Tai vadinama narcisizmu. Tai be galo įdomus reiškinys. Jau senovėje buvo kalbama apie narcizus, donžuanus ir kazanovas. Šiuo metu gyvename narcisizmo klestėjimo laikais, kai nepaliaujamai rūpinamės savimi, atsiribojame nuo kitų, atsiduodame tik saviems poreikiams. Puoselėjame, puošiame save, o kiti žmonės yra tik antraplaniai aktoriai…
Šiuolaikinis žmogus linkęs žiūrėti į save ne tam, kad susivoktų, kas jis toks yra, o kad gėrėtųsi savimi.
Liguistas narcisizmas ypač pasireiškia meilėje ir intymiuose santykiuose.
Kartais merginos klausia, o kodėl jam neužtenka manęs vienos? Kodėl jis neištikimas man? Narcizui būdinga pernelyg gerai save įsivaizduoti ir nesidomėti niekuo, kas nesusiję su juo.
Narcizas gali būti tiek vyriškos, tiek moteriškos lyties. Narcizai bendraudami su priešingos lyties asmenimis siekia patenkinti tik savo poreikius. Jiems svarbu imti ir turėti.
Dažnai jie partnerį laiko savo įrankiu, o ne asmeniu. „Aš esu geras vaikinas“, „Jis manęs nevertas“ – tai tipiškos narcizų frazės.
Meilė. Mylėti – tai peržengti savo ribas, pažinti kitą asmenį tokį, koks jis yra. Įsimylėjęs žmogus pamiršta save ir galvoja vien apie mylimąjį.
Narcizas elgiasi priešingai. Jis nori būti mylimas, bet pats nemoka mylėti, nors dažnai nepaprastai žavi priešingos lyties atstovus.
Narcisizmui būdingas išskirtinis rūpinimasis savo išvaizda. Narcizai turi charizmos, jie moka gundyti ir traukia prie savęs susižavėjusius žvilgsnius. Jie pasitiki savimi, yra linksmi ir aktyvūs.
Bet poros santykiuose narcizai nesugeba užmegzti brandaus ryšio, nes jo tikslas yra kelti savo vertę, mylėti ir saugoti save, o ne kitą žmogų. Jis nesugeba matyti kito tokio, koks jis yra.
Jie dažnai susikuria meilės istoriją ir patys tiki savo fantazijos vaisiais. Pagarbą partneriui išstumia pasipūtimas ir tuštybė, kurie kyla iš perdėtos savimeilės, savęs aukštinimo.
Narcizas gali elgtis nepagarbiai ar net psichologiškai smurtauti, bet nesuvokti to elgesio kaip smurto. Kito asmens negerbimas jam atrodo kaip savaime suprantamas dalykas.
Pažeminęs kitą – narcizas išaukština save. Lytiniuose santykiuose aistra tarnauja narcisizmui: kūnas reikalingas suvilioti, sukelti lytinį potraukį, bet lemiamą akimirką atsitraukiama.
Jis nemoka išlaikyti ilgalaikių santykių. Seksas be emocinių išgyvenimų ir meilės greitai nublanksta, todėl ieškoma naujų pažinčių, nes įsimylėjęs save negali kankinti savo kūno. Santykiai su narcizu yra paviršutiniški, trumpi, beveik visada nutrūksta dėl to, kad save įsimylėjęs partneris sunkiai tveria nesutarimus, todėl labiau nei kiti yra linkęs greit išsiskirti ir bėgti nuo problemų.
Narcisizmo priežastis? Jų reikėtų ieškoti ankstyvoje vaikystėje. Narciziškas elgesys kyla iš bandymo gintis nuo pasaulio, nuo motinos rūpesčio trūkumo, kuri kūdikystėje jo nenuramino, nesuteikė pakankamai meilės, dėmesio, saugumo.
Narcizui nuolat trūksta saugumo, nes šeimoje jis nebuvo mylimas toks, koks yra. Jam visuomet trūksta savigarbos, jis nesugeba priimti savęs tokio, koks yra. Jis nuolat jaučia nerimą ir ginasi nuo kitų. Jis bijo mylėti, prisirišti.
Jeigu pastebi, kad Tavo mylimasis ar mylimoji, nuolat siekia naujovių, naujų potyrių, negali atsispirti neištikimybei, pagalvok, ar verta būti su jais, kurie siekia nuolat demonstruoti save, taip stengdamiesi kompensuoti savo stiprų norą būti vertinamiems, atjaustiems, suprastiems?
Narcizai – nebrandžios asmenybės. Jų gyvenime gali būti daugybė nesėkmių, tačiau jie niekada nekaltins dėl jų savęs – dėl visko bus kalti kiti žmonės ar tiesiog nepalankus likimas.
Kaip pasikeisti? Siūloma psichoterapijos metu išsiugdyti reikiamą savigarbą, savęs supratimą ir pasitikėjimą savo gebėjimu mylėti ir būti mylimam.
Deja, tokie asmenys retai kreipiasi pagalbos ir daužo kitų asmenų gyvenimus patys būdami tušti ir suskaldyti vidinių kompleksų.
Linkiu nepamiršti, kad meilė ir dviejų žmonių santykiai paremti pagarba, dėmesiu vienas kitam bei ištikimybe.
Linkiu sėkmės, meilės ir kantrybės.
Visada Jūsų ir su Jumis
Rasa Kuodytė – Kazielienė
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.