazu pomidoru veisles
Pomidorai

5. Per vėlai nuskinti vaisiai

Jei vaisius pernoksta ant krūmo, jo vidus tampa sultingas, o oda – jautri. Net nedidelis lietus ar drėgmė gali paskatinti skilimą.


Ką daryti? Efektyvūs sprendimai

💧 1. Laistykite tolygiai ir reguliariai

Svarbiausia – reguliarumas. Geriausia laistyti kiekvieną rytą, ypač per karščius. Jei jau kurį laiką nelijo – nekompensuokite trūkumo vienu dideliu laistymu.

🌿 2. Mulčiuokite dirvą

Mulčias (šiaudai, nupjauta žolė, kompostas) padeda sulaikyti drėgmę ir saugo šaknis nuo temperatūros svyravimų. Tai ypač naudinga šiltnamyje.

🧪 3. Naudokite subalansuotas trąšas

Venkite trąšų, turinčių per daug azoto. Rinkitės kompleksines trąšas su kalciu, fosforu ir kaliu – jos padeda stiprinti odelę ir vaisiaus sieneles.

🏡 4. Nuskinkite vaisius anksčiau

Jei matote, kad pomidoras jau beveik sunokęs – geriau jį nuskinti ir prinokinti ant palangės nei rizikuoti, kad jis suskils ant krūmo.

🧬 5. Rinkitės atsparias veisles

Jei dažnai susiduriate su šia problema, verta rinktis skilinėjimui atsparesnes veisles, tokias kaip ‘San Marzano’, ‘Roma’, ‘Gardener’s Delight’.

Mano išsaugoti straipsniai