NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Nauja mada - vitaminų terapijos: ką vertėtų apsvarstyti prieš renkantis populiariuosius vitaminų kokteilius?

Nauja mada – vitaminų terapijos: ką vertėtų apsvarstyti prieš renkantis populiariuosius vitaminų kokteilius?

Holivude išpopuliarėjusi sveikatinimosi mada neaplenkia ir Lietuvos – daugelis šalies gyventojų susigundo intraveninėmis vitaminų terapijomis, dar kitaip vadinamomis vitaminų kokteiliais.

Infuzinė vitaminų ir mikroelementų terapija – tai intraveninės terapijos kompleksai aprūpinantys organizmą visais jums reikalingais vitaminais, skysčiais bei mineralais. Ir nors ši sveikatinimosi paslauga vis labiau populiarėja tarp Lietuvos gyventojų, intraveninės vitaminų terapijos privalumais profesionalai vis dar abejoja. Šiame straipsnyje apžvelgsime procedūros galimus privalumus bei rizikas, o taip pat pateiksime naudingos informacijos ketinantiems pasinaudoti vitaminų terapija.

Galimi vitaminų terapijos privalumai

Ne visi mėgsta vartoti tabletes norėdami pasipildyti vitaminų atsargas. Vienas iš būdų, kurį žmonės naudoja norėdami organizmą papildyti mineralais ir vitaminais, yra intraveninis (IV) vitaminų lašinimas. Užsienio garsenybių pasaulyje įprasta pasinaudoti intraveniniu vitaminų lašinimu, norint organizmą papildyti sveikatą stiprinančiais vitaminų kokteiliais. Ir nors vitaminų terapijos nauda nėra pagrįsta moksliniais įrodymais, daugelis žmonių teigia, kad toks gydymas jiems padėjo pagerinti savijautą. Interviu žurnalui „Health“ medicinos mokslų daktarė Erika Schwartz, Manhetene įsikūrusio sveikatingumo centro „Evolved Science“ įkūrėja, teigė: „Kiekvienas, kuris nori jaustis ir atrodyti gerai, gali gauti naudos iš vitaminų terapijos. Privalumų yra daug: protinis aiškumas, imuniteto stiprinimas, apsauga nuo virusų ir gripo, kūno ir proto tobulinimas ir dar skaistesnė, lygesnė oda (palaikant kolageno gamybą)“, – sako daktarė E. Schwartz.

Nauja mada - vitaminų terapijos: ką vertėtų apsvarstyti prieš renkantis populiariuosius vitaminų kokteilius?
Nauja mada – vitaminų terapijos: ką vertėtų apsvarstyti prieš renkantis populiariuosius vitaminų kokteilius?
Shutterstock nuotr.

Galimos vitaminų terapijos rizikos

Vis dėlto susirūpinimą kelia galimi neigiami vitaminų terapijos padariniai. 2018 m. Federalinė prekybos komisija (FTC) apkaltino intraveninių kokteilių klinikų tinklą „iV Bars“ melagingais ir apgaulingais teiginiais, kad jų produktai, įskaitant „Myers“ kokteilį, gali gydyti tokias rimtas ligas kaip vėžys, išsėtinė sklerozė ir stazinis širdies nepakankamumas. Remiantis atvejo ataskaita, paskelbta 2002 m. žurnale Alternative Medicine Revie, „Myers“ kokteilis pavadintas John Myers vardu. Daktaras John Myers septintajame dešimtmetyje sukūrė intraveninę lašelinę ir buvo pirmasis, davęs pacientams vitaminų B ir C bei kalcio ir magnio mišinį įvairioms sveikatos ligoms gydyti. 2019 m. FTC išleido galutinį įsakymą, draudžiantį Teksase įsikūrusiai bendrovei ir jos savininkui skleisti tokius teiginius, nebent jie galėtų būti pagrįsti „kompetentingais ir patikimais moksliniais įrodymais“. Lauren Harris-Pincus, „NutritionStarringYOU.com“ įkūrėja ir knygos „The Protein-Packed Breakfast Club“ autorė interviu žurnale „Health“perspėjo, kad vitaminų vartojimas intraveniniu lašeliniu būdu gali būti pavojingas, jei gydytojas jų neskiria tam tikrai konkrečiai sveikatos būklei. „Vartodami intreveninius vitaminus, apeinate įprastą savo organizmo virškinimo procesą, kuriame yra įmontuotos absorbcijos apsaugos priemonės, o tai reiškia, kad kai kurių dalykų galite gauti per daug. Taip pat visuomet yra nedidelė infekcijos rizika, kuomet pažeidžiama oda. Ši rizika padidėja, kai lašelinę lašina nekvalifikuotas asmuo. Be jokios abejonės, vitaminų lašelinės yra ir brangus gydymas, tačiau kadangi jo veiksmingumas nėra pagrįstas, galimi finansiniai nuostoliai“, – teigia daktarė L. Harris-Pincus.

Ką reikia žinoti prieš išbandant vitaminų terapiją?

Net jei nepatiriate jokių komplikacijų, vitaminų terapija gali suteikti mažiau naudos nei sportinis gėrimas su skysčiais ir elektrolitais (jei reikia pagalbos sergant pagiriomis) arba dieta, kurioje gausu vitaminų ir mineralų (jei bandote užkirsti kelią ligai), sako gydytoja L. Harris-Pincus. „Maisto produktai, kuriuose yra daug vitaminų ir mineralų, taip pat gausu antioksidantų ir fitocheminių medžiagų, kurios padeda palaikyti imuninę sistemą, yra daug naudingesni nei vien vitaminai“, – pridūrė gydytoja. Kita vertus, jei turite virškinimo sutrikimą, kuris trukdo tinkamai įsisavinti maistines medžiagas, L. Harris-Pincus teigia, kad vitaminų terapija gali būti puikus dalykas, tačiau atkreipia dėmesį, kad šį gydymą pirmiausia reikia aptarti su gydytoju. 

Nauja mada - vitaminų terapijos: ką vertėtų apsvarstyti prieš renkantis populiariuosius vitaminų kokteilius?
Nauja mada – vitaminų terapijos: ką vertėtų apsvarstyti prieš renkantis populiariuosius vitaminų kokteilius?
Shutterstock nuotr.

L. Harris-Pincus pabrėžia, kad vitaminų terapiją visada turėtų kruopščiai ir teisingai atlikti tinkamos kvalifikacijos ekspertai. „Apskritai, tinkamai skiriama vitaminų terapija yra gana saugi. Retais atvejais gali pasireikšti alerginė reakcija, tačiau tie, kurie yra apmokyti taikyti šią terapiją, taip pat turėtų būti išmokyti greitai reaguoti į tokius scenarijus ir turėti reikiamų atsargų tokiai reakcijai valdyti“, – teigia L. Harris-Pincus. Gydytoja pridūrė, kad injekcijas turėtų sudaryti tik reikalingos ar maistinės medžiagos, o kartais ir druskos tirpalas. Tai turėtų būti kruopščiai sumaišoma, kad būtų užtikrintas saugus dozavimas ir osmoliariškumas. Gydytojai prieš pradėdami vitaminų terapiją turėtų atlikti mikroelementų analizės rezultatus. Paprastai jį sudaro kraujo tyrimo skydelis, kuriame bus nurodyti konkretūs asmens organizmo sistemoje jau esančių atskirų maistinių medžiagų kiekiai, kad būtų galima tiksliai nustatyti maistinių medžiagų terapijos poreikį.

Tad vitaminų terapija gali būti puiki žmonėms, turintiems virškinimo sutrikimų, kurie neleidžia tinkamai įsisavinti maistinių medžiagų. Tačiau L. Harris-Pincus perspėja, kad jei gydytojas neskiria vitaminų terapijos tam tikrai sveikatos būklei, geriausiu atveju tai gali būti nereikalinga, o blogiausiu – pavojinga. Ir jei manote, kad jums reikia papildomos pagalbos kovojant su pagiriomis, L. Harris-Pincus teigia, kad sportinis gėrimas su skysčiais ir elektrolitais tikriausiai yra tinkamesnis – jis atsieis pigiau ir nebus rizikos jokiam šalutiniam poveikiui. Svarbiausia yra pokalbis su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kuris žino jūsų ligos istoriją ir gali patarti, ar vitaminų terapija jums yra saugi ir reikalinga.

Mano išsaugoti straipsniai